Drzewa – Patrycja Zarawska

Date
paź, 29, 2021

Drzewa – Patrycja Zarawska

Drzewa towarzyszą nam na co dzień. Po zmianach zachodzących w ich koronach najszybciej dostrzegamy zmieniające się pory roku. To w ich cieniu chronimy się przed słońcem, a pod rozłożystymi gałęziami przed ulewnym deszczem. Czy jednak poświęcamy im wystarczająco dużo uwagi? Czy upowiadamy naszym dzieciom o wszystkich tajemnicach, jakie kryją się wśród liści, pod powierzchnią kory i wśród korzeni? Teraz możemy to zrobić, a doskonałym ku tego pretekstem będzie kolejna część rewelacyjnej serii Młodzi Przyrodnicy, skierowanej do miłośników otaczającego nas świata.

Niniejszy tomik, zatytułowany Drzewa, pozwala dosyć gruntownie i kompleksowo przybliżyć dziecku różne gatunki drzew oraz procesy, jakie zachodzą w tych roślinach na przestrzeni roku, w zależności od pory roku. Możemy więc prześledzić m.in. jak kwitną drzewa owocowe i jak z kwiatów rozwijają się owoce, jak tworzą się nasiona i w jaki sposób natura poradziła sobie z różnymi sposobami rozsiewania drzew.

Z drzewami nierozerwalnie związane jest życie wielu zwierząt. Niektóre z nich, jak ptaki czy wiewiórki budują na ich gałęziach i w dziuplach swoje gniazda, inne znajdują schronienie w jamach wykopanych wśród korzeni. Na korze i pod nią wędrują niezliczone owady. Drzewa zapewniają nie tylko bezpieczną przystań, ale i stanowią źródło pożywienia; ich liśćmi, gałązkami, nasionami żywią się zarówno dzikie zwierzęta, jak i ludzie.

Podczas lektury można też dowiedzieć się, co zagraża drzewom – jakie pasożyty i choroby mogą je nękać i jakie są ich oznaki. Niektóre z nich, jak charakterystyczne wybrzuszenia na liściach sami możemy dostrzec podczas spacerów.

Książeczka jest pięknie ilustrowana. Każda strona to oddzielny rysunek, w który wpleciony jest tekst. Treści nie ma dużo, co w połączeniu z dużą czcionką sprawia, że to bardzo dobra pozycja dla dzieci, które dopiero wprawiają się w samodzielnym czytaniu.

Podsumowując, Młodzi Przyrodnicy. Drzewa to kolejna świetna propozycja dla wszystkich małych miłośników przyrody. Warto podsunąć swojemu kilkulatkowi!

Katarzyna Abramova


Autor: Patrycja Zarawska

Ilustrator: Natalia Talarek-Oswald

Tytuł: Drzewa

Seria: Młodzi Przyrodnicy

Wydawnictwo: Wilga

Wydanie: zintegrowane

Data wydania: 2021-08-11

Kategoria: dziecięca

ISBN: 9788328074491

Liczba stron: 48


30 października 2021

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Powracają “Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. Kolorowe wydanie” Anny Dziewitt-Meller

Powracają “Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. Kolorowe wydanie” Anny Dziewitt-Meller

Kasiagru 8, 2020

Już jest nowe, kolorowe wydanie wielkiego bestsellera! To Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. Kolorowe wydanie Anny Dziewit-Meller ze wspaniałymi ilustracjami Joanny Rusinek. Książka dla…

Tosia i Julek idą do lekarza. (Nie) tacy sami -Magdalena Boćko-Mysiorska

Tosia i Julek idą do lekarza. (Nie) tacy sami -Magdalena Boćko-Mysiorska

Kasiawrz 30, 2021

Seria o Tosi i Julku zagościła w naszym domu, a przygody rodzeństwa bardzo często pomagają w zrozumieniu trudnych sytuacji. Dzieci…

Warszawska powieść przygodowa z elementami fantasy!

Warszawska powieść przygodowa z elementami fantasy!

Kasiacze 9, 2021

Ula i Felek to współcześni nastolatkowie, których naprawdę wiele różni. Ona bez trudu nawiązuje przyjaźnie, on z kolei uchodzi za…

Zapowiedź: Antarktyda. Topniejący kontynent

Zapowiedź: Antarktyda. Topniejący kontynent

Szkrabajekgru 18, 2023

Antarktyda – rozległa, zimna, tajemnicza i pełna sekretów. Wyrusz wraz z autorką w podróż po Antarktydzie. Poznaj fascynującą dziką przyrodę.…

Złote rękawice Arachne – Stella Terakson

Złote rękawice Arachne – Stella Terakson

Szkrabajekmar 19, 2021

Złote rękawice Arachne – Stella Terakson Mity greckie jawią Wam się jako nudne? Dzieci nie chcą ich znać, a nauczyciel…