Poznaj naszych wschodnich sąsiadów! “Opowieści z krajuznad Wilią. Baśnie i legendy litewskie”

Date
sie, 13, 2021

Dawno, dawno temu, nad spokojnym nurtem Wilii, Litwini opowiadali sobie legendy o porwaniu Biruty, powstaniu Wilna czy żywej wodzie, która nie raz ratowała życie pewnego młodzieńca. Mało kto zna te opowieści, choć od wieków z Litwą łączyły nas wspólna historia. Przybliża nam je Anna Koprowska-Głowacka w swojej książce „Opowieści z kraju nad Wilią. Baśnie i legendy litewskie”. Premiera książki już 11 sierpnia.

Polskę i Litwę łączy nie tylko dostęp do Morza czy fakt, iż razem należą do Unii Europejskiej, ale też piękna wspólna historia, która rozpoczęła się w XIV wieku. Przez ponad 200 lat oba kraje były jednością, tworząc Rzeczpospolitą Obojga Narodów. To z tych terenów pochodzi nasz najsłynniejszy wieszcz narodowy Adam Mickiewicz. Dziedzictwo kulturowe naszych litewskich sąsiadów przybliża Anna Koprowska- Głowacka w książce „Opowieści z kraju nad Wilią. Baśnie i legendy litewskie”.

Autorka przenosi czytelników do urokliwej, zielonej krainy, pełnej gęstych lasów, umajonych wzgórz i łąk, nad błękitny nurt Wilii, gdzie poznać możemy tajemniczych bohaterów, potężnych królów czy zaklęte księżniczki. To magiczne miejsce pomagają zobrazować piękne ilustracje przygotowane przez Justynę Sokołowską.

W książce można znaleźć m.in. historię Usparime, która w dzieciństwe poświęciła swoje życie bogom. Postawili oni na jej drodze rycerza, śpiewającego piękną pieśń o miłości; miłości, której tak bardzo pragnęła młoda kapłanka. Zerwanie ślubów czystości wiązało się jednak z karą śmierci. Co więc pozostało pięknej wajdelotce – nieszczęśliwa śmierć czy wieczna miłość? Odpowiedź można znaleźć w „Opowieściach z kraju nad Wilią”.

Wydawnictwo Bosz już od prawie 30 lat wydaje najwyższej jakości albumy poświęcone sztuce, przyrodzie i dziedzictwu kulturowemu. Wśród ponad 850 wydanych dotychczas tytułów możemy znaleźć unikalne albumy z zakresu fotografii (takie jak „Chris Niedenthal. Wybrane fotografie 1973–1989” i „Rolke”) czy wyjątkowe na polskim rynku publikacje poświęcone plakatowi („Oto sztuka polskiego plakatu”).

W ostatnim czasie wydawnictwo zdobyło także godło „Teraz Polska” w XXXI edycji Konkursu na Najlepsze Produkty i Usługi dla albumów książkowych oraz srebrną nagrodę dla kalendarza „Tamara de Lempicka 2021” w japońskiej edycji międzynarodowego konkursu Gregor Calendar.

„Opowieści z kraju nad Wilią. Baśnie i legendy litewskie”, Anna Koprowska-Głowacka, wydawnictwo Bosz, premiera: 11 sierpnia 2021

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Gry Harvy’ego Tullet’a – niebawm ponownie w sprzedaży

Gry Harvy’ego Tullet’a – niebawm ponownie w sprzedaży

Kasialut 21, 2022

MEMO LABIRYNTY Hervé Tulleta – autora światowego bestsellera „Naciśnij mnie” (ponad 2 mln egz. sprzedanych na całym świecie!) – to…

Nierozłączki. Skazane na balet – Annie Barrows

Nierozłączki. Skazane na balet – Annie Barrows

Szkrabajeklis 24, 2020

Nierozłączki. Skazane na balet – Annie Barrows   Giselle wydaje się na tyle fascynująca, że Lilka i Pestka muszą, ale…

Mary Poppins – Pamela Lyndon Travers

Mary Poppins – Pamela Lyndon Travers

Kasiawrz 14, 2021

Mary Poppins – Pamela Lyndon Travers Mary Poppins to jedna z moich ukochanych lektur z czasów dzieciństwa. Pamiętam, jak zaczytywałam…

Piątek 13. – Dzień pełen tajemnic i przesądów

Piątek 13. – Dzień pełen tajemnic i przesądów

Szkrabajekwrz 13, 2024

Piątek 13. – Dzień pełen tajemnic i przesądów Cześć, Kochani! Czy słyszeliście kiedyś, że piątek 13. to pechowy dzień? To…

dummy-img

Mój przyjaciel Ufik

Vickylut 2, 2020

Jak zarazić dzieci miłością do fantastyki i pozwolić na rozwój? Wystarczy podsunąć film, który zaszczepi w nich miłość do przygody…