Wydmy gwiaździste. Explorer Academy – Trudi Trueit

Date
paź, 11, 2020

Wydmy gwiaździste po raz czwarty przenoszą nas do niesamowitej, jedynej w swoim rodzaju szkoły, Akademii Odkrywców. Jest to elitarna placówka, do której mogą dostać się tylko najlepsi i najbystrzejsi, a nauka w niczym nie przypomina tej w tradycyjnych szkołach, bowiem wykładowcami są najwybitniejsi odkrywcy, naukowcy i badacze, a znaczna część zajęć ma charakter misji i zadań do wykonania.

Trzeci tom zakończył się w dramatycznych okolicznościach, gdy główny bohater, trzynastoletni Cruz Coronado, został uwięziony w zapadlinie skalnej w otoczeniu… czaszek i kości. Na szczęście udaje mu się wydostać, a przy okazji dokonać przełomowego odkrycia naukowego. To jednak nie koniec niespodzianek, jakie czekają zarówno Cruza, jak i czytelników. Gdy chłopiec powraca do Akademii, może poznać nowoprzyjętą uczennicę, którą okazuje się… Lani, jego najlepsza przyjaciółka. Dzięki zbiegowi okoliczności oraz odwadze, jaką wykazała się podczas ratowania pana Coronado, taty Cruza, z rąk porywaczy dziewczyna została w trybie wyjątkowym przyjęta do Akademii. 

Jak widać, wydarzenia, od których rozpoczyna się tom czwarty, stanowią bezpośrednią kontynuację fabuły z poprzednich tomów, dlatego powinny po niego sięgnąć jedynie te osoby, które mają już za sobą lekturę pierwszych trzech części Akademii Odkrywców. Bohaterowie będą kontynuować nie tylko swoje szkolne misje, ale też zadanie, o którym wie zaledwie garstka osób – muszą odnaleźć elementy tajnej receptury, którą przed laty opracowała mama Cruza i przez którą zginęła z rąk członków międzynarodowej organizacji, Mgławicy.

W każdym z tomów uczniowie Akademii są wysyłani na misje z innej dziedziny nauki. Tym razem duży nacisk został położony na zoologię oraz ochronę środowiska naturalnego. Bohaterowie muszą pomóc ekipie naukowców, którzy opiekują się stadem goryli górskich, narażonych na nieustanne ataki ze strony kłusowników. Młodzi czytelnicy mogą poznać dramatyczne okoliczności, w jakich dochodzi do nielegalnych polowań na zwierzęta i zagrożeń dla istnienia całego gatunku, z jakimi się one wiążą.

Podobnie jak w poprzednich tomach, tak i tym razem na końcu książki można znaleźć dodatek “Co jest prawdą, a co fikcją?” Autorka przybliża w nim sylwetki prawdziwych naukowców i badaczy, których działania są pokazywane w pośredni lub bezpośredni sposób w danym tomie. Tym razem naturalnie zostali pokazani ludzie, którzy walczą o ochronę środowiska naturalnego i zagrożonych gatunków.

Cała seria Explorer Academy. Akademia Odkrywców w bardzo udany sposób łączy ciekawe przygody i sympatycznych bohaterów z dużą wartością merytoryczną. Lektura jest przyjemna i zaskakująca, a przy tym udowadnia, że nauka wcale nie musi być nudna, a otaczający nas świat skrywa znacznie więcej tajemnic, niż moglibyśmy oczekiwać. Gorąco polecam wszystkim młodym poszukiwaczom przygód!

Katarzyna Abramova


Tytuł: Wydmy gwiaździste

Autor: Trudi Trueit

Ilustracje: Scott Plumbe

Tłumaczenie: Krzysztof Kietzman

Seria: Explorer Academy. Akademia Odkrywców (część 4)

Kategorie: fantastyka, fantasy, science fiction

Wydawnictwo: Olesiejuk

Data wydania: 2020-05-19

★★★★★★★★✩✩


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Z pamiętnika babci – Ellen DeLange

Z pamiętnika babci – Ellen DeLange

Szkrabajekmar 8, 2023

„Przez lata prowadziłam wiele pamiętników. Nadal piszę o rzeczach, które są dla mnie ważne. Chcę je zapamiętać na zawsze. Ty…

Kolejne przygody małego Fergala!

Kolejne przygody małego Fergala!

Kasiamar 14, 2023

Fergal wyjeżdża na smoczy obóz. Trochę się martwi, bo nikogo tam nie zna. Tak bardzo chciałby, aby inni go polubili!…

Na jagody. Na tropie leśnych skarbów – Martyna Jelonek

Na jagody. Na tropie leśnych skarbów – Martyna Jelonek

Kasiamaj 30, 2021

Na jagody. Na tropie leśnych skarbów – Martyna Jelonek Znacie Trefliki? Ci sympatyczni bohaterowie popularnej animacji, opanowali również książeczki. W ofercie…

Tajemnica zaginionych arbuzów – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Tajemnica zaginionych arbuzów – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Szkrabajekcze 28, 2021

Tajemnica zaginionych arbuzów – Frigiel i Jean-Christophe Derrien Pierwszy komiks o przygodach Frigiela, jego wiernego psiego towarzysza Fluffy’ego i dwójki…

Elementarz 3 latka. Ćwiczenia 3 latka

Elementarz 3 latka. Ćwiczenia 3 latka

Szkrabajekpaź 28, 2021

Dzieci lubią poznawać świat. Wszystko je ciekawi i dziwi. My jako rodzice nie zawsze rozumiemy ten zachwyt i prawdziwą ekscytację.…