Kij Wierzby

Kij Wierzby. Smerfy i wioska dziewczyn – Luc Parthoens, Thierry Culliford

Date
paź, 24, 2022

Kij Wierzby. Smerfy i wioska dziewczyn – Luc Parthoens, Thierry Culliford

Smerfy znają wszyscy, niebieskie ludziki podbiły serca kilku pokoleń. Jednak o wiosce dziewczyn dowiedzieliśmy się niedawno, za sprawą filmu. A dziś smerfne dziewczyny przychodzą w komiksie i podbijają kolejne serca.

„Kij Wierzby” to kolejna część serii. Ja jednak uznałam, że, jak w przypadku klasycznych komiksów, nie będzie to przeszkadzało, bo każdy zeszyt opowiada o czymś innym. I po części miałam rację, bo ta opowieść jest w miarę odrębna, a dokładniej stanowi pierwszą część dłuższej opowieści. Da się czytać bez znajomości poprzednich tomów, ale niektóre rzeczy biorą się znikąd. Można się domyślić ich pochodzenia, ale dużo prościej byłoby po przeczytaniu wcześniejszych zeszytów. Jeśli więc macie ochotę rozpocząć przygodę z tą serią, nie popełnijcie naszego błędu i zacznijcie od początku. Nie da się bowiem również zaczerpnąć bezpośrednio z filmu, bo tłumaczenia imion są rozbieżne. Oczywiście można się domyślić, kto jest kim, ale jak ktoś dawno temu oglądał, nie pozna bohaterek po wyglądzie.

Dość o rozbieżnościach z fabułą filmową, o kontynuacji z poprzednich tomów, czas na wrażenia z tej części. O ile Smerfy bawią mnie i cieszą, bo mam do nich sentyment, tak w tę opowieść weszłam z zupełnie czystym umysłem. Owszem, film fajny, miło się oglądało, ale jednak bez korzeni w dzieciństwie podejście było inne. Mimo tego wpadłam w historię po uszy. Nie wiem, czy bardziej chodzi o bajeczne kolory i przepiękną kreskę, czy może o przesłanie, ale efekt jest jeden: jestem zachwycona. Szalenie wręcz podoba mi się każdy obrazek, dobór kolorów. Jest kolorowo, cudownie i tak bajkowo, że nie chce się przestać czytać. Jednocześnie kryje się za tym piękna historia o szukaniu własnego miejsca, poświęceniu i trudach nauki. Dziewczyny Smerfy są bardziej emocjonalne, mniej widać też u nich podział ról. Dzięki czemu bardziej przypominają nasze małe społeczności. Dzieciakom łatwiej się utożsamić z bohaterkami i przeżywać ich przygody pełniej.

Ten zeszyt przekonał nas, mnie i córkę, bo syn jednak uznał tę serię za zbyt dziewczyńską, do sięgnięcia po pozostałe części. „Kij Wierzby” przeczytałyśmy w mgnieniu oka i obie byłyśmy bardzo zawiedzione, że to koniec, że w takim momencie i obie chcemy już kolejną część.

Warto sięgnąć po tę serię, nawet gdy ktoś nie bardzo lubi Smerfy. To inna formuła, inny pomysł. A jeśli ktoś kocha małe niebieskie stworki, na pewno pokocha ich żeńską wersję.

Katarzyna Boroń


Scenariusz: Luc Parthoens, Thierry Culliford
Rysunki: Laurent Cagniat
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Tytuł: Smerfy i wioska dziewczyn Kij Wierzby
Tytuł oryginału: Les Schtroumpfs&le village des filles – Le baton de Saule (5)
Seria i nr tomu: Smerfy i wioska dziewczyn 5
Wydawnictwo: Story House Egmont
Wydanie: I
Data wydania: 2022-10-12
Kategoria: komiks, dla dzieci
ISBN: 9788328152007
Liczba stron: 48


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Akademia Mądrego Dziecka. Niesamowite zwierzęta. Maszyny – S&S Alliance

Akademia Mądrego Dziecka. Niesamowite zwierzęta. Maszyny – S&S Alliance

Szkrabajeklut 1, 2021

Akademia Mądrego Dziecka. Niesamowite zwierzęta. Maszyny – S&S Alliance Kolejna fantastyczna pozycja, dla każdego ciekawego świata dziecka. Tym razem Akademia…

W krainie pingwinów – Opracowanie zbiorowe

W krainie pingwinów – Opracowanie zbiorowe

Szkrabajekmar 3, 2021

W krainie pingwinów – Opracowanie zbiorowe Seria Gigant ukazuje się na polskim rynku od 2001 roku i niezmiennie bawi młodego…

Wywiad z Mikołajem Marcelą – autorem Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać

Wywiad z Mikołajem Marcelą – autorem Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać

Szkrabajeklut 23, 2022

1. Skąd pomysł na dość kontrowersyjny tytuł? Moje dzieci, widząc książkę na półce, od razu chciały po nią sięgnąć, z…

Charlie zmienia się w kurczaka – Sam Copeland

Charlie zmienia się w kurczaka – Sam Copeland

Szkrabajeklis 7, 2020

Charlie zmienia się w kurczaka – Sam Copeland “O wartości człowieka nie decydują rzeczy, które go spotykają, tylko sposób, w…

Zapowiedź: Reniferka i pomocny rudzik

Zapowiedź: Reniferka i pomocny rudzik

Kasialis 8, 2021

Rosa Bailey, Carmen Saldaña Reniferka i pomocny rudzik Premiera 27 października 2021   Ciepła, świąteczna opowieść o przyjaźni, odwadze i niesieniu…