Rozpoznaję ptaki – Patrycja Zarawska

Rozpoznaję ptaki – Patrycja Zarawska

Rozpoznaję ptaki – Patrycja Zarawska

Mimo że na co dzień nie zawsze je dostrzegamy, zwierzęta towarzyszą nam niemal wszędzie. Nawet w dużych miastach bez większego problemu można znaleźć liczne ptaki. Czasem spotkamy je na ulicy, czasem trzeba się w tym celu wybrać do parku. Warto zapoznawać z nimi dzieci już od najmłodszych lat, ucząc nie tylko nazw poszczególnych gatunków, ale też zaszczepiając głębszą wiedzę na temat ich zwyczajów. Zwłaszcza że nie ma chyba większej radości dla młodego miłośnika przyrody niż ta, gdy samodzielnie wypatrzy jakieś zwierzę i właściwie je rozpozna.

Niedawno ukazała się kolejna pozycja z rewelacyjnej serii Młodzi Przyrodnicy, skierowanej właśnie do najmłodszych czytelników, zafascynowanych naturą i otaczających ich światem. „Rozpoznaję ptaki” to pozycja nieco inna od poprzednich, to bardzo dobrze, przejrzyście i ciekawie przygotowany przewodnik po najpopularniejszych i najczęściej występujących ptakach w Polsce. Idealnie sprawdzi się zarówno dla kilkulatka, jak i nieco starszego dziecka, które z pewnością znajdzie w nim mnóstwo przydatnych informacji.

Na początku książki umieszczono ogólne wskazówki, jak obserwować ptaki i na co zwracać uwagę. Znajduje się tu również schemat budowy ptaka oraz słowniczek określeń, które będą przydatne zarówno w dalszej lekturze, jak i w codziennym życiu (dodatkowy plus – przyda się również na lekcjach przyrody i biologii w szkole). Dzieci mogą się dowiedzieć m.in., co to jest gniazdowanie, czym są gody, wypluwki oraz szlary, a także czym się różni szata godowa od szaty spoczynkowej.

Na kolejnych stronach przedstawiono dwadzieścia jeden różnych gatunków ptaków. Są wśród nich bociany białe, czaple siwe, łabędzie, kaczki krzyżówki, zimorodki, wróble, sikorki i sójki. Znalazły się tu również jastrzębie, myszołowy i orły bieliki. Przy każdym ptaku znajduje się opis jego wyglądu i zwyczajów oraz różnorodne ciekawostki. Bardzo dobrym pomysłem okazało się też zamieszczenie „Kalendarza rocznego”, w którym miesiąc po miesiącu można prześledzić, czym zajmują się ptaki, na przykład, kiedy zakładają gniazda, kiedy wykluwają się ich młode, czy też co się z nimi dzieje w miesiącach zimowych.

Podsumowując, „Rozpoznaję ptaki” to świetna propozycja dla każdego młodego miłośnika przyrody. Można ją czytać zarówno z przedszkolakiem, jak i podsunąć starszemu dziecku. Warto też zabierać ją na spacery i dzięki niej uczyć dzieci otaczającego nas świata.

Katarzyna Abramova


Autor: Patrycja Zarawska
Ilustrator: Aleksandra Szpunar
Tytuł: Rozpoznaję Ptaki
Seria: Młodzi Przyrodnicy
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2021-06-16
Kategoria: dziecięca
ISBN: 2021-06-16
Liczba stron: 96


Dodaj komentarz

Close Menu