Nigdy nie dorastaj! – Rold Dahl

Date
cze, 01, 2021

Nigdy nie dorastaj! – Rold Dahl

Przypomnijcie sobie czas, gdy byliście dziećmi. Wciąż wspominamy tamte okres z wielką nostalgią – tę beztroskę, lekkość, zabawy z rówieśnikami, poobijane kolana… Ciekawe czy nasze dzieci też z takimi uczuciami będą patrzeć w przeszłość? Zastanawialiście się kiedyś, co by było, jakbyście nigdy nie dorośli?

„Nigdy nie dorastaj” to nie jest książka dla dzieci grzecznych, ułożonych i nudnych. Nie, to lektura dla tych, które spędzają niemal cały dzień na dworze, mają poobijane kolana, chodzą własnymi ścieżkami, gotują zupy z błota. Dorośli wciąż im mówią jak powinni się zachować, bo przecież nie wolno szaleć. Starsi cyba zapomnieli jak być dzieckiem. A co by się stało, gdybyśmy nie dorośli? Zastanawialiście się kiedyś nad tym?

Wszak Ci wielcy naukowcy, podróżnicy czy artyści chociaż urośli w górę, nie dorośli. Pokonywali szlaki, których nikt jeszcze nie odważył się przejść, bo mieli pasję, która ich do tego popchnęła. Dzieci mogą dokonać wiele – zanurkować na dno oceanu czy wspiąć się na najwyższą górę. Cały świat stoi przed nimi otworem!

Jestem książką pana Roalda Dahla zachwycona. Prosta, z ciekawymi acz niespotykanymi ilustracjami i przesłaniem, które zapada w serca. Nie tylko do dzieci skierowana jest „Nigdy nie dorastaj”, ale także i do rodziców, którzy mogą choć na chwilę spojrzeć na świat oczami dziecka, a także ocenić swoje zachowanie. Książka to skłania do pewnych refleksji, które prowadzą do tego, że zaczynamy analizować własne życie i szukamy momentu, w którym zatraciliśmy pasję, o której mówi autor. Czy słusznie? Jak najbardziej tak, bo pomoże nam to w zmianie niektórych zachowań i wspieraniu dziecka w tym, czym jest najlepsze. A może i my zaczniemy cieszyć się beztroską z naszymi dziećmi?

„Nigdy nie dorastaj” to historia niezwykle wartościowa i warta każdej chwili z nią spędzonej. Intryguje również dzieci, które kochają melodyjność tekstu, który przełożył fenomenalny w swoim fachu Michał Rusinek. Książka rozpala w dzieciach ciekawość świata, zwłaszcza, gdy autor sugeruje, co mogą zrobić i do czego dojść. Który maluch nie chciałby zrobić najwspanialszego i największego tortu czekoladowego? Cóż, ja sama byłabym zachwycona takim wypiekiem!

Nie mogę nie wspomnieć o ilustracjach, których twórcą jest Quentin Blake. Są fenomenalne chociaż nieco dziwne. Te kontury, jakby rysowane na ostatniej stronie zeszytu długopisem oraz kolor, który nie wypełnia formy przyciągają wzrok i skupiają uwagę. Idealnie pasują do tekstu. Dodatkowo uwielbiam cudowne wydania książek.

Czy warto przeczytać? Na to pytanie odpowiedziałam dość szczegółowo, ale odpowiem jednym słowem TAK. To idealna pozycja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Rozbudza radość, skłania do refleksji o przeszłości i marzeń o przyszłości.


Autor: Roald Dahl
Tłumaczenie: Michał Rusiek
Ilustrator: Ruentin Blake
Tytuł: Nigdy nie dorastaj
Tytuł oryginalny: Never Grow Up
Wydawnictwo: Trefl
Wydanie: I
Data wydania: 2021-05-19
Kategoria: literatura dla dzieci, 6+
ISBN: 9788396096814
Liczba stron: 32
Ocena: 10/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zbrodnia nie przystoi damie – Robin Stevens

Zbrodnia nie przystoi damie – Robin Stevens

Bujaczeksie 18, 2022

Zbrodnia nie przystoi damie – Robin Stevens Zdążyłam już jednak zauważyć, że kiedy ktoś umiera, wszyscy czują się okropnie winni,…

Zapowiedź: Kleks. Nowy początek

Zapowiedź: Kleks. Nowy początek

Szkrabajeklis 27, 2023

Najpotężniejsze zaklęcie brzmi: „A co by było, gdyby…” Nie takie miały być te urodziny! Ada Niezgódka liczy na imprezę niespodziankę,…

Inspektor Parma i afera środowiskowa – Christopher Siemieński

Inspektor Parma i afera środowiskowa – Christopher Siemieński

Szkrabajekcze 23, 2021

Inspektor Parma i afera środowiskowa – Christopher Siemieński Czy powieść detektywistyczna może służyć czemuś więcej niż tylko rozrywce? Otóż okazuje…

Encyklopdia obrazkowa. Przyroda – Jessica Greenwell, Encyklopedia Obrazkowa. Zwierzęta – Hannah Watson

Encyklopdia obrazkowa. Przyroda – Jessica Greenwell, Encyklopedia Obrazkowa. Zwierzęta – Hannah Watson

Kasiasty 12, 2021

Czy słowo encyklopedia brzmi strasznie? Czy kojarzy wam się z wielotomowymi księgami, które stały na honorowym miejscu waszych domach? W…

Kocham was równie mocno, maluszki – Jane Chapman

Kocham was równie mocno, maluszki – Jane Chapman

Kasiapaź 19, 2020

Codzienność starszych dzieci zmienia się diametralnie, gdy pojawia się młodsze rodzeństwo. Nawet jeżeli przygotujmy starszą pociechę, z każdej możliwej strony,…