Ślady zwierząt. Młodzi przyrodnicy – Patrycja Zarawska

Date
kwi, 12, 2021

Ślady zwierząt. Młodzi przyrodnicy – Patrycja Zarawska

Nie znam dziecka, które nie byłoby zafascynowane światem przyrody. Odkrywanie tajemnic otaczającej nas natury to jedno z najlepszych i najprzyjemniejszych zadań, w wypełnianiu których możemy towarzyszyć naszym dzieciom.

„Młodzi Przyrodnicy” to seria ilustrowanych książeczek o zeszytowym formacie, skierowana do przedszkolaków i dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej. Młodsi z pewnością chętnie obejrzą ilustracje i posłuchają rodziców, którzy przeczytają im zawarte w książeczkach opowieści, a dla starszych może być to doskonały pomysł na szlifowanie umiejętności czytania – duży druk i przejrzysta czcionka to właśnie w ich ukłon w stronę.

Każda część jest poświęcona innemu aspektowi poznawania przyrody – przybliża dzieciom różne środowiska, gatunki zwierząt i roślin oraz zjawiska przyrodnicze. Jednym z najnowszych tytułów w serii są Ślady zwierząt, których główną bohaterką jest urocza wiewiórka Skwirka.

Obserwując rude zwierzątko i śledząc jego przygotowania do zimy oraz codzienne życie, mali czytelnicy mogą dowiedzieć się wiele nie tylko na temat zwyczajów wiewiórek, ale również innych mieszkańców lasu i sadu, których na swojej drodze napotyka Skwirka. Są wśród nich m.in. dzięcioły, krzyżodzioby, drobne gryzonie, lisy, sarny, dziki i borsuki. Dzieci mogą się przekonać, że do tropienia śladów zwierząt nie zawsze potrzebny jest śnieg i odbite na nim zarysy zwierzęcych łapek. Tropy mogą być wszędzie – mogą być nimi nadgryzione szyszki i grzyby, zryta ziemia czy ślady wyżłobione na korze.

Od razu warto też wyjaśnić, że historia ta nie ma formy bajki, a jest rzeczywistym przedstawieniem zjawisk mających miejsce w przyrodzie oraz zachowania zwierząt. Także ilustracje są barwne i realistyczne, przedstawiające szczegółowo poszczególnych mieszkańców leśnej gęstwiny.

Mówiąc krótko, warto podsuwać dzieciom publikacje, które nie tylko cieszą oko, ale też mają w sobie wartościową treść. Jestem przekonana, że każdy mały przyrodnik przyrody będzie zachwycony lekturą „Śladów zwierząt”.

Katarzyna Abramova


Autor: Patrycja Zarawska

Ilustrator: Piotr Brydak

Tytuł: Ślady zwierząt

Seria i nr tomu: Młodzi Przyrodnicy (nie ma numeracji tomów)

Wydawnictwo: Wilga

Wydanie: I

Data wydania: 2021-03-10

Kategoria: przyrodnicze, dla dzieci

ISBN: 978-83-280-7617-7

Liczba stron: 48

Ocena: 8/10


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Strażnik Klejnotu – Katarzyna Rygiel

Strażnik Klejnotu – Katarzyna Rygiel

Bujaczeklut 17, 2022

Strażnik Klejnotu – Katarzyna Rygiel – Pokaż mi człowieka, który docenia to, co ma, i jest zadowolony ze swojego życia.…

My Little Pony. Witaj w Equestrii. Książka z magnesami

My Little Pony. Witaj w Equestrii. Książka z magnesami

Martawrz 2, 2022

My Little Pony. Witaj w Equestrii. Książka z magnesami Gdy za oknem szaro i ponuro, a jesień zbliża się wielkimi…

dummy-img

Puzzle z Kicią Kocią już w sklepach

Vickylut 2, 2020

Od teraz Kicia Kocia, ulubiona bohaterka dzieci, może towarzyszyć najmłodszym nie tylko podczas lektury, ale też w czasie zabawy –…

Woda. Źródło życia – Christina Steinlein

Woda. Źródło życia – Christina Steinlein

Bujaczekgru 19, 2020

Woda. Źródło życia – Christina Steinlein Jestem za tym, by naukę zaczynać już od dziecka, ale nie przytłaczać najmłodszych suchymi…

dummy-img

Bayala i ostatni smok

Vickylut 2, 2020

A może by tak z dzieckiem do kina droga Mamo?   Przez stulecia czarodziejska kraina Bayala była szczęśliwym domem dla…