Mistrz Igrzysk Tytanów. Smocza Straż – Brandon Mull

Date
maj, 17, 2022

Czy można jeszcze bardziej podkręcić fabułę? Naprężyć i naszpikować ją taką ilością zwrotów akcji, że będzie napięta jak struna w mitycznej czarodziejskiej harfie? Okazuje się, że tak. Brandon Mull nie pierwszy raz pokazał, że fantastyczne światy ogranicza tylko nasza wyobraźnia i to od nas zależy, czy i w ogóle będą miały granice. Uważam, że cała twórczość tego autora zapisze się w historii literatury na długie lata. Jego książki są niesamowicie wciągające, pełne fantastycznych istot oraz bajecznie kolorowe. Oczywiście nie brakuje w nich również mroku, który występuje zawsze tam, gdzie pojawia się słońce.

Kilka słów o fabule

“Mistrz Igrzysk Tytanów” to czwarty tom serii “Smocza Straż”. Tym razem wyruszamy z głównymi bohaterami do ostatniego ocalałego smoczego azylu, którym włada potomkini gigantów – Imani. To miejsce różni się od pozostałych, w których umieszczono smoki. W Dolinie Tytanów te gady traktowane są jak zwierzęta. Smoki są w pełni poddane olbrzymom. Jest to drzazga w oku Celebranta, który szykuje się do ataku na azyl. Nie może tego zrobić jednak bez odpowiedniego przygotowania. Tymczasem Seth dalej szuka swoich wspomnień, a Kendra ze wszystkich sił stara się odnaleźć brata. Po drodze czekają na nich niebezpieczne misje pełne legendarnych przedmiotów i przeciwników do pokonania. Czy tym razem uda im się doprowadzić misję ratowania smoczego azylu do końca? Jak poradzą sobie, działając osobno? I czy w końcu połączyli siły? Mull nie zwalnia tempa i mogę obiecać, że na pewno nikt nie będzie się nudził podczas lektury tej części “Smoczej Straży”.

Moja opinia i przemyślenia

Bardzo podobał mi się pomysł na smoczy azyl, różniący się od pozostałych. W Dolinie Tytanów smoki traktowane są jak służący, czasami nawet jak zwierzęta mające służyć swoim panom. Zupełnie kłóci się to z naturą tych stworzeń i aż dziw bierze, że się na to godzą. Królowa olbrzymów rządzi jednak twardą ręką i za najmniejszy przejaw nieposłuszeństwa karze śmiercią. Sądzę, że jest to dostateczny argument, aby nie wszczynać rebelii. Kiedy jednak uciemiężone smoki zyskują wsparcie z zewnątrz, sytuacja zmienia się diametralnie.

Ciekawe jest też to, jak Brandol Mull splata ze sobą i rozplata różne wątki. W tym tomie Seth dalej szuka swojej tożsamości, spotykając po drodze wiele ciekawych postaci, z którymi los często łączy go na dłużej. Wydaje mi się, że Mull ma taki worek z różnymi bohaterami i po prostu umieszcza je na kartach swojej książki z myślą: “O, teraz się przydasz”. Zaskakujące jest jednak to, że każda postać idealnie wpasowuje się w fabułę. I chociaż występuje tu wiele osobowości, wszystkie idealnie się ze sobą komponują, tworząc niesamowicie różnorodny, ale i spójny świat.

Podsumowanie

Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na epickie zakończenie serii “Smocza Straż”, ponieważ to, co zaserwował nam Brandon Mull w czwartej części – “Mistrz Igrzysk Tytanów” – powinno przejść do legendy. Szczerze polecam zapoznać się z twórczością tego autora, ponieważ to trochę tak, jakbyśmy trafili na bajkowy rollercoaster – emocje, przygoda i włochaty tyłek satyra w tle.

Zobacz Również:

Smocza Straż  (tom 1)

Gniew Króla smoków  (tom 2)

 

Karolina Kosek


Autor: Brandon Mull
Tłumaczenie: Lisowski Rafał
Illustrator: Brandon Dorman
Tytuł: Pan Widmowej Wysypy
Tytuł oryginalny: Wrath of the Dragon King
Seria i nr tomu: Smocza Straż.3
Wydawnictwo: WAB
Wydanie: I
Data wydania:19.05.2021
Kategoria: fantastyka młodzieżowa
ISBN: 9788328086456
Liczba stron:528


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Muminki i Morze. Muminki w Lesie. Szukaj i znajdź.

Muminki i Morze. Muminki w Lesie. Szukaj i znajdź.

Vickysie 10, 2020

Poniższy tekst dotyczy dwóch książeczek z serii “Szukaj i znajdź”: “Muminki w lesie” oraz “Muminki i morze”. Muminki to jedna…

Pony

Pony

Kasiamaj 15, 2023

Pony, czyli wyjątkowy Konik. Po tym jak popularność zyskał “Cudowny chłopak” R. J. Palacio, Autorka wraca do Czytelników z kolejną…

Mój pierwszy zegar – Rhea Gaughan, Mara vad der Meer, Natalie Munday, Kylie Hamley 

Mój pierwszy zegar – Rhea Gaughan, Mara vad der Meer, Natalie Munday, Kylie Hamley 

Szkrabajekgru 19, 2020

Książeczka, o której Wam dzisiaj opowiem, jest w twardej oprawie. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 3 do 5…

Mam przyjaciółkę nauczycielkę

Mam przyjaciółkę nauczycielkę

Szkrabajekkwi 24, 2023

Dzieci uwielbiają poznawać świat. Są go ciekawe i otwarte na to, co ma im do zaoferowania. Dlatego warto zaznajamiać je…

Czerwony kłopot – Joanna Strękowska

Czerwony kłopot – Joanna Strękowska

Kasiakwi 23, 2021

Dzieci często się wstydzą. Nie tylko one, bo i my, dorośli, miewamy problemy z wystąpieniami publicznymi czy głośnym wypowiedzeniem swojego…