Ciekawostki o Kubusiu Puchatku!

Date
sty, 17, 2022

18 stycznia, rok w rok, obchodzimy Dzień Kubusia Puchatka. Wszyscy uwielbiamy przygody Misia o małym rozumku, którego do życia powołał A. A Milne, który tego dnia świętowałby swoje kolejne urodziny. Dzięki adaptacji Disneya Kubuś i inni mieszkańcy lasu, na stale zadomowiły się w kulturze, a kolejne pokolenia uwielbiają przygody bohaterów. Specjalnie dla Was zebraliśmy ciekawostki, które przybliżą Wam postać Kubusia Puchatka.

1. Od premiery książki minęły ponad 92 lata, a nadal jest szalenie popularna, Chociaż adaptacje Disneya cieszą się ogromnym wzięciem, to mali czytelnicy nadal chętnie sięgają po oryginalną treść, której autorem jest wyżej wspomniany Alexander Alan Milne.

2, Polska tłumaczka, Irena Tuwim, której przekład oryginalnej wersji cieszy się chyba największą popularnością, stanęła przed wielkim wyzwaniem. W angielskim pierwowzorze nasz bohater nazywa się Winnie the Pooh. Imię to pochodzi od jednej z zabawek syna autora, Christopera. Pani Irena Tuwim wiedziała, że nie da się przełożyć imienia tak, aby nie stanowiło ono problemu dla polskiego czytelnika, postanowiła nadać misiowi imię Kubuś.

3. W Polsce dostępne jest inne tłumaczenie książek Alexandra Milne, których autorem jest Monika Adamczyk-Grabowska. Lektura została wydana w 1986 roku i nosi tytuł Fredzia Phi-phi. Uważa się, że ten tytuł jest bliższy oryginałowi.

4. W innych krajach miś nosi przeróżne imiona. W Niemczech jest to „Pu der Bär”, a w Czechach „Medvídek Pú”. We Francji spotkamy Winnie l’ourson, a na Węgrzech Micimackó, a w Norwegii na misia wołają Ole Bruum!

5. Przygody Kubusia Puchatka doczekały się również tłumaczenia na język łaciński. Ta wersja okazała się bestsellerem!

6. W Polsce dostępne są również książki w gwarze kaszubskiej i śląskiej.

7. W pierwszej części pojawiły się takie postacie jak: Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Sowa Przemądrzała, Mama Kangurzyca i Maleństwo, krewni i znajomi Królika oraz Krzyś. W Chatce Puchatka autor zdecydował się wprowadzić Tygrysa. Dodam, że w Turcji Kubuś Puchatek trafił na czarną listę, a wszystko z powodu Prosiaczka!

8. W New Yourk Public Libray dostępne są pierwowzory prawie wszystkich postaci znanych z książki. Brakuje tylko Maleństwa – Christoper zgubił ją jeszcze w latach 30 XX wieku.

9. Kto był autorem ilustracji w książkach? Tę rolę otrzymał Ernest Shepard, który był bardzo zdeterminowany. Mężczyzna przemierzył cały las, który był inspiracją dla autora i wykonał szkice, które zostały zaakceptowane.

10. Gdy pomyślicie o Kubusiu Puchatku, to zobaczycie żółtego misia w czerwonej koszulce. Najbardziej popularną wersję stworzył Stephen Slesinger, który zakupił prawa autorskie. Zaoferował Alexandrowi 100 dolarów i 2/3 przyszłych wpływów.

11. Jak podaję magazyn Forbes, Kubusia Puchatka wyprzedza tylko Myszka Miki w rankingu najbardziej cennych postaci fikcyjnych.

12. Nie wszyscy byli zachwyceni sławą. Chociaż początkowo zdeterminowany, ilustrator do końca życia kojarzony był z Kubusiem Puchatkiem i nie odpowiadała mu ta sława. Również syn autora, Christoper, dołączył do grona tych, którzy nie byli zadowoleni z popularności książek, ponieważ dokuczano mu w szkole.

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej

Kasiakwi 2, 2020

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DLA NASZYCH CZYTELNIKÓW!   Dzisiaj, 2 kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej! Z racji tego, cała redakcja, chciałaby…

Dwie nowe straaaszne premiery Dwukropka!

Dwie nowe straaaszne premiery Dwukropka!

Kasiapaź 25, 2021

Guśka, Ptyś i Leonek spędzają wakacje u ciotki w Bolesławcu. Ciotka z racji wieku (około trzydziestu lat) zaczyna cierpieć na…

Jak nie dać się zjeść. Młodzi przyrodnicy

Jak nie dać się zjeść. Młodzi przyrodnicy

Szkrabajekcze 10, 2022

Młodzi Przyrodnicy to jedna z najlepszych serii, jakie można podsunąć kilkuletnim miłośnikom otaczającej nas natury. Każda książeczka jest poświęcona innemu…

Przenieście się w czasie do epoki kamienia! KINGDOMINO: PREHISTORIA

Przenieście się w czasie do epoki kamienia! KINGDOMINO: PREHISTORIA

Kasiasie 10, 2022

Przenieście się w czasie do epoki kamienia. Podejmijcie wyzwanie i spróbujcie okiełznać ogień wulkanicznej lawy. Zapanujcie nad żywiołem, by rozniecić…

Ivar ratuje małego stegozaura – Lisa Bjärbo

Ivar ratuje małego stegozaura – Lisa Bjärbo

Kasiapaź 23, 2020

Któż nie chciałby odwiedzić Krainy Dinozaurów małego Ivara? Ja sama chętnie bym się tam wybrała i przeżyła takie przygody jak mały…