Nigdy nie dorastaj! – Rold Dahl

Date
cze, 01, 2021

Nigdy nie dorastaj! – Rold Dahl

Przypomnijcie sobie czas, gdy byliście dziećmi. Wciąż wspominamy tamte okres z wielką nostalgią – tę beztroskę, lekkość, zabawy z rówieśnikami, poobijane kolana… Ciekawe czy nasze dzieci też z takimi uczuciami będą patrzeć w przeszłość? Zastanawialiście się kiedyś, co by było, jakbyście nigdy nie dorośli?

„Nigdy nie dorastaj” to nie jest książka dla dzieci grzecznych, ułożonych i nudnych. Nie, to lektura dla tych, które spędzają niemal cały dzień na dworze, mają poobijane kolana, chodzą własnymi ścieżkami, gotują zupy z błota. Dorośli wciąż im mówią jak powinni się zachować, bo przecież nie wolno szaleć. Starsi cyba zapomnieli jak być dzieckiem. A co by się stało, gdybyśmy nie dorośli? Zastanawialiście się kiedyś nad tym?

Wszak Ci wielcy naukowcy, podróżnicy czy artyści chociaż urośli w górę, nie dorośli. Pokonywali szlaki, których nikt jeszcze nie odważył się przejść, bo mieli pasję, która ich do tego popchnęła. Dzieci mogą dokonać wiele – zanurkować na dno oceanu czy wspiąć się na najwyższą górę. Cały świat stoi przed nimi otworem!

Jestem książką pana Roalda Dahla zachwycona. Prosta, z ciekawymi acz niespotykanymi ilustracjami i przesłaniem, które zapada w serca. Nie tylko do dzieci skierowana jest „Nigdy nie dorastaj”, ale także i do rodziców, którzy mogą choć na chwilę spojrzeć na świat oczami dziecka, a także ocenić swoje zachowanie. Książka to skłania do pewnych refleksji, które prowadzą do tego, że zaczynamy analizować własne życie i szukamy momentu, w którym zatraciliśmy pasję, o której mówi autor. Czy słusznie? Jak najbardziej tak, bo pomoże nam to w zmianie niektórych zachowań i wspieraniu dziecka w tym, czym jest najlepsze. A może i my zaczniemy cieszyć się beztroską z naszymi dziećmi?

„Nigdy nie dorastaj” to historia niezwykle wartościowa i warta każdej chwili z nią spędzonej. Intryguje również dzieci, które kochają melodyjność tekstu, który przełożył fenomenalny w swoim fachu Michał Rusinek. Książka rozpala w dzieciach ciekawość świata, zwłaszcza, gdy autor sugeruje, co mogą zrobić i do czego dojść. Który maluch nie chciałby zrobić najwspanialszego i największego tortu czekoladowego? Cóż, ja sama byłabym zachwycona takim wypiekiem!

Nie mogę nie wspomnieć o ilustracjach, których twórcą jest Quentin Blake. Są fenomenalne chociaż nieco dziwne. Te kontury, jakby rysowane na ostatniej stronie zeszytu długopisem oraz kolor, który nie wypełnia formy przyciągają wzrok i skupiają uwagę. Idealnie pasują do tekstu. Dodatkowo uwielbiam cudowne wydania książek.

Czy warto przeczytać? Na to pytanie odpowiedziałam dość szczegółowo, ale odpowiem jednym słowem TAK. To idealna pozycja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Rozbudza radość, skłania do refleksji o przeszłości i marzeń o przyszłości.


Autor: Roald Dahl
Tłumaczenie: Michał Rusiek
Ilustrator: Ruentin Blake
Tytuł: Nigdy nie dorastaj
Tytuł oryginalny: Never Grow Up
Wydawnictwo: Trefl
Wydanie: I
Data wydania: 2021-05-19
Kategoria: literatura dla dzieci, 6+
ISBN: 9788396096814
Liczba stron: 32
Ocena: 10/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Natka i niesforny elf – Ruth Quayle

Natka i niesforny elf – Ruth Quayle

Szkrabajekgru 14, 2021

Natka i niesforny elf – Ruth Quayle Natka powraca w nowym tytule ze świątecznym akcentem. Książka zawiera trzy zabawne opowiadania,…

Skok przez Bałtyk – zapowiedź od wydawnictwa Widnokrąg

Skok przez Bałtyk – zapowiedź od wydawnictwa Widnokrąg

Kasiakwi 22, 2021

Skok przez Bałtyk – zapowiedź od wydawnictwa Widnokrąg Fascynująca wyprawa nad polskie morze, a nawet dalej, hen, hen w głębiny.…

Małgosia, dziewczynka z lodówki – Vincent Zabos

Małgosia, dziewczynka z lodówki – Vincent Zabos

Martagru 13, 2023

Jak galaktyka szeroka istnieją miejsca, gdzie dzieci potrzebują wsparcia. Czasem to tylko słaba ocena, kłótnia z przyjacielem a innym razem…

Kocham Cię całym sercem – Jane Chapman

Kocham Cię całym sercem – Jane Chapman

Szkrabajekkwi 11, 2022

Kocham Cię całym sercem – Jane Chapman „Kocham cię całym sercem” autorstwa Jane Chapman to książeczka zawierająca niezwykle ważny przekaz…

Ania z Zielonego Wzgórza – L.M Montogmery

Ania z Zielonego Wzgórza – L.M Montogmery

Kasiagru 3, 2021

Ania z Zielonego Wzgórza – L.M Montogmery „Ania z Zielonego Wzgórza” to książka, która nieodzownie kojarzy mi się z czasami…