Enola i niezwykłe zwierzęta. Tom 3

Enola i niezwykłe zwierzęta. Tom 3 – Joris Chamblain

Date
paź, 26, 2022

Enola i niezwykłe zwierzęta. Tom 3 – Joris Chamblain

Enola znów staje przed niezwykłym stworzeniem i znów spieszy z pomocą. Bo taka już jest, nie może przejść obojętnie obok nieszczęścia zwierzęcia, któremu trzeba tak niewiele – zrozumienia i troski.

W tym zeszycie weterynarka (nadal mi zgrzyta w uszach) staje oko w oko z wilkołakiem. Po poradę zgłaszają się rodzice chłopaka, a dziewczyna, mimo tego, że profesor odkrył serum pozwalające zawładnąć ludzkiej części umysłu nad tą zwierzęcą, ma wątpliwości. Bo przecież pragnie chronić niezwykłe zwierzęta, a nie więzić je, choćby okowami umysłu. To bardzo ciekawa i poruszająca opowieść. O sile wewnętrznej, potrzebie przynależności, samotności, strachu i w końcu o odwadze w byciu sobą. Jednak co najważniejsze, ta odwaga bierze się z akceptacji i zrozumienia przez osoby bliskie, nigdy nie powstanie w strachu i samotności. Każda z przygód Enoli przynosi jakiś aspekt wychowawczy, niesie ze sobą psychologiczną głębię, ale ta przemówiła do mnie najgłębiej. Życzyłabym sobie, by to była lektura i by przy niej omawiano inność, akceptację, tolerancję i skutki odrzucenia i spadków nastroju.

Druga historia już nie jest tak wzruszająca i poruszająca, ale nadal szalenie edukacyjna. Enola leczy złamane skrzydło gryfa, który występował w cyrku. Miał swoją ukochaną opiekunkę, z którą połączyła go piękna więź i jej ojca. I tu już nie jest tak wesoło i różowo. Historia w ten sposób porusza ideę zwierząt w cyrku, ich udziału w przedstawieniach i cierpienia. Jak zawsze z ogromnym taktem i empatią Enola ratuje z tej sytuacji zarówno gryfa, jak i jego opiekunkę. Ciepła, mądra powieść ze wspaniałym końcem, przy którym mogą zaszklić się oczy.

Kocham Enolę. Za rysunki, proste, ale pełne emocji i przez to niezwykłe, jak cała historia. Wyobraźnia twórcy jest nieograniczona. Bo nie widzimy tylko tych stworzeń, którymi Enola zajmuje się w konkretnej historii, ale również inne, którymi w międzyczasie się opiekuje. No i jest Maneki, jej kot, trochę przemądrzały, ale przez to jeszcze bardziej zabawny, do którego uwielbienie rośnie mi nie tyle z każdym tomem, ile z każdą stroną.

Ten komiks jest tak niezwykły, jak niezwykłe są istoty, o jakich mówi. Polecam na chwilę zamyślenia, na piękną lekturę z jeszcze piękniejszą rozmową z dziećmi. Ta powieść graficzna zachęca do mądrych pytań, mądrych rozmów i wspaniałego czasu razem. Ja jestem całą sobą na tak. Do tego piękne wydanie aż się prosi, by postawić je na półce.

Katarzyna Boroń


Scenariusz: Joris Chamblain
Rysunki: Lucile Thibaudier
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Tytuł: Enola i niezwykłe zwierzęta. Tom. 3
Tytuł oryginału: Enola et les animaux extra ordinaires: 5, 6
Seria i nr tomu: Enola i niezwykłe zwierzęta 3
Wydawnictwo: Story House Egmont
Wydanie: I
Data wydania: 2022-09-07
Kategoria: komiks, dla dzieci
ISBN: 978832815478
Liczba stron: 68


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Basik Grysik i wrony – Justyna Bednarek

Basik Grysik i wrony – Justyna Bednarek

Kasiapaź 8, 2020

Przyznam się, już na samym początku, że jest to dla mnie książka bardzo nieoczywista. Można powiedzieć, że bardziej dotrze do…

Basia w zoo – nowa planszowa gra dla najmłodszych!

Basia w zoo – nowa planszowa gra dla najmłodszych!

Kasiamar 12, 2021

Basia w zoo – nowa planszowa gra dla najmłodszych! Basia ma pięć lat, uwielbia pasiaste ubrania i codziennie przeżywa mnóstwo…

Pucio. Puzzle. Co słychać?

Pucio. Puzzle. Co słychać?

Kasiasty 12, 2021

Pucio jest już klasykiem. Znają go dzieci i dorośli. Pomógł nie tylko mi oraz mojemu synkowi, ale i innym milusińskim,…

Drzewa – Patrycja Zarawska

Drzewa – Patrycja Zarawska

Szkrabajekpaź 29, 2021

Drzewa – Patrycja Zarawska Drzewa towarzyszą nam na co dzień. Po zmianach zachodzących w ich koronach najszybciej dostrzegamy zmieniające się…

Matematyka. Mega zadania 9+

Matematyka. Mega zadania 9+

Kasiamaj 10, 2022

Minecraft i matematyka to coś wspaniałego! Przekona się o tym każdy rodzic posiadający w domu miłośnika świata z kostek. Matematyka…