Mistrz Igrzysk Tytanów. Smocza Straż – Brandon Mull

Date
maj, 17, 2022

Czy można jeszcze bardziej podkręcić fabułę? Naprężyć i naszpikować ją taką ilością zwrotów akcji, że będzie napięta jak struna w mitycznej czarodziejskiej harfie? Okazuje się, że tak. Brandon Mull nie pierwszy raz pokazał, że fantastyczne światy ogranicza tylko nasza wyobraźnia i to od nas zależy, czy i w ogóle będą miały granice. Uważam, że cała twórczość tego autora zapisze się w historii literatury na długie lata. Jego książki są niesamowicie wciągające, pełne fantastycznych istot oraz bajecznie kolorowe. Oczywiście nie brakuje w nich również mroku, który występuje zawsze tam, gdzie pojawia się słońce.

Kilka słów o fabule

“Mistrz Igrzysk Tytanów” to czwarty tom serii “Smocza Straż”. Tym razem wyruszamy z głównymi bohaterami do ostatniego ocalałego smoczego azylu, którym włada potomkini gigantów – Imani. To miejsce różni się od pozostałych, w których umieszczono smoki. W Dolinie Tytanów te gady traktowane są jak zwierzęta. Smoki są w pełni poddane olbrzymom. Jest to drzazga w oku Celebranta, który szykuje się do ataku na azyl. Nie może tego zrobić jednak bez odpowiedniego przygotowania. Tymczasem Seth dalej szuka swoich wspomnień, a Kendra ze wszystkich sił stara się odnaleźć brata. Po drodze czekają na nich niebezpieczne misje pełne legendarnych przedmiotów i przeciwników do pokonania. Czy tym razem uda im się doprowadzić misję ratowania smoczego azylu do końca? Jak poradzą sobie, działając osobno? I czy w końcu połączyli siły? Mull nie zwalnia tempa i mogę obiecać, że na pewno nikt nie będzie się nudził podczas lektury tej części “Smoczej Straży”.

Moja opinia i przemyślenia

Bardzo podobał mi się pomysł na smoczy azyl, różniący się od pozostałych. W Dolinie Tytanów smoki traktowane są jak służący, czasami nawet jak zwierzęta mające służyć swoim panom. Zupełnie kłóci się to z naturą tych stworzeń i aż dziw bierze, że się na to godzą. Królowa olbrzymów rządzi jednak twardą ręką i za najmniejszy przejaw nieposłuszeństwa karze śmiercią. Sądzę, że jest to dostateczny argument, aby nie wszczynać rebelii. Kiedy jednak uciemiężone smoki zyskują wsparcie z zewnątrz, sytuacja zmienia się diametralnie.

Ciekawe jest też to, jak Brandol Mull splata ze sobą i rozplata różne wątki. W tym tomie Seth dalej szuka swojej tożsamości, spotykając po drodze wiele ciekawych postaci, z którymi los często łączy go na dłużej. Wydaje mi się, że Mull ma taki worek z różnymi bohaterami i po prostu umieszcza je na kartach swojej książki z myślą: “O, teraz się przydasz”. Zaskakujące jest jednak to, że każda postać idealnie wpasowuje się w fabułę. I chociaż występuje tu wiele osobowości, wszystkie idealnie się ze sobą komponują, tworząc niesamowicie różnorodny, ale i spójny świat.

Podsumowanie

Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na epickie zakończenie serii “Smocza Straż”, ponieważ to, co zaserwował nam Brandon Mull w czwartej części – “Mistrz Igrzysk Tytanów” – powinno przejść do legendy. Szczerze polecam zapoznać się z twórczością tego autora, ponieważ to trochę tak, jakbyśmy trafili na bajkowy rollercoaster – emocje, przygoda i włochaty tyłek satyra w tle.

Zobacz Również:

Smocza Straż  (tom 1)

Gniew Króla smoków  (tom 2)

 

Karolina Kosek


Autor: Brandon Mull
Tłumaczenie: Lisowski Rafał
Illustrator: Brandon Dorman
Tytuł: Pan Widmowej Wysypy
Tytuł oryginalny: Wrath of the Dragon King
Seria i nr tomu: Smocza Straż.3
Wydawnictwo: WAB
Wydanie: I
Data wydania:19.05.2021
Kategoria: fantastyka młodzieżowa
ISBN: 9788328086456
Liczba stron:528


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Najnowsze informacje od wydawnictwa HarperCollins Kids!

Najnowsze informacje od wydawnictwa HarperCollins Kids!

Kasiawrz 23, 2020

Wydawnictwo HarperCollins Polska cztery miesiące od poszerzenia swojego portfolio o dział książki dziecięcej zaznacza swoją obecność na rynku wydawniczym. Tylko…

Zapowiedź: Dziwo

Zapowiedź: Dziwo

Kasiamar 1, 2023

Ujmująca opowieść o tym, że warto być sobą, a to, że się różnimy, czyni świat piękniejszym. Świnka morska w stroju…

Prezentowy nieporadnik, czyli czego nie dawać cudzym dzieciom na Święta

Prezentowy nieporadnik, czyli czego nie dawać cudzym dzieciom na Święta

Vickylis 6, 2020

Prezentowy nieporadnik, czyli czego nie dawać cudzym dzieciom na Święta Nie ma ludzi nieomylnych i każdy rodzic popełnia błędy wychowawcze.…

Wielkie ludy historii: Wikingowie – Christian Hill

Wielkie ludy historii: Wikingowie – Christian Hill

Bujaczeklip 21, 2021

Wielkie ludy historii: Wikingowie – Christian Hill Dzieci bardzo często chcą być jak rodzice. To oni inspirują swoje pociechy i…

Martyna Wojciechowska – Wielka Księga Zwierzaków

Martyna Wojciechowska – Wielka Księga Zwierzaków

Kasiamar 8, 2022

„Wielka księga zwierzaków” to specjalne wydanie najlepszych opowieści Martyny Wojciechowskiej o mniejszych i większych zwierzętach z różnych zakątków świata. Dzięki…