Geneaologia dla najmłodszych – Kinga Urbańska, Karolina Szlęzak, Przemysław Jędrzejewski

Date
lut, 16, 2021

Geneaologia dla najmłodszych – Kinga Urbańska, Karolina Szlęzak, Przemysław Jędrzejewski

Rodzina to „największa, podstawowa grupa społeczna, na której opiera się całe społeczeństwo”*. To także grupa osób, których łączą więzy krwi lub powinowactwo. Od małego jesteśmy uczeni kto, jaką pełni w niej funkcję. Kto jest mamą, tatą, babcią, dziadziem Kim była babcia babci albo wuj dziadka… Wielu z nas ma duże rodziny, często z wielowiekową tradycją, jednak gros imion i nazwisk zaciera się z czasem, gdy umierają kolejne pokolenia, które mogły ich pamiętać. Jak więc dogrzebać się do przysłowiowych korzeni i choć spróbować odkryć kim byli i kiedy żyli nasi na przykład praprapradziadkowie? W tym bezsprzecznie może pomóc genealogia i determinacja w poszukiwaniach śladów przeszłości.

Zacznijmy jednak od początku. Chyba każdy chociaż raz w życiu tworzył drzewo genealogiczne swojej rodziny. Najczęściej zatrzymywało się ona na dziadkach, góra pradziadkach. Dalsze pokolenia jawiły się jako totalna ciemność, którą ciężko rozjaśnić. Niemniej jako zaliczenie pracy domowej z historii wystarczył cofnąć się tę trzy pokolenia. Tylko co jeśli Waszą pociechę najdzie na podróż w czasie i poszukiwania członków rodziny, które od dziesiątek lat, jeśli nie wieków, przekroczyły tęczowy most i przyziemne problemy ich potomków nieszczególnie zaprzątają teraz ich głowy?

Wypadałoby wprowadzić swoją latorośl w jakieś podstawy poszukiwań śladów swoich protoplastów. I tutaj dobrym i tyle samo ciekawym, będzie sięgnięcie po „Genealogię dla najmłodszych, czyli wyjątkową podróż w czasie”, która to otworzy drzwi do genealogii już sześciolatkom. Oczywiście pod warunkiem, że dorośli będą pilnymi asystentami.

Autorzy tejże publikacji stanęli na wysokości zadania, by przekazać naszym milusińskim to, co najważniejsze, a jednocześnie uczynili to w prosty i ciekawy sposób. Mali detektywi z pewnością będą zadowoleni i ukontentowani tym, co znajdą w środku. A znajdą naprawdę wiele rzeczy. I nie będą to tylko „suche” fakty i definicja, a wiele zadań do wykonania, które teorie przekują w praktykę!

Nim jednak zgłębimy zagadnienia czysto genealogiczne i zaczniemy tworzyć rodowe drzewo genealogiczne, wypadałoby poznać odrobinę historię, taką ogólną, która i tutaj się pojawia – w dodatku w towarzystwie przepięknych ilustracji.

A gdy już poznacie tę część publikacji, będziecie mogli wraz ze swoimi pociechami analizować wszelkie dostępne materiały i ustalać rodzinne fakty. A trochę tego będzie, bo i miejsca na to w książce jest odpowiednio dużo.

Poznacie więc, gdzie powinniście szukać informacji o członkach swojej rodziny, co Wam będzie do tego potrzebne oraz zapoznacie się z zawodami już zapomnianymi, a o których na pewno młodsza część społeczeństwa nie słyszała w ogóle. Do tego odkryjecie dawne i współczesne środki komunikacji. A to i tak nie wszystko. Niemniej po zakończeniu wertowania stron i wypełniania zadań, będziecie w pełni gotowi, by stworzyć własne drzewo, które z pewnością będzie miało liczne gałęzie.

„Genealogia dla najmłodszych, czyli wyjątkowa podróż w czasie” to fajnie skrojona książka do czytania i działania, która angażuje dzieci do poszerzania swoich umiejętności i horyzontów. Dostarcza wiedzę, podatną tak, by mali ludzie byli w stanie ją zrozumieć i przekuć teorię w praktykę. A wszystko to okraszone jest przyjemnymi dla oka ilustracjami, które bez dwóch zdań, nie pozwalają przejść (małym i dużym) obojętnie obok tego tytułu!

Gotowi na podróż w czasie?

* źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rodzina


Autor: Kinga Urbańska, Karolina Szlęzak, Przemysław Jędrzejewski

Ilustrator: Ola Krzanowska

Tytuł: Genealogia dla najmłodszych, czyli wyjątkowa podróż w czasie

Wydawnictwo: Olesiejuk

Wydanie: I

Data wydania: 2020-11-10

Kategoria: popularnonaukowe dla dzieci

ISBN: 9788327490889

Liczba stron: 32

Ocena: 8/10


Michelle

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Mopsik, który chciał zostać syrenką – Bella Swift

Mopsik, który chciał zostać syrenką – Bella Swift

Szkrabajekcze 18, 2021

Mopsik, który chciał zostać syrenką – Bella Swift Oj, Peggy, tytułowy mopsik z cyklu Belly Swift, to jest przekochane zwierzątko,…

Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham – Sam McBratney

Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham – Sam McBratney

Szkrabajekgru 28, 2020

Mały Zając i Duży Zając żyją sobie razem na pięknej łące i uczą się od siebie nawzajem. Dla dzieci może…

Odrobina czarów – Michelle Harrison

Odrobina czarów – Michelle Harrison

Szkrabajekgru 10, 2020

Odrobina czarów – Michelle Harrison Niedawno mieliście okazję przeczytać moją opinię na temat książki pt. „Szczypta magii” autorstwa Michelle Harrison,…

Tuwim dla najmłodszych

Tuwim dla najmłodszych

Kasiasty 19, 2022

Chybna nikomu nie trzeba przedstawiać ciekawego świata bohatera wiersza Juliana Tuwima. Pan Maluśkiewicz i wiele innych niezapomnianych postaci powróci w…

Zapowiedź: Wynalazki roślin

Zapowiedź: Wynalazki roślin

Kasiasty 30, 2023

Czy wiesz, że rzepy w butach zawdzięczasz łopianowi; oddychasz dzięki glonom, a twój kask stworzono na wzór owocu pomelo? Rośliny…