Jak nie dać się zjeść. Młodzi przyrodnicy

Date
cze, 10, 2022

Młodzi Przyrodnicy to jedna z najlepszych serii, jakie można podsunąć kilkuletnim miłośnikom otaczającej nas natury. Każda książeczka jest poświęcona innemu zagadnieniu – można dzięki nim bliżej przyjrzeć się temu, co dzieje się w koronach drzew, pod powierzchnią stawu, czy też prześledzić zmiany zachodzące w przyrodzie w poszczególnych porach roku. A to jeszcze nie wszystko.

Kilka słów o fabule

Jedna z najnowszych odsłon serii to “Jak nie dać się zjeść”, a jej tytuł doskonale oddaje treść. Autorka, Patrycja Zarawska, uczyniła głównym bohaterem młodego lisa imieniem Kerek. Zwierzątko jest głodne i próbuje upolować coś do zjedzenia. Niestety, okazuje się, że niemal wszystkie zwierzęta, jakie spotyka na swojej drodze, znajdują sposób, by się przed nim ochronić. Tym sposobem dzieci mają okazję poznać różnorodne techniki obronne, jakie wykształciły poszczególne gatunki, by zwiększyć swoje szanse na przetrwanie.

Moja opinia i przemyślenia

Kerek rozpoczyna wędrówkę od spotkania z sieweczką, która w sprytny sposób odciąga go od gniazda pełnego jajek, po czym ucieka mu niemal sprzed nosa. Następnie lisek natyka się na odstraszające wstrętnym zapachem gniazdo dudka i wrzeszczące wniebogłosy sójki. Będzie musiał umknąć przed groźnym puchaczem, który broni swoich piskląt oraz groźną żmiją. Na jego drodze staną też m.in. jeż, zaskroniec, salamandra oraz błyskawicznie uciekający zając.

Książeczka jest pięknie ilustrowana i w łagodny, a przy tym merytoryczny sposób wprowadza najmłodszych w świat przyrody, w którym nieustannie trwa walka o przetrwanie. Może być też dobrym pretekstem do dalszej rozmowy. A dzięki dużej i wyraźnej czcionce doskonale nadaje się do ćwiczenia samodzielnego czytania.

Podsumowanie

Po raz kolejny jestem oczarowana – seria Młodzi Przyrodnicy świetnie łączy przyjemną lekturę z pouczającą treścią. Mali miłośnicy zwierząt z pewnością będą nią zachwyceni.

Katarzyna Abramova

INNE KSIĄŻKI Z TEJ SERII:

Pod wodą. Młodzi przyrodnicy

Ślady zwierząt. Młodzi przyrodnicy 

Drzewa

Rozpoznaję ptaki 


Autor: Patrycja Zarawska

Ilustrator: Katarzyna Urbaniak

Tytuł: Jak nie dać się zjeść

Seria: Młodzi Przyrodnicy

Wydawnictwo: Wilga

Wydanie: I

Data wydania: 2021-06-16

Kategoria: dziecięca

ISBN: 2022-02-23

Liczba stron: 48


 

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Miś zwany Paddington – Michael Bond

Miś zwany Paddington – Michael Bond

Szkrabajekwrz 28, 2021

Miś zwany Paddington – Michael Bond Misia Paddingtona z całą pewnością kojarzy wiele osób. A jeśli nie wiecie, kim on…

Operacja Tajemnica Zaku

Operacja Tajemnica Zaku

Kasiamaj 12, 2023

Tiril i Oliver znów na tropie zagadki. Oczywiście towarzyszy im też Otto, a cała akcja rozgrywa się w starym zamczysku.…

Emilka i potwory z legend Kamila Stokowska

Emilka i potwory z legend Kamila Stokowska

Kasiamaj 29, 2023

Jakie są potwory? Gdy zapytacie o to swoje dzieci, na pewno wykrzykną, iż są straszne okropne, wywołują koszmary i nie…

dummy-img

Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorów – Milada Rezkova

Kasiakwi 9, 2020

Strach to uczucie, który towarzyszy nam od zawsze. Boją się dzieci, boją się dorośli, chociaż powody, dla których odczuwamy ten…

dummy-img

Najlepsze wakacyjne książki dla dzieci + kod rabatowy!

Kasiacze 26, 2020

Wakacje już tuż, tuż… Chociaż może niektórzy nie czekają na nie tak, jak w zeszłym roku, a wszystko przez zmianę…