Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów – Nancy Springer

Date
mar, 27, 2021

Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów – Nancy Springer

Wiecie, że długo nie mogłam się przekonać do powieści detektywistycznych? Seria o Enolii Holmes delikatnie mnie na nie otworzyła, a gdy ostatnio miałam okazję przeczytać przygody Sherlocka Holmesa… Chyba odnalazłam kolejną miłość. I dłuuugo z niej nie zrezygnuję. Właściwie nigdy. Przejdźmy do rzeczy, bo to tekst o trzecim tomie przygód rezolutnej nastolatki, która nie ustępuje swoją inteligencją i charyzmą sławnemu bratu.

Nie będzie niespodzianką, jeśli napiszę, że „Sprawa złowieszczych bukietów” wciąga od pierwszej strony i do samego końca z zapartym tchem przewracałam kolejne strony, by przekonać się, czy choć odrobinę uda się Enoli przybliżyć do odnalezienia matki. No i rozwiązać tytułową sprawę.

A owo rozwikłanie będzie zaskakujące nie tylko dla czytelnika. Jednak więcej nie mogę zdradzić, gdyż cóż by to była za przyjemność dla czytelnika, gdyby wiedział, co się i jak się wydarzy? Ano żadna. Toteż ponownie będziecie musieli wybrać się na spacer uliczkami stolicy Wielkiej Brytanii i to tymi, które wolelibyście omijać, gdyby zależało Wam na bezpieczeństwie i podziwianiu piękna parków i fontann. Nie od dziś wiadomo, że najciekawsze rzeczy dzieją się w ciemnych zaułkach… A że jest trochę niebezpiecznie? Przygody wymagają ryzyka! No i sprytu i dobrego kamuflażu.

A kto jak kto, ale Enola potrafi się maskować i wtapiać w tłum. Co udowodniła już nie raz i nie dwa i z pewnością jeszcze nieraz udowodni. W końcu bystra z niej dziewczyna, a nazwisko i więzi rodzinne niejako zobowiązują.

Wiecie, co podoba mi się w tej serii? To jak autorka oddała klimat ówczesnego Londynu. Prawie czuć zapachy, które na co dzień wdychali londyńczycy. Można nieomal usłyszeć gwar na tamtejszych ulicach, szelest sukni, stukot dorożek i powozów konnych.
Współczesna stolica Zjednoczonego Królestwa jest klimatyczna, ale wówczas… ach, pomimo iż było niebezpiecznie, było jakoś tak… Tamte czasy miały swój urok.

Nowy tom to i nowi bohaterowie. To znaczy Ci drugoplanowi, bo Enola jest niezmiennie urocza i zachwycająca i godna podziwu. To jak sobie radzi i jak bardzo jest kreatywna… Niemniej jak to z młodą dziewczyną bywa, ma też gorsze momenty, czuje się bowiem samotna i odrzucona oraz niezrozumiana przez najbliższych.

Niemniej ci, którzy pojawiają się na jej drodze, sprawiają, że fabuła jest szalenie ciekawa, nawet jeśli nie pędzi na łeb na szyję, a toczy się w iście angielskim tempie.

Czy warto więc poznać Enolę? Oczywiście!

Michalina Foremska


Autor: Nancy Springer

Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon
Tytuł: Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów
Tytuł oryginalny: An Enola Holmes Mystery. The Case of the Bizarre Bouquets
Seria i nr tomu: Enola Holmes #3
Wydawnictwo: Poradnia K
Wydanie: I
Data wydania: 2019-11-27
Kategoria: lit. Dziecięca 9-12 / powieść detektywistyczna
ISBN: 9788366005679
Liczba stron: 200
Ocena: 7/10


Michelle

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Chcę zrobić kupę. Akademia Mądrego Dziecka

Chcę zrobić kupę. Akademia Mądrego Dziecka

Szkrabajeklut 2, 2022

Akademia Mądrego Dziecka to jedna z tych serii, które zbiera się w ciemno, wiedząc, że każda książka zaciekawi małego czytelnika…

Październikowe świąteczne zapowiedzi część I

Październikowe świąteczne zapowiedzi część I

Kasiapaź 10, 2023

Zbliżają się święta! Wiecie po czym to widać? Nie po wystawach sklepowych, ale po zapowiedziach! Pełno już fantastycznych książeczek dla…

Akademia Mądrego Dziecka. Poznajmy dinozaury. Stegozaur / Triceratops

Akademia Mądrego Dziecka. Poznajmy dinozaury. Stegozaur / Triceratops

Martalut 26, 2024

Świat jest przeogromnym placem zabaw, który trzeba poznać jak najszybciej. Tylko że wiedzy dookoła naszych pociech jest mnóstwo, a nadmiar…

Księgi Mroku – J.A. White

Księgi Mroku – J.A. White

Kasialis 11, 2021

Księgi Mroku – J.A. White Mam słabość do książek dla dzieci – pomimo że lat mi przybywa, a nie ubywa,…

Pierwsza część nowego cyklu Agaty Romaniuk – Tolo i Bolo ratują lisią górkę

Pierwsza część nowego cyklu Agaty Romaniuk – Tolo i Bolo ratują lisią górkę

Kasiamaj 10, 2023

Pierwsza część nowego cyklu powieści przygodowych Agaty Romaniuk, autorki bestsellerowej Kociej Szajki! DZIECIAKI MAJĄ GŁOS! Tolo i Bolo mieszkają z…