Mru Mru i gwiazda – Kaisa Happonen

Date
cze, 03, 2021
Ponownie witamy się z Mru Mru i Wielką, które żyję sobie spokojnie, razem, w lesie. W tej części przygód małej i dużej niedźwiedzicy przyjrzymy się gwiazdom. Nocne niebo intryguje i fascynuję, a gdy zgłębimy się w podstawową wiedzę o kosmosie, to zaczynamy czuć się malutcy względem całego wszechświata.
W lesie panuje cisza, bo zwierzęta zajęte są kontemplowaniem nocnego nieba. Gdy Mru Mru dostrzega gwiazdy, jest nimi zachwycona. Małe, świecące punkciki strasznie ja fascynują. Mała niedźwiedzica postanawia dosięgnąć gwiazd i w tym celu wspina się na drzewo, jednak okazuje się, że one nadal są za daleko. Wtedy sowa zaczyna opowiadać o tym, że czas gwiazd płynie inaczej, niż ten zwierząt na ziemi. Wiele świecących punkcików już dawno zgasło, a do nas dociera tylko ich światło.
„Mru Mru i gwiazda” to książka, która otula. Niczym ciepły koc. Idealnie nadaje się na wieczorne czytanie, bo uspokaja i wycisza. Napisana jest z zadziwiającą lekkością i chociaż tekstu na stronach nie ma dużo, to się przez niego płynie. Historia Mru Mru fascynuje – dzieci, z zapartym tchem obserwują jej zmagania i wspinaczkę ku gwiazdom. Maluchy również chciałby dotknąć tych migoczących punkcików. Jest to pragnienie, które przekazują im ich rodzice, a rodzicom dziadkowie. Gwiazdy od zawsze fascynowały ludzkość i nadal tak jest.
Tak jak i w poprzednich częściach, autorka z wielką gracją i delikatnością, porusza temat czasu, jego upływu. Dla gwiazd płynie on inaczej, wolniej i dłużej. Dla nas, ludzi, te kilkadziesiąt lat, które nam dano, to ogrom, jednak w perspektywie kosmosu to jest nic. „Mru Mru i gwiazda” to opowieść, która skłania do refleksji. Można po nią sięgnąć w chwilach, kiedy trzema wytłumaczyć dziecku, dlaczego ktoś bliski odszedł.
Książeczka Kaisy Happonen nacechowana jest pozytywnymi emocjami – taką radością, beztroską i miłością. Można się przy niej wzruszyć, szczególnie przy ostatnich stronach. Z wytęsknieniem będę czekać na kolejną część przygód Mru Mru.

Autor: Kaisa Happonen

Tłumaczenie: Natalia Nordling
Ilustrator: Anne Vasko
Tytuł: Mru Mru i gwiazda
Tytuł oryginalny: Mur je tahti
Seria i nr tomu: Bliskie-daleko sąsiedztwo
Wydawnictwo: Widnokrąg
Wydanie: I
Data wydania: 2021-03-30
Kategoria: literatura dla dzieci, 3+
ISBN: 9788395845369
Liczba stron: 32

 


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Kicia Kocia i zima – Anita Głowińska

Kicia Kocia i zima – Anita Głowińska

Kasiagru 11, 2020

Kicia Kocia i zima – Anita Głowińska Kicia Kocia to seria, którą darzę dość sporą sympatią, tak samo jak mój…

Kroniki Skrzatów Marbella

Kroniki Skrzatów Marbella

Szkrabajekkwi 3, 2023

Ktoś się rodzi, by uratować świat. A zła czarownica nie jest do końca zła. Olbrzymy, smoki, wróżki i skrzaty, tak…

Opowiem Ci mamo, co robą psotne stwory –

Opowiem Ci mamo, co robą psotne stwory –

Kasiasie 16, 2022

Stwory, stworki i potwory. Na pewno znacie je wszystkie i spotkaliście je kilkukrotnie. Może nawet nie zdawaliście sobie z tego…

Pet Agents 1. Na ratunek zwierzętom – Riina Kaarla, Sami Kaarla

Pet Agents 1. Na ratunek zwierzętom – Riina Kaarla, Sami Kaarla

Szkrabajeklip 23, 2021

Pet Agents 1. Na ratunek zwierzętom – Riina Kaarla, Sami Kaarla „Na ratunek zwierzakom” to pierwsza część nowej serii książek…

Bałasyk i Psotka idą do pracy. Część 1 – Małgorzata Żółtaszek

Bałasyk i Psotka idą do pracy. Część 1 – Małgorzata Żółtaszek

Szkrabajekmaj 29, 2021

Bałasyk i Psotka idą do pracy. Część 1 – Małgorzata Żółtaszek Co jest jedną z ulubionych zabaw dzieci w wieku…