Mru Mru i gwiazda – Kaisa Happonen

Date
cze, 03, 2021
Ponownie witamy się z Mru Mru i Wielką, które żyję sobie spokojnie, razem, w lesie. W tej części przygód małej i dużej niedźwiedzicy przyjrzymy się gwiazdom. Nocne niebo intryguje i fascynuję, a gdy zgłębimy się w podstawową wiedzę o kosmosie, to zaczynamy czuć się malutcy względem całego wszechświata.
W lesie panuje cisza, bo zwierzęta zajęte są kontemplowaniem nocnego nieba. Gdy Mru Mru dostrzega gwiazdy, jest nimi zachwycona. Małe, świecące punkciki strasznie ja fascynują. Mała niedźwiedzica postanawia dosięgnąć gwiazd i w tym celu wspina się na drzewo, jednak okazuje się, że one nadal są za daleko. Wtedy sowa zaczyna opowiadać o tym, że czas gwiazd płynie inaczej, niż ten zwierząt na ziemi. Wiele świecących punkcików już dawno zgasło, a do nas dociera tylko ich światło.
„Mru Mru i gwiazda” to książka, która otula. Niczym ciepły koc. Idealnie nadaje się na wieczorne czytanie, bo uspokaja i wycisza. Napisana jest z zadziwiającą lekkością i chociaż tekstu na stronach nie ma dużo, to się przez niego płynie. Historia Mru Mru fascynuje – dzieci, z zapartym tchem obserwują jej zmagania i wspinaczkę ku gwiazdom. Maluchy również chciałby dotknąć tych migoczących punkcików. Jest to pragnienie, które przekazują im ich rodzice, a rodzicom dziadkowie. Gwiazdy od zawsze fascynowały ludzkość i nadal tak jest.
Tak jak i w poprzednich częściach, autorka z wielką gracją i delikatnością, porusza temat czasu, jego upływu. Dla gwiazd płynie on inaczej, wolniej i dłużej. Dla nas, ludzi, te kilkadziesiąt lat, które nam dano, to ogrom, jednak w perspektywie kosmosu to jest nic. „Mru Mru i gwiazda” to opowieść, która skłania do refleksji. Można po nią sięgnąć w chwilach, kiedy trzema wytłumaczyć dziecku, dlaczego ktoś bliski odszedł.
Książeczka Kaisy Happonen nacechowana jest pozytywnymi emocjami – taką radością, beztroską i miłością. Można się przy niej wzruszyć, szczególnie przy ostatnich stronach. Z wytęsknieniem będę czekać na kolejną część przygód Mru Mru.

Autor: Kaisa Happonen

Tłumaczenie: Natalia Nordling
Ilustrator: Anne Vasko
Tytuł: Mru Mru i gwiazda
Tytuł oryginalny: Mur je tahti
Seria i nr tomu: Bliskie-daleko sąsiedztwo
Wydawnictwo: Widnokrąg
Wydanie: I
Data wydania: 2021-03-30
Kategoria: literatura dla dzieci, 3+
ISBN: 9788395845369
Liczba stron: 32

 


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Gdybym tak miał goryla – Bartek Borsz

Gdybym tak miał goryla – Bartek Borsz

Kasiapaź 19, 2021

Gdy spojrzycie na tę książeczkę, dostrzeżecie na okładce małego chłopczyka, na którego twarzy maluje się przepiękny uśmiech. Co bardziej zaskakujące,…

Co się dzieje w twoim ciele? Łap piątą klepkę i wskakuj do środka! Kurzol. Gdzie się podział sen?

Co się dzieje w twoim ciele? Łap piątą klepkę i wskakuj do środka! Kurzol. Gdzie się podział sen?

Kasiamar 31, 2023

Co się dzieje w twoim ciele? Łap piątą klepkę i wskakuj do środka! Bardzo to wkurzające, gdy kładziesz się spać…

dummy-img

Bayala i ostatni smok

Vickylut 2, 2020

A może by tak z dzieckiem do kina droga Mamo?   Przez stulecia czarodziejska kraina Bayala była szczęśliwym domem dla…

Zuziu, która godzina?

Zuziu, która godzina?

Kasiamaj 22, 2023

Pojęcie czasu jest bardzo abstrakcyjne. Trudno je ogarnąć umysłem, a jeszcze trudniej wyjaśnić. Napisano o tym setki, jak nie tysiące…

Ostatni niedźwiedź – Hannah Gold

Ostatni niedźwiedź – Hannah Gold

Szkrabajekgru 28, 2023

Poruszająca historia niezwykłej przyjaźni pomiędzy człowiekiem a dzikim zwierzęciem. Pełna wzruszeń, niezachwianej odwagi i niesamowicie silnej więzi, której nie sposób…