Ślady zwierząt. Młodzi przyrodnicy – Patrycja Zarawska

Date
kwi, 12, 2021

Ślady zwierząt. Młodzi przyrodnicy – Patrycja Zarawska

Nie znam dziecka, które nie byłoby zafascynowane światem przyrody. Odkrywanie tajemnic otaczającej nas natury to jedno z najlepszych i najprzyjemniejszych zadań, w wypełnianiu których możemy towarzyszyć naszym dzieciom.

„Młodzi Przyrodnicy” to seria ilustrowanych książeczek o zeszytowym formacie, skierowana do przedszkolaków i dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej. Młodsi z pewnością chętnie obejrzą ilustracje i posłuchają rodziców, którzy przeczytają im zawarte w książeczkach opowieści, a dla starszych może być to doskonały pomysł na szlifowanie umiejętności czytania – duży druk i przejrzysta czcionka to właśnie w ich ukłon w stronę.

Każda część jest poświęcona innemu aspektowi poznawania przyrody – przybliża dzieciom różne środowiska, gatunki zwierząt i roślin oraz zjawiska przyrodnicze. Jednym z najnowszych tytułów w serii są Ślady zwierząt, których główną bohaterką jest urocza wiewiórka Skwirka.

Obserwując rude zwierzątko i śledząc jego przygotowania do zimy oraz codzienne życie, mali czytelnicy mogą dowiedzieć się wiele nie tylko na temat zwyczajów wiewiórek, ale również innych mieszkańców lasu i sadu, których na swojej drodze napotyka Skwirka. Są wśród nich m.in. dzięcioły, krzyżodzioby, drobne gryzonie, lisy, sarny, dziki i borsuki. Dzieci mogą się przekonać, że do tropienia śladów zwierząt nie zawsze potrzebny jest śnieg i odbite na nim zarysy zwierzęcych łapek. Tropy mogą być wszędzie – mogą być nimi nadgryzione szyszki i grzyby, zryta ziemia czy ślady wyżłobione na korze.

Od razu warto też wyjaśnić, że historia ta nie ma formy bajki, a jest rzeczywistym przedstawieniem zjawisk mających miejsce w przyrodzie oraz zachowania zwierząt. Także ilustracje są barwne i realistyczne, przedstawiające szczegółowo poszczególnych mieszkańców leśnej gęstwiny.

Mówiąc krótko, warto podsuwać dzieciom publikacje, które nie tylko cieszą oko, ale też mają w sobie wartościową treść. Jestem przekonana, że każdy mały przyrodnik przyrody będzie zachwycony lekturą „Śladów zwierząt”.

Katarzyna Abramova


Autor: Patrycja Zarawska

Ilustrator: Piotr Brydak

Tytuł: Ślady zwierząt

Seria i nr tomu: Młodzi Przyrodnicy (nie ma numeracji tomów)

Wydawnictwo: Wilga

Wydanie: I

Data wydania: 2021-03-10

Kategoria: przyrodnicze, dla dzieci

ISBN: 978-83-280-7617-7

Liczba stron: 48

Ocena: 8/10


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Młodzi Tytani Akcja! Zabawy i zadania z naklejkami

Młodzi Tytani Akcja! Zabawy i zadania z naklejkami

Martamar 7, 2022

Brzydka pogoda, katar a może panosząca się po całym domu nuda. Któż z rodziców nie zna takich scenariuszy, gdy nasze…

Zapowiedź: Smocze jajo

Zapowiedź: Smocze jajo

Kasiawrz 6, 2021

  Kto pokona smoka? Jaką tajemnicę skrywa król Władysław? I gdzie podziało się smocze jajo? Pewnego razu do wsi Cicha…

Smopsy – Justyna Bednarek

Smopsy – Justyna Bednarek

Kasiakwi 22, 2022

Smoki są wspaniałe! Są wdzięczne, majestatyczne, sieją grozę, ale mogą być kochane, miłe. Właśnie takie są te, które spotkacie w…

Świąteczne przygody Edzia Płoza

Świąteczne przygody Edzia Płoza

Kasiapaź 4, 2023

Edzio Płoza jest synem znanego w całym mieście producenta zabawek – Nikolasa Płozy. Chłopiec, odkąd pamięta, zawsze miał „głowę w…

Tygrysie Gniazdo. Explorer Academy. Akademia Odkrywców

Tygrysie Gniazdo. Explorer Academy. Akademia Odkrywców

Szkrabajekgru 4, 2021

Tygrysie Gniazdo. Explorer Academy. Akademia Odkrywców „Odkrywać. Polepszać. Chronić.” to hasła przyświecające uczniom prominentnej szkoły dla najbystrzejszych i najlepiej rokujących…