Będzie inaczej

Będzie inaczej. O rozstaniu rodziców – Clare Helen Welsh

Date
maj, 01, 2024
Comments
Możliwość komentowania Będzie inaczej. O rozstaniu rodziców – Clare Helen Welsh została wyłączona

„Będzie inaczej. O rozstaniu rodziców” to delikatna opowieść o tym, jak rodzina dostosowuje się do życia po rozwodzie. W tej narracji pierwszoosobowej wypowiada się małe dziecko doświadczające zmian, przez które przechodzi rodzina, oraz całego wachlarza emocji, jakie to powoduje.

Podróż z naszymi bohaterami rozpoczynamy od sielankowego obrazka. Kochająca rodzina — mama, tata i dziecko — spędza letni dzień na plaży. Potem gdy fale napływają, by zająć rodzinny zamek z piasku, rodzice mówią, że nie będą już razem mieszkać. Dziecko jest zrozpaczone, a uczucia kłębią się w nim niczym morze. Nadchodzi jesień, a potem zima, śnieg, a dziecko bawi się z tatą w swoim nowym domu i z mamą na górce saneczkowej. Dziecko w dalszym ciągu przeżywa duże, nagłe emocje związane z rozstaniem, ale za każdym razem rodzice zapewniają, że wszystkie emocje są słuszne. Zmieniające się pory roku, które pokazują czytelnikowi, że czas upływa, są również podstawą metafor używanych przez rodziców, aby pomóc dziecku przepracować sytuację i swoje uczucia. Sama separacja i rozwód przeprowadzone są w zgodzie, polubownie, a w całym tekście nacisk położony jest na pomoc dziecku w zrozumieniu, że nadal jest częścią kochającej rodziny, choć w inny sposób niż wcześniej. Już na okładce widzimy głowy rodziców skierowane ku dziecku, choć każde z dorosłych idzie we własną stronę.

Każda strona jest pięknie ilustrowana, dostosowana do nastroju wewnętrznego monologu dziecka. W całej książce widoczne są różnorodne reprezentacje pod względem pochodzenia etnicznego i wieku. W tle widzimy inne dzieci bawiące się z dziadkami, samotnymi rodzicami czy pełnymi rodzinami.

Książka ta będzie świetnym punktem wyjścia do rozmowy do wykorzystania przez nauczycieli, rodziców i opiekunów pracujących z dziećmi w wieku 3–7 lat, szczególnie przy czytaniu indywidualnym i gdy dziecko może doświadczać podobnych wydarzeń. Sprawdzi się również w przypadku starszych dzieci ze szkół podstawowych jako podstawa do analizy tekstu, podczas której można zbadać użycie metafor i sposób, w jaki ilustracje przedstawiają części historii, o których nie ma wzmianki w tekście.

Monika Kilijańska


Autor: Clare Helen Welsh
Tłumaczenie: Jędrzej Sołowij, Przemysław Staroń
Ilustrator: Åsa Gilland
Tytuł: Będzie inaczej. O rozstaniu rodziców.
Tytuł oryginalny: Everything changes
Seria i nr tomu: Książki, które dają siłę
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Wydanie: I
Data wydania: 2024-04-24
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 9788327686763
Liczba stron: 24


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Ania z Avonlea – Lucy Maud Montogmery

Ania z Avonlea – Lucy Maud Montogmery

Kasiasty 14, 2022

Ania z Avonlea – Lucy Maud Montogmery „Ania z Zielonego Wzgórza” to książka, która na stale zagościła w moim sercu,…

Zapowiedź: Strażacy w akcji

Zapowiedź: Strażacy w akcji

Szkrabajekmaj 10, 2024

Zabawny, edukacyjny picturebook z wartką akcją i pełnymi szczegółów ilustracjami. Pali się! Gdzie ten pożar? Strażacy z Wietrznej Doliny pędzą…

dummy-img

Mój przyjaciel Ufik

Vickylut 2, 2020

Jak zarazić dzieci miłością do fantastyki i pozwolić na rozwój? Wystarczy podsunąć film, który zaszczepi w nich miłość do przygody…

Hela sama zostaje z dziadkami

Hela sama zostaje z dziadkami

Kasiamaj 19, 2023

Czy jeśli swoją recenzję zacznę od tego, że ta krótka bajeczka mnie wzruszyła, to wystarczy, by zachęcić Was do sięgnięcia…