Rozpoznaję ptaki – Patrycja Zarawska

Date
sie, 26, 2021

Rozpoznaję ptaki – Patrycja Zarawska

Mimo że na co dzień nie zawsze je dostrzegamy, zwierzęta towarzyszą nam niemal wszędzie. Nawet w dużych miastach bez większego problemu można znaleźć liczne ptaki. Czasem spotkamy je na ulicy, czasem trzeba się w tym celu wybrać do parku. Warto zapoznawać z nimi dzieci już od najmłodszych lat, ucząc nie tylko nazw poszczególnych gatunków, ale też zaszczepiając głębszą wiedzę na temat ich zwyczajów. Zwłaszcza że nie ma chyba większej radości dla młodego miłośnika przyrody niż ta, gdy samodzielnie wypatrzy jakieś zwierzę i właściwie je rozpozna.

Niedawno ukazała się kolejna pozycja z rewelacyjnej serii Młodzi Przyrodnicy, skierowanej właśnie do najmłodszych czytelników, zafascynowanych naturą i otaczających ich światem. „Rozpoznaję ptaki” to pozycja nieco inna od poprzednich, to bardzo dobrze, przejrzyście i ciekawie przygotowany przewodnik po najpopularniejszych i najczęściej występujących ptakach w Polsce. Idealnie sprawdzi się zarówno dla kilkulatka, jak i nieco starszego dziecka, które z pewnością znajdzie w nim mnóstwo przydatnych informacji.

Na początku książki umieszczono ogólne wskazówki, jak obserwować ptaki i na co zwracać uwagę. Znajduje się tu również schemat budowy ptaka oraz słowniczek określeń, które będą przydatne zarówno w dalszej lekturze, jak i w codziennym życiu (dodatkowy plus – przyda się również na lekcjach przyrody i biologii w szkole). Dzieci mogą się dowiedzieć m.in., co to jest gniazdowanie, czym są gody, wypluwki oraz szlary, a także czym się różni szata godowa od szaty spoczynkowej.

Na kolejnych stronach przedstawiono dwadzieścia jeden różnych gatunków ptaków. Są wśród nich bociany białe, czaple siwe, łabędzie, kaczki krzyżówki, zimorodki, wróble, sikorki i sójki. Znalazły się tu również jastrzębie, myszołowy i orły bieliki. Przy każdym ptaku znajduje się opis jego wyglądu i zwyczajów oraz różnorodne ciekawostki. Bardzo dobrym pomysłem okazało się też zamieszczenie „Kalendarza rocznego”, w którym miesiąc po miesiącu można prześledzić, czym zajmują się ptaki, na przykład, kiedy zakładają gniazda, kiedy wykluwają się ich młode, czy też co się z nimi dzieje w miesiącach zimowych.

Podsumowując, „Rozpoznaję ptaki” to świetna propozycja dla każdego młodego miłośnika przyrody. Można ją czytać zarówno z przedszkolakiem, jak i podsunąć starszemu dziecku. Warto też zabierać ją na spacery i dzięki niej uczyć dzieci otaczającego nas świata.

Katarzyna Abramova


Autor: Patrycja Zarawska
Ilustrator: Aleksandra Szpunar
Tytuł: Rozpoznaję Ptaki
Seria: Młodzi Przyrodnicy
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2021-06-16
Kategoria: dziecięca
ISBN: 2021-06-16
Liczba stron: 96


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Niezwykła nauka. Ukryty świat – Dara Ó Briain

Niezwykła nauka. Ukryty świat – Dara Ó Briain

Szkrabajekcze 9, 2021

Niezwykła nauka. Ukryty świat – Dara Ó Briain Dlaczego sen jest tak naprawdę niebezpieczny i dlaczego we śnie tyle się…

Tomek i przyjaciele. Koloruj i naklejaj- Opracowanie zbiorowe

Tomek i przyjaciele. Koloruj i naklejaj- Opracowanie zbiorowe

Szkrabajeklut 8, 2021

Tomek i przyjaciele. Koloruj i naklejaj- Opracowanie zbiorowe Tomek i Przyjaciele – kolorowanka z naklejkami od HarperCollins Polska to nowa,…

Zgadnij kto to? Dziecko słońca – Gauthier Wendling 

Zgadnij kto to? Dziecko słońca – Gauthier Wendling 

Szkrabajeksie 6, 2021

Zgadnij kto to? Dziecko słońca – Gauthier Wendling “Za pięć wieków Dziecko Słońca powróci i odnajdzie skarb naszego miasta, a…

Dziecko na cyfrowym odwyku Małgorzata Majewska

Dziecko na cyfrowym odwyku Małgorzata Majewska

Vickymar 10, 2023

Jak bez krzyku oderwać dziecko od komputera i smartfona. Cieszę się, że przynajmniej jak na razie dla moich dzieci wirtualny…

Ciekawa nowość dla dzieci – Alfred Wiewiór i Posążek Faraona

Ciekawa nowość dla dzieci – Alfred Wiewiór i Posążek Faraona

Kasiawrz 27, 2022

Alfred Wiewiór i posążek faraona Detektyw Alfred Wiewiór powraca i tym razem wyrusza na śledztwo do Egiptu. Odkryjcie tajemnice i…