Ciekawostki o Kubusiu Puchatku!

Date
sty, 17, 2022

18 stycznia, rok w rok, obchodzimy Dzień Kubusia Puchatka. Wszyscy uwielbiamy przygody Misia o małym rozumku, którego do życia powołał A. A Milne, który tego dnia świętowałby swoje kolejne urodziny. Dzięki adaptacji Disneya Kubuś i inni mieszkańcy lasu, na stale zadomowiły się w kulturze, a kolejne pokolenia uwielbiają przygody bohaterów. Specjalnie dla Was zebraliśmy ciekawostki, które przybliżą Wam postać Kubusia Puchatka.

1. Od premiery książki minęły ponad 92 lata, a nadal jest szalenie popularna, Chociaż adaptacje Disneya cieszą się ogromnym wzięciem, to mali czytelnicy nadal chętnie sięgają po oryginalną treść, której autorem jest wyżej wspomniany Alexander Alan Milne.

2, Polska tłumaczka, Irena Tuwim, której przekład oryginalnej wersji cieszy się chyba największą popularnością, stanęła przed wielkim wyzwaniem. W angielskim pierwowzorze nasz bohater nazywa się Winnie the Pooh. Imię to pochodzi od jednej z zabawek syna autora, Christopera. Pani Irena Tuwim wiedziała, że nie da się przełożyć imienia tak, aby nie stanowiło ono problemu dla polskiego czytelnika, postanowiła nadać misiowi imię Kubuś.

3. W Polsce dostępne jest inne tłumaczenie książek Alexandra Milne, których autorem jest Monika Adamczyk-Grabowska. Lektura została wydana w 1986 roku i nosi tytuł Fredzia Phi-phi. Uważa się, że ten tytuł jest bliższy oryginałowi.

4. W innych krajach miś nosi przeróżne imiona. W Niemczech jest to „Pu der Bär”, a w Czechach „Medvídek Pú”. We Francji spotkamy Winnie l’ourson, a na Węgrzech Micimackó, a w Norwegii na misia wołają Ole Bruum!

5. Przygody Kubusia Puchatka doczekały się również tłumaczenia na język łaciński. Ta wersja okazała się bestsellerem!

6. W Polsce dostępne są również książki w gwarze kaszubskiej i śląskiej.

7. W pierwszej części pojawiły się takie postacie jak: Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Sowa Przemądrzała, Mama Kangurzyca i Maleństwo, krewni i znajomi Królika oraz Krzyś. W Chatce Puchatka autor zdecydował się wprowadzić Tygrysa. Dodam, że w Turcji Kubuś Puchatek trafił na czarną listę, a wszystko z powodu Prosiaczka!

8. W New Yourk Public Libray dostępne są pierwowzory prawie wszystkich postaci znanych z książki. Brakuje tylko Maleństwa – Christoper zgubił ją jeszcze w latach 30 XX wieku.

9. Kto był autorem ilustracji w książkach? Tę rolę otrzymał Ernest Shepard, który był bardzo zdeterminowany. Mężczyzna przemierzył cały las, który był inspiracją dla autora i wykonał szkice, które zostały zaakceptowane.

10. Gdy pomyślicie o Kubusiu Puchatku, to zobaczycie żółtego misia w czerwonej koszulce. Najbardziej popularną wersję stworzył Stephen Slesinger, który zakupił prawa autorskie. Zaoferował Alexandrowi 100 dolarów i 2/3 przyszłych wpływów.

11. Jak podaję magazyn Forbes, Kubusia Puchatka wyprzedza tylko Myszka Miki w rankingu najbardziej cennych postaci fikcyjnych.

12. Nie wszyscy byli zachwyceni sławą. Chociaż początkowo zdeterminowany, ilustrator do końca życia kojarzony był z Kubusiem Puchatkiem i nie odpowiadała mu ta sława. Również syn autora, Christoper, dołączył do grona tych, którzy nie byli zadowoleni z popularności książek, ponieważ dokuczano mu w szkole.

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Mucha i pajączek – Jeremi Bartosiak, Krystyna Janda

Mucha i pajączek – Jeremi Bartosiak, Krystyna Janda

Szkrabajekmaj 13, 2021

Mucha i pajączek – Jeremi Bartosiak, Krystyna Janda Wiosna ruszyła z kopyta. Dookoła jest pięknie, zielono i…bzycząco. Natura ożyła i…

Zgadnij kto to? Dziecko słońca – Gauthier Wendling 

Zgadnij kto to? Dziecko słońca – Gauthier Wendling 

Szkrabajeksie 6, 2021

Zgadnij kto to? Dziecko słońca – Gauthier Wendling “Za pięć wieków Dziecko Słońca powróci i odnajdzie skarb naszego miasta, a…

Niebosiężne drzewo – Enid Blyton

Niebosiężne drzewo – Enid Blyton

Szkrabajekmar 18, 2022

Niebosiężne drzewo – Enid Blyton Dzieci coraz swobodniej czują się nie tylko na Niebosiężnym Drzewie, ale również w krainach nad…

1,2,3 liczymy – Paulina Chmurska

1,2,3 liczymy – Paulina Chmurska

Szkrabajeksty 22, 2022

1,2,3 liczymy – Paulina Chmurska Zabawa i nauka to zawsze najlepsze połączenie. Najłatwiej wtedy zachęcić dziecko do poznawania nowych rzeczy…

Enola i niezwykłe zwierzęta – Joris Chamblain

Enola i niezwykłe zwierzęta – Joris Chamblain

Szkrabajekkwi 21, 2022

Enola zajmuje się zwierzętami, ale nie takimi zwykłymi, jej specjalnością są te … nie do końca normalne zwierzaki. Pomaga im…