Drzewa – Patrycja Zarawska

Date
paź, 29, 2021

Drzewa – Patrycja Zarawska

Drzewa towarzyszą nam na co dzień. Po zmianach zachodzących w ich koronach najszybciej dostrzegamy zmieniające się pory roku. To w ich cieniu chronimy się przed słońcem, a pod rozłożystymi gałęziami przed ulewnym deszczem. Czy jednak poświęcamy im wystarczająco dużo uwagi? Czy upowiadamy naszym dzieciom o wszystkich tajemnicach, jakie kryją się wśród liści, pod powierzchnią kory i wśród korzeni? Teraz możemy to zrobić, a doskonałym ku tego pretekstem będzie kolejna część rewelacyjnej serii Młodzi Przyrodnicy, skierowanej do miłośników otaczającego nas świata.

Niniejszy tomik, zatytułowany Drzewa, pozwala dosyć gruntownie i kompleksowo przybliżyć dziecku różne gatunki drzew oraz procesy, jakie zachodzą w tych roślinach na przestrzeni roku, w zależności od pory roku. Możemy więc prześledzić m.in. jak kwitną drzewa owocowe i jak z kwiatów rozwijają się owoce, jak tworzą się nasiona i w jaki sposób natura poradziła sobie z różnymi sposobami rozsiewania drzew.

Z drzewami nierozerwalnie związane jest życie wielu zwierząt. Niektóre z nich, jak ptaki czy wiewiórki budują na ich gałęziach i w dziuplach swoje gniazda, inne znajdują schronienie w jamach wykopanych wśród korzeni. Na korze i pod nią wędrują niezliczone owady. Drzewa zapewniają nie tylko bezpieczną przystań, ale i stanowią źródło pożywienia; ich liśćmi, gałązkami, nasionami żywią się zarówno dzikie zwierzęta, jak i ludzie.

Podczas lektury można też dowiedzieć się, co zagraża drzewom – jakie pasożyty i choroby mogą je nękać i jakie są ich oznaki. Niektóre z nich, jak charakterystyczne wybrzuszenia na liściach sami możemy dostrzec podczas spacerów.

Książeczka jest pięknie ilustrowana. Każda strona to oddzielny rysunek, w który wpleciony jest tekst. Treści nie ma dużo, co w połączeniu z dużą czcionką sprawia, że to bardzo dobra pozycja dla dzieci, które dopiero wprawiają się w samodzielnym czytaniu.

Podsumowując, Młodzi Przyrodnicy. Drzewa to kolejna świetna propozycja dla wszystkich małych miłośników przyrody. Warto podsunąć swojemu kilkulatkowi!

Katarzyna Abramova


Autor: Patrycja Zarawska

Ilustrator: Natalia Talarek-Oswald

Tytuł: Drzewa

Seria: Młodzi Przyrodnicy

Wydawnictwo: Wilga

Wydanie: zintegrowane

Data wydania: 2021-08-11

Kategoria: dziecięca

ISBN: 9788328074491

Liczba stron: 48


30 października 2021

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Jaszczurunia – Marta Guśniowska

Jaszczurunia – Marta Guśniowska

Bujaczeklip 18, 2022

Jaszczurunia – Marta Guśniowska […] w rodzinie najważniejsza jest miłość i że można kogoś kochać najbardziej na świecie, mimo że…

Enola i niezwykłe zwierzęta 2

Enola i niezwykłe zwierzęta 2

Szkrabajekmaj 19, 2022

Enola wraca w wielkim stylu, ale takim naprawdę wielkim, na miarę krakena lub Yeti. Kilka słów o fabule W tym…

Żubr Pompik. Milczenie Orlika – Tomasz Samojlik

Żubr Pompik. Milczenie Orlika – Tomasz Samojlik

Kasiapaź 25, 2020

Żubr Pompik. Milczenie Orlika – Tomasz Samojlik Seria, w której Żubr Pompik wraz ze swoją rodziną, wyrusza na wyprawy po…

Sakramencki sarmatyzm-Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk

Sakramencki sarmatyzm-Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk

Martakwi 20, 2021

Sakramencki sarmatyzm-Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk Od dawna wiem jak wielką moc mają słowa. Nauka idzie lepiej, gdy tekst napisano z…

Kicia Kocia pocieszy chore dzieci!

Kicia Kocia pocieszy chore dzieci!

Kasialut 15, 2021

Kicia Kocia pocieszy chore dzieci! Wydawnictwo Media Rodzina, które w ofercie ma bardzo ciekawe i wartościowe pozycje dla dzieci, nawiązało…