Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotników i lotniczek – Anna Litwinek

Date
cze, 02, 2021
India Zulu Alfa Bravo Echo Lima Alfa – tak wyraża się moje imię w alfabecie lotniczym. A jak będzie brzmiało wasze? Przekonajcie się, sięgając po „Awiatorów. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników”, gdzie znajdziecie mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji o zdobywaniu przez człowieka przestworzy. Jak tylko poznałam pierwsze rozdziały, zorientowałam się, że to nietuzinkowa publikacja, charakteryzująca się atrakcyjnym podejściem do łączenia przygodowych mini opowieści z zajmującą wiedzą o lotnictwie. Wszystko osnuto wokół niezwykle inspirujących osobowości, uchodzących za wzorce pożądanych cech u lotnika i człowieka, sympatycznie poznawało się je z różnych ujęć.
Anna Litwinek postawiła przed sobą trudne zadanie, aby w przystępnym i zrozumiałym dla młodych czytelników sposobie narracji opowiedzieć o polskim lotnictwie, wyjść poza standardową wiedzę dostępną ogółowi, wejść w tę, która bliska jest sercu miłośnikom lotnictwa. I fantastycznie się jej to udało, jestem pod wrażeniem formy przedstawienia prawdziwych fragmentów historii lotnictwa. Nie aż tak znowu lekki materiał podała z dużą dozą humoru, nasyciła ciekawostkami, sprawiła, że znaczące nazwiska kobiet i mężczyzn stały się dla czytelnika dobrymi znajomymi i przyjaciółmi. Uderzył mnie przede wszystkim edukacyjny wymiar, nie tylko w ujęciu lotnictwa, ale również potęgi marzeń, siły determinacji, znaczenia konsekwencji, zdrowego uporu i dużej odwagi, co powinien mieć w sobie każdy z nas. Taka mieszanka cech, plus umiejętność niezrażania się z powodu niepowodzeń, wyciągania lekcji z błędów i ujarzmiania wad, sprawiają, że wiele staje się osiągalne, także fruwanie na niebie, zdobywanie uprawnień, czystej radości podniebnych podróży.
Podobało mi się również usytuowanie dziejów lotnictwa w perspektywie historii Polski, aby młody czytelnik mógł nabyć właściwych skojarzeń, potrafił zrozumieć, jak było kiedyś i jak doszło do współczesności. Przybliżanie różnych maszyn szybujących w przestrzeni powietrznej, nie tylko potocznie rozumianych samolotów, od tych przedwojennych, ale również balonów, szybowców, bombowców, statków kosmicznych, sprawiło, że łatwiej zrozumieć dzieciom, jakie to uczucie latać, jednocześnie satysfakcjonujące i niebezpieczne, coraz bardziej stające się dla człowieka przyjazne i okiełznane. Czytałam o asach przestworzy, zespołach akrobatycznych, tajnych spadochroniarzach, inżynierach, pilotach doświadczalnych i oblatywaczach. Lotnictwo to również wymiar służenia dla kraju, w czasach wojny i pokoju, przy gaszeniu pożarów, powietrznych zabiegach agrotechnicznych, patrolowaniu granic, ratowaniu życia, transportu ludzi i bagażu.
Uczestniczyłam w krajowych rajdach, międzynarodowych zawodach, odbyłam lot przez Atlantyk, podróż dookoła Europy, a nawet w kosmosie. Patrzyłam, jak padały rekordy, powiększały się kolekcje odznaczeń, powstawały legendy, umacniała się idea walki o duszę sztucznych skrzydeł. Zorientowałam się, że wiele awiatorek i awiatorów powiązanych było z branżą artystyczną, ale w końcu prawdziwe marzenia zawsze szybują w towarzystwie wrażliwości, wystarczy dać im się szansę realizacji. Publikację wzbogacała klimatyczna oprawa graficzna, co prawda, nie w moim ulubionym stylu, ale rewelacyjnie pasowała. Miło spędziłam z rodziną czas przy interesującej historii lotnictwa, przedstawionej od strony ludzi i maszyn, popularyzującej przemierzanie przestrzeni powietrznych za sprawą ludzkiej kreatywności i hartu ducha, statków powietrznych i naśladownictwa przyrody. Książka dla młodych, ale i dorośli z uśmiechem się w nią zagłębią.
Izabela Pycio

Autor: Anna Litwinek
Ilustrator: Adam Wójcicki
Tytuł: Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotników i lotniczek
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Wydanie: I
Data wydania: 2021-04-14
Kategoria: literatura dziecięca, 8+
ISBN: 9788324075010
Liczba stron: 262


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Balon. Akademia mądrego dziecka-Cécile Jugla, Jack Guichard

Balon. Akademia mądrego dziecka-Cécile Jugla, Jack Guichard

Martasie 4, 2021

Każda książkowa przygoda pozostawia w nas ślad. Czasem to emocje, które nas kształtują. Innym razem wiedza wypełniająca nasz umysł i…

Ciała są super

Ciała są super

Kasiakwi 4, 2023

Pierwsza ciałopozytywna książka dla najmłodszych! Moje ciało, twoje ciało, każdego rodzaju ciało… Wszystkie ciała są dobre! Ciała są super! Ten…

Zapowiedź: Za duży na bajki

Zapowiedź: Za duży na bajki

Kasiamar 3, 2022

Zabawna historia o dorastaniu, wielkiej pasji i sile przyjaźni. A przy tym inspirująca opowieść o tym, co w życiu najważniejsze!…

Ulubione historie. Disney Księżniczka

Ulubione historie. Disney Księżniczka

Bujaczeklis 4, 2021

Ulubione historie. Disney Księżniczka Która z nas nie chciała być chociaż raz księżniczką? Przenieść się do świata ulubionej bohaterki i…

Wyrolowani. Recenzja filmu

Wyrolowani. Recenzja filmu

Szkrabajekcze 2, 2022

Flumaki to urocze stworzenia, które wyglądem nieco przypominają donuty, pączki z dziurką w środku. To bardzo spokojne i poukładane zwierzątka.…