Enola i niezwykłe zwierzęta. Tom 3

Enola i niezwykłe zwierzęta. Tom 3 – Joris Chamblain

Date
paź, 26, 2022

Enola i niezwykłe zwierzęta. Tom 3 – Joris Chamblain

Enola znów staje przed niezwykłym stworzeniem i znów spieszy z pomocą. Bo taka już jest, nie może przejść obojętnie obok nieszczęścia zwierzęcia, któremu trzeba tak niewiele – zrozumienia i troski.

W tym zeszycie weterynarka (nadal mi zgrzyta w uszach) staje oko w oko z wilkołakiem. Po poradę zgłaszają się rodzice chłopaka, a dziewczyna, mimo tego, że profesor odkrył serum pozwalające zawładnąć ludzkiej części umysłu nad tą zwierzęcą, ma wątpliwości. Bo przecież pragnie chronić niezwykłe zwierzęta, a nie więzić je, choćby okowami umysłu. To bardzo ciekawa i poruszająca opowieść. O sile wewnętrznej, potrzebie przynależności, samotności, strachu i w końcu o odwadze w byciu sobą. Jednak co najważniejsze, ta odwaga bierze się z akceptacji i zrozumienia przez osoby bliskie, nigdy nie powstanie w strachu i samotności. Każda z przygód Enoli przynosi jakiś aspekt wychowawczy, niesie ze sobą psychologiczną głębię, ale ta przemówiła do mnie najgłębiej. Życzyłabym sobie, by to była lektura i by przy niej omawiano inność, akceptację, tolerancję i skutki odrzucenia i spadków nastroju.

Druga historia już nie jest tak wzruszająca i poruszająca, ale nadal szalenie edukacyjna. Enola leczy złamane skrzydło gryfa, który występował w cyrku. Miał swoją ukochaną opiekunkę, z którą połączyła go piękna więź i jej ojca. I tu już nie jest tak wesoło i różowo. Historia w ten sposób porusza ideę zwierząt w cyrku, ich udziału w przedstawieniach i cierpienia. Jak zawsze z ogromnym taktem i empatią Enola ratuje z tej sytuacji zarówno gryfa, jak i jego opiekunkę. Ciepła, mądra powieść ze wspaniałym końcem, przy którym mogą zaszklić się oczy.

Kocham Enolę. Za rysunki, proste, ale pełne emocji i przez to niezwykłe, jak cała historia. Wyobraźnia twórcy jest nieograniczona. Bo nie widzimy tylko tych stworzeń, którymi Enola zajmuje się w konkretnej historii, ale również inne, którymi w międzyczasie się opiekuje. No i jest Maneki, jej kot, trochę przemądrzały, ale przez to jeszcze bardziej zabawny, do którego uwielbienie rośnie mi nie tyle z każdym tomem, ile z każdą stroną.

Ten komiks jest tak niezwykły, jak niezwykłe są istoty, o jakich mówi. Polecam na chwilę zamyślenia, na piękną lekturę z jeszcze piękniejszą rozmową z dziećmi. Ta powieść graficzna zachęca do mądrych pytań, mądrych rozmów i wspaniałego czasu razem. Ja jestem całą sobą na tak. Do tego piękne wydanie aż się prosi, by postawić je na półce.

Katarzyna Boroń


Scenariusz: Joris Chamblain
Rysunki: Lucile Thibaudier
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Tytuł: Enola i niezwykłe zwierzęta. Tom. 3
Tytuł oryginału: Enola et les animaux extra ordinaires: 5, 6
Seria i nr tomu: Enola i niezwykłe zwierzęta 3
Wydawnictwo: Story House Egmont
Wydanie: I
Data wydania: 2022-09-07
Kategoria: komiks, dla dzieci
ISBN: 978832815478
Liczba stron: 68


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Coco – film

Szkrabajekkwi 7, 2020

Nie jest tajemnicą, że filmy animowane kocham nad życie. Zarówno te o Króliku Bugsie, Tomie i Jerrym, jak i te…

Walentynkowa nowość od Wydawnictwa Zakamarki!

Walentynkowa nowość od Wydawnictwa Zakamarki!

Kasialut 12, 2021

Walentynkowa nowość od Wydawnictwa Zakamarki! Już niedługo dzień świętego Walentego. W tym roku celebrowany trochę inaczej, a wszystko przez pandemię…

Star Wars. Wielka Republika. Światło Jedi – Charles Soule

Star Wars. Wielka Republika. Światło Jedi – Charles Soule

Szkrabajeksty 27, 2023

Nastały mroczne czasy dla fandomu Star Wars. Po premierze epizodu IX, który okazał się papką sklejoną z niepotrzebnego i bezsensownego…

Zapowiedź: Kleks. Nowy początek

Zapowiedź: Kleks. Nowy początek

Szkrabajeklis 27, 2023

Najpotężniejsze zaklęcie brzmi: „A co by było, gdyby…” Nie takie miały być te urodziny! Ada Niezgódka liczy na imprezę niespodziankę,…

Pażdziernikowe świąteczne nowości, część II

Pażdziernikowe świąteczne nowości, część II

Kasiapaź 11, 2023

Oto przed Wami kolejne zestawienie ciekawych świątecznych nowości! Króliki mkną saniami. Pędzące króliki, Wilga data premiery: 12.10.2023 Uwaga! Gdzie są…