Ślady zwierząt. Młodzi przyrodnicy – Patrycja Zarawska

Date
kwi, 12, 2021

Ślady zwierząt. Młodzi przyrodnicy – Patrycja Zarawska

Nie znam dziecka, które nie byłoby zafascynowane światem przyrody. Odkrywanie tajemnic otaczającej nas natury to jedno z najlepszych i najprzyjemniejszych zadań, w wypełnianiu których możemy towarzyszyć naszym dzieciom.

„Młodzi Przyrodnicy” to seria ilustrowanych książeczek o zeszytowym formacie, skierowana do przedszkolaków i dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej. Młodsi z pewnością chętnie obejrzą ilustracje i posłuchają rodziców, którzy przeczytają im zawarte w książeczkach opowieści, a dla starszych może być to doskonały pomysł na szlifowanie umiejętności czytania – duży druk i przejrzysta czcionka to właśnie w ich ukłon w stronę.

Każda część jest poświęcona innemu aspektowi poznawania przyrody – przybliża dzieciom różne środowiska, gatunki zwierząt i roślin oraz zjawiska przyrodnicze. Jednym z najnowszych tytułów w serii są Ślady zwierząt, których główną bohaterką jest urocza wiewiórka Skwirka.

Obserwując rude zwierzątko i śledząc jego przygotowania do zimy oraz codzienne życie, mali czytelnicy mogą dowiedzieć się wiele nie tylko na temat zwyczajów wiewiórek, ale również innych mieszkańców lasu i sadu, których na swojej drodze napotyka Skwirka. Są wśród nich m.in. dzięcioły, krzyżodzioby, drobne gryzonie, lisy, sarny, dziki i borsuki. Dzieci mogą się przekonać, że do tropienia śladów zwierząt nie zawsze potrzebny jest śnieg i odbite na nim zarysy zwierzęcych łapek. Tropy mogą być wszędzie – mogą być nimi nadgryzione szyszki i grzyby, zryta ziemia czy ślady wyżłobione na korze.

Od razu warto też wyjaśnić, że historia ta nie ma formy bajki, a jest rzeczywistym przedstawieniem zjawisk mających miejsce w przyrodzie oraz zachowania zwierząt. Także ilustracje są barwne i realistyczne, przedstawiające szczegółowo poszczególnych mieszkańców leśnej gęstwiny.

Mówiąc krótko, warto podsuwać dzieciom publikacje, które nie tylko cieszą oko, ale też mają w sobie wartościową treść. Jestem przekonana, że każdy mały przyrodnik przyrody będzie zachwycony lekturą „Śladów zwierząt”.

Katarzyna Abramova


Autor: Patrycja Zarawska

Ilustrator: Piotr Brydak

Tytuł: Ślady zwierząt

Seria i nr tomu: Młodzi Przyrodnicy (nie ma numeracji tomów)

Wydawnictwo: Wilga

Wydanie: I

Data wydania: 2021-03-10

Kategoria: przyrodnicze, dla dzieci

ISBN: 978-83-280-7617-7

Liczba stron: 48

Ocena: 8/10


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Makaron. Akademia mądrego dziecka. Wiem, co jem!

Makaron. Akademia mądrego dziecka. Wiem, co jem!

Martasty 22, 2023

Jedzenie jest jedną z pierwszych funkcji, jakie opanowuje człowiek. Podróż przez niezwykłe konsystencje, smaki i kolory jest jedną z najbarwniejszych…

Ada nie chce spać – opowieść dla wszystkich dzieci, które nie chcą już kończyć dnia

Ada nie chce spać – opowieść dla wszystkich dzieci, które nie chcą już kończyć dnia

Kasiasty 10, 2022

Wyciszająca o opowieść o dziewczynce, która niechętnie kładzie się spać. Świat jest przecież taki ciekawy! Ada lubi jednak wieczorne przytulanie…

W górach. Nad morzem

W górach. Nad morzem

Szkrabajekcze 3, 2022

Dueat Germano Zullo & Albertin wie, co robi. Ich książeczki są świetnie wydane, a oni sami zostali laureatami nagrody za najlepszą książkę dla dzieci Ragazzi Award. Teraz…

Uczeń kuglarza – Anniina Mikama

Uczeń kuglarza – Anniina Mikama

Kasialis 17, 2021

Uczeń kuglarza – Anniina Mikama „Magik i złodziejka” to książka, która mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła. Annina Mikama napisała tak poruszającą…

Za duży na bajki – Agnieszka Dąbrowska

Za duży na bajki – Agnieszka Dąbrowska

Szkrabajekmaj 13, 2022

  Za duży na bajki – Agnieszka Dąbrowska Waldi ma nadopiekuńczą mamę i szurniętą, mega aktywną ciotkę. A raczej ciotkę…