Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów – Nancy Springer

Date
mar, 27, 2021

Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów – Nancy Springer

Wiecie, że długo nie mogłam się przekonać do powieści detektywistycznych? Seria o Enolii Holmes delikatnie mnie na nie otworzyła, a gdy ostatnio miałam okazję przeczytać przygody Sherlocka Holmesa… Chyba odnalazłam kolejną miłość. I dłuuugo z niej nie zrezygnuję. Właściwie nigdy. Przejdźmy do rzeczy, bo to tekst o trzecim tomie przygód rezolutnej nastolatki, która nie ustępuje swoją inteligencją i charyzmą sławnemu bratu.

Nie będzie niespodzianką, jeśli napiszę, że „Sprawa złowieszczych bukietów” wciąga od pierwszej strony i do samego końca z zapartym tchem przewracałam kolejne strony, by przekonać się, czy choć odrobinę uda się Enoli przybliżyć do odnalezienia matki. No i rozwiązać tytułową sprawę.

A owo rozwikłanie będzie zaskakujące nie tylko dla czytelnika. Jednak więcej nie mogę zdradzić, gdyż cóż by to była za przyjemność dla czytelnika, gdyby wiedział, co się i jak się wydarzy? Ano żadna. Toteż ponownie będziecie musieli wybrać się na spacer uliczkami stolicy Wielkiej Brytanii i to tymi, które wolelibyście omijać, gdyby zależało Wam na bezpieczeństwie i podziwianiu piękna parków i fontann. Nie od dziś wiadomo, że najciekawsze rzeczy dzieją się w ciemnych zaułkach… A że jest trochę niebezpiecznie? Przygody wymagają ryzyka! No i sprytu i dobrego kamuflażu.

A kto jak kto, ale Enola potrafi się maskować i wtapiać w tłum. Co udowodniła już nie raz i nie dwa i z pewnością jeszcze nieraz udowodni. W końcu bystra z niej dziewczyna, a nazwisko i więzi rodzinne niejako zobowiązują.

Wiecie, co podoba mi się w tej serii? To jak autorka oddała klimat ówczesnego Londynu. Prawie czuć zapachy, które na co dzień wdychali londyńczycy. Można nieomal usłyszeć gwar na tamtejszych ulicach, szelest sukni, stukot dorożek i powozów konnych.
Współczesna stolica Zjednoczonego Królestwa jest klimatyczna, ale wówczas… ach, pomimo iż było niebezpiecznie, było jakoś tak… Tamte czasy miały swój urok.

Nowy tom to i nowi bohaterowie. To znaczy Ci drugoplanowi, bo Enola jest niezmiennie urocza i zachwycająca i godna podziwu. To jak sobie radzi i jak bardzo jest kreatywna… Niemniej jak to z młodą dziewczyną bywa, ma też gorsze momenty, czuje się bowiem samotna i odrzucona oraz niezrozumiana przez najbliższych.

Niemniej ci, którzy pojawiają się na jej drodze, sprawiają, że fabuła jest szalenie ciekawa, nawet jeśli nie pędzi na łeb na szyję, a toczy się w iście angielskim tempie.

Czy warto więc poznać Enolę? Oczywiście!

Michalina Foremska


Autor: Nancy Springer

Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon
Tytuł: Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów
Tytuł oryginalny: An Enola Holmes Mystery. The Case of the Bizarre Bouquets
Seria i nr tomu: Enola Holmes #3
Wydawnictwo: Poradnia K
Wydanie: I
Data wydania: 2019-11-27
Kategoria: lit. Dziecięca 9-12 / powieść detektywistyczna
ISBN: 9788366005679
Liczba stron: 200
Ocena: 7/10


Michelle

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Mamo, nie krzycz

Mamo, nie krzycz

Szkrabajekkwi 6, 2023

Poradniki wychowania zwykle są albo bardzo trudne do zrozumienia przez nieprzystosowanego do żargonu psychologicznego rodzica albo podają gotowe rozwiązania. Ta…

dummy-img

Książki wspierające rozwój mowy

Kasialut 20, 2020

SERIA KSIĄŻEK O PRZYGODACH PUCIA Jak już nie raz wspominałam, mój syn kocha Pucia. Ja również. Napisane są przez logopedę,…

Przyjaciel Północy – Ilona Wiśniewska

Przyjaciel Północy – Ilona Wiśniewska

Vickylis 13, 2023

„Przyjaciel Północy” to książka, która zabiera nas w fascynującą podróż na daleki Spitsbergen, gdzie arktyczne lato i niezwykła przyroda stają…

Recto Verso

Recto Verso

Szkrabajekmar 22, 2022

Lubicie układać klocki? Ta gra będzie właśnie dla Was! A jeśli nie lubicie, ta gra Was do tego przekona. Zagraj…

Basik Grysik i wrony – Justyna Bednarek

Basik Grysik i wrony – Justyna Bednarek

Kasiapaź 8, 2020

Przyznam się, już na samym początku, że jest to dla mnie książka bardzo nieoczywista. Można powiedzieć, że bardziej dotrze do…