Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż – Iban Eduardo Munoz

Date
kwi, 07, 2022

Wiecie, dlaczego zjadamy marchewkę albo pietruszkę? A może ciekawi was, ile lat miały najstarsze nasiona, które wykiełkowały? Na te i wiele innych pytań odpowie wam ta książka.

Kilka słów o fabule

Dzieciaki nie lubią warzyw i nie ma co tego ukrywać. Marudzą, grymaszą, ogólnie nie chcą ich jeść. A jak jeszcze się trafi egzemplarz, jaki mam w domu, że mięso jadalne jest tylko pod postacią parówki, a warzywa tylko niektóre, to mamy twardy orzech do zgryzienia. Jak przekonać dzieciaki do jedzenia warzyw? Nie wiem, ale wiem, że ta książka będzie pomocna. Znajdziemy w niej mnóstwo ciekawostek przedstawionych w sposób bardzo humorystyczny. Nie sposób nie roześmiać się na widok ziemniaka, który płacze, bo jego rodzina wylądowała w zupie lub mnóstwa sadzonek groszku pod lupą naukowca. Tekst nie tylko bawi, ale i sprawia, że pewne wiadomości same wskakują do głowy.

Moja opinia i przemyślenia

To świetna baza wiedzy o owocach, warzywach i zbożach, a także o sposobie ich rozmnażania. Nie tylko więc możemy czerpać wiedzę z książki, ale jej doświadczać. To wspaniała zabawa. A przy okazji zachęca do poznawania smaku niektórych warzyw i owoców opisanych w książce. Dla mnie już kompletnym hitem byłoby umieszczenie kilku przepisów do samodzielnego przyrządzenia, na pewno znalazłoby się kilku chętnych smakoszy. Tylko to bym dodała w tej książce, choć i bez tego jest fantastyczna.

„Dlaczego jemy rośliny” oprócz wiedzy merytorycznej i fantastycznego humoru dostarcza nam wrażeń estetycznych. I może niektóre rysunki, głównie ludzi, mogą pozostawić trochę do życzenia, to główni bohaterowie, czyli warzywa i owoce dla mnie narysowani są kapitalnie. Nie ma najmniejszych wątpliwości, kto jest kim, a dodanie im cech ludzkich sprawia, że człowiek chce się z nimi zakumplować. Ja najbardziej kocham kukurydzę w bejsbolowej czapce, ale jestem przekonana, że i inni bohaterowie znajdą swoich fanów. Wszystko jest ujęte w twardą oprawę, która przetrwa ciągłe wertowanie, poszukiwanie informacji i przerzucanie się ciekawostkami.

Podsumowanie

Może wasze dziecko po lekturze tej książki nie sięgnie po brokuła czy pomidora i nie spałaszuje go ze smakiem. Zapewniam jednak, że przestanie patrzeć na warzywa z obrzydzeniem, a zacznie z ciekawością. Książka daje wiedzę, która nie zniknie, a dodatkowo rozbudza ciekawość, zachęca do poszukiwań nowych informacji. A od tego już mały krok do ciekawości, jak to smakuje? Spróbujecie?

Katarzyna Boroń


Autor: Iban Eduardo Munoz

Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko

Ilustrator: Alberto Montt

Tytuł: Dlaczego jemy rośliny Sekrety owoców, warzyw i zbóż

Tytuł oryginalny: Plantas domesticadas y otros mutante

Seria i nr tomu: Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć

Wydawnictwo: harperkids

Wydanie: I

Data wydania: 2022-02-23

Kategoria: popularnonaukowa dla dzieci

ISBN: 327670649

Liczba stron: 40


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

ULUBIENI BOHATEROWIE Z BAJEK DISNEYA

Szkrabajekcze 19, 2020

Kto z nas nie zna choć jednej bajki Disney’a – czy to wersji animowanej czy książkowej? Chyba nie znajdzie się…

Magazyn. Bing

Magazyn. Bing

Kasiawrz 8, 2021

Magazyn. Bing Nie znam przedszkolaka, który nie lubiłby uroczego, ale psotnego króliczka Binga, który wraz ze swoim przyjacielem Floppem codziennie…

Skarb Lucilli. Siostry Niezapominajki – Giovanni Di Gregorio

Skarb Lucilli. Siostry Niezapominajki – Giovanni Di Gregorio

Szkrabajeklut 10, 2023

Kolonia na Wybrzeżu Atlantyku brzmi wspaniale prawda? Gorzej, bo akurat jest jesień i cała wycieczka nudzi się przeokropnie. No, prawie…

Strażnik Klejnotu – Katarzyna Rygiel

Strażnik Klejnotu – Katarzyna Rygiel

Bujaczeklut 17, 2022

Strażnik Klejnotu – Katarzyna Rygiel – Pokaż mi człowieka, który docenia to, co ma, i jest zadowolony ze swojego życia.…

Encyklopdia obrazkowa. Przyroda – Jessica Greenwell, Encyklopedia Obrazkowa. Zwierzęta – Hannah Watson

Encyklopdia obrazkowa. Przyroda – Jessica Greenwell, Encyklopedia Obrazkowa. Zwierzęta – Hannah Watson

Kasiasty 12, 2021

Czy słowo encyklopedia brzmi strasznie? Czy kojarzy wam się z wielotomowymi księgami, które stały na honorowym miejscu waszych domach? W…