Oby się udało. Louca 3-Bruno Deqiuer

Date
wrz, 27, 2022

Nasz umysł jest nośnikiem tysięcy obrazów, emocji i zdarzeń, które nie zawsze chcemy pamiętać. Błędy, porażki, a także ból znikają gdzieś w otchłani pamięci przykryte piaskiem zapomnienia. Wystarczy jednak zapach, czyjś głos lub zlepek słów wypowiedzianych w podobnej chwili, by wszystko wróciło, a ciężar przeszłości przygniótł niespodziewanie. Louca wciąż wmawia sobie, że wie, co robi. Mecz, który właśnie przyjdzie mu rozegrać to być albo nie być dla jego drużyny. Oby się udało. Tyle że on wciąż nie potrafi grać, a na trybunach kibicuje mu młodszy brat, jego największy fan, dziewczyna, którą skrycie kocha i selekcjoner, który słyszał o jego wyczynach.

Gdyby tylko wiedzieli, że za wszystkim stoi duch, którego chłopak z utęsknieniem wyczekuje. Co zatrzymało Nathana? Kim właściwie jest duch, z którym zaprzyjaźnił się Louca? Pora rozpocząć mecz i dowiedzieć się więcej o okolicznościach śmierci kapitana drużyny.

Oby się udało.

Trzecia odsłona serii o niezgrabnym chłopcu, który chce zostać piłkarzem i wzorem dla swojego młodszego brata, oraz ducha, który z jakiegoś powodu nawiedza mury szkoły. Przygody tych dwóch jakże różnych osobowości kupiły naszą uwagę już pierwszym zeszytem. Nieszablonowa fabuła i pełna humoru akcja, która nie pozwala odłożyć komiksu do samego końca. To historia z rzędu tych nieodkładanych i niosących za sobą przekaz o tyle uniwersalny, że nie ma płci czy wieku. Louca chce odmienić swoje życie i pomimo wszelkich przeszkód z każdą stroną udaje mu się coraz więcej. To z pewnością pokłosie regularnych treningów z Nathanem, który powoli przestaje być dla nas zagadką. Relacja tej dwójki jest niezwykła i opiera się na przeciwieństwach. Dzięki temu mały czytelnik bez problemu odkryje, co autor miał na myśli.

Wśród bohaterów

Niesamowita kreacja postaci podbita humorem, niezdarnością i tajemnicą przemówi do każdego. Z miejsca pokochacie Louce i jego wnikliwy umysł analizujący każdą sytuację w trakcie jej trwania. Chłopak pakuje się w kłopoty równie szybko, co rozładowuje napięcie. We własnym, dość zabawnym stylu pokazuje, że każde marzenie da się zrealizować, jeśli wkłada się w nie całe serce i mocno pracuje nad umiejętnościami. Jego szczerość i niedoskonałość czynią go prawdziwym, równocześnie podkreślając odmienność postaci Nathana. W końcu nieznacznie i jego historia nabiera rozpędu i choć wciąż sporo tu niedopowiedzeń to czytelnik wpada w pułapkę zainteresowania, chcąc więcej. Oby się udało wytrwać do kolejnego zeszytu.

Wśród ilustracji

Nawet najznakomitszy scenariusz niewiele znaczy bez ilustracji. To niesamowite jak Oby się udało wypada w tym elemencie. Masa tu ruchu, rozważań, które Louca miewa w najmniej oczekiwanych momentach i humoru. Każda kreska pokazuje dynamikę, masę emocji, a i dramatyzmu sytuacji. Spędziliśmy mnóstwo czasu na przyglądaniu się każdemu obrazowi. Zachwytom nie było końca. Od emocji tak widocznych na twarzach po tajemniczość i nutkę niepewności zawartych w kolorach. Tu wszystko spójnie tworzy historię, której wciąż chcemy się przyglądać. To chyba najlepsza rekomendacja, gdy dziecko chce powrócić do opowieści i wciąż odnajduje tam nowe elementy.

Podsumowanie

Oby się udało to trzecie spotkanie z piłką nożną, duchami i kochanym niezdarą Loucą. Stopniowane napięcie przeplata się z pasją do sportu i tajemnicami, które mogą odmienić wiele losów. Co jeszcze skrywa się w przeszłości Nathana? Jak Louca poradzi sobie z kolejnymi wyzwaniami? Jedno jest pewne, ich przyjaźń pozwala wierzyć, że wszystko jest możliwe, gdy masz wsparcie bliskich, a reszty można się przecież nauczyć, prawda?


Scenariusz: Bruno Deqiuer

Rysunki: Bruno Deqiuer

Tłumaczenie: Maria Mosiewicz

Tytuł: Oby się udało 

Tytuł oryginału: Louca – 3 – Si seulement…

Seria i nr tomu: Louca ( tom 3)

Wydawnictwo: Egmont 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2022-08-24

Kategoria: sport, komiks, fantastyka 

ISBN: 9788328150911

Liczba stron: 56


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Znamy polski tytuł i okładkę najnowszej książki J.K Rowling.

Znamy polski tytuł i okładkę najnowszej książki J.K Rowling.

Kasiacze 30, 2021

fantastyczna okładka nowej książki dla dzieci autorstwa J.K. ROWLING GWIAZDKOWY PROSIACZEK Autorem ilustracji i okładki książki, która ukaże się drukiem…

dummy-img

Wiersze i bajki logopedyczne dla dzieci

Szkrabajekmar 9, 2020

Wczesny kontakt z literaturą ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Słuchając bajki czytanej przez rodzica, mały czytelnik zwraca uwagę na…

Ciężarówka i przyczepka wiozą choinkę

Ciężarówka i przyczepka wiozą choinkę

Kasiagru 16, 2021

O poprzedniej części mogliście już przeczytać – bardzo mi się spodobała I z wielkim zaintrygowaniem przystąpiłam do lektury części drugiej,…

Niespodzianka dla fanów Kici Koci!

Niespodzianka dla fanów Kici Koci!

Kasiapaź 21, 2020

Mamy tutaj fanów Kici Koci? Jeżeli tak, to ucieszycie się, że maskotkowa rodzina Kici Koci się powiększa! W grudniu, w…

Zapowiedź: “Plotki o zwierzętach”

Zapowiedź: “Plotki o zwierzętach”

Kasiasie 25, 2021

Książka, której głównym zadaniem jest obalenie powszechnych, dziwnych, czasem zabawnych, ale niekiedy także krzywdzących mitów na temat biologii zwierząt –…