Smocza Straż – Brandon Mull

Date
gru, 17, 2021

Smocza Straż – Brandon Mull

Smoki, jednorożce, elfy, czarodzieje, krasnoludy i tak dalej, i tak dalej. Mitycznych i fantastycznych stworzeń można wymienić jeszcze sporo, ale paradoksalnie rzadko pojawiają się one w tej samej historii. Nie ma historii, w której byliby wszyscy. A nie przepraszam. Jest Baśniobór.

Brandon Mull to autor, który dał się poznać czytelnikom, jako pisarz z wielkim potencjałem. Jego pierwsza seria Baśniobór zdobyła wielką popularność na całym świecie. O skali sławy lektury mogą świadczyć nie słabnące plotki o ekranizacji tej historii. Niestety, na razie nie są one potwierdzone. 

Czym więc tym razem zaskoczy nas Brandon Mull? Czy nie wspiął się na wyżyny swojego potencjału podczas pisania Baśnioboru? Okazuje się, że ten autor ma nam jeszcze dużo do zaoferowania.

Kilka słów o fabule

Od razu zaznaczę, że nie czytałam pierwszej części serii, ale już po pierwszych stronach Smoczej Straży złożyłam stosowne zamówienie, żeby szybko nadrobić wszystkie poprzednie tomy. Jeżeli komuś nic nie mówi ten tytuł, to już wyjaśniam. Kendra i Seth Sorrenson to zwykli nastolatkowie, może z wyjątkiem tego, że widzą magiczne istoty i uczestniczyli w wielu epickich wydarzeniach. Po walce z demonami nastał względny spokój. Niestety, szybko się okazało, że taki stan rzeczy nie będzie trwać długo. Smoki, widząc swoją szansę, postanowiły wzniecić rebelię i uwolnić się z azylów, w których były zamknięte przez całe tysiąclecia. Kendra i Seth muszą temu zapobiec. Jednak nie będzie to łatwe. Wyzwanie rzuca im sam król smoków – Celebrant, który nie wie, co to porażka.

Moje przemyślenia

Zanim zasiadłam do lektury Smoczej Straży, miałam mieszane uczucia. Obawiałam się, że dostanę bajkę dla dzieci, zbyt naiwną żeby była ciekawa. Szybko przekonałam się, że to zupełnie bezpodstawne zarzuty z mojej strony. Mull porywa czytelnika od pierwszych stron, nie dając mu chwili na wytchnienie. Przewrotne zwroty akcji, dobrze wykreowani bohaterowie i fantastyczny świat pełen niespodzianek, nie pozwalają skończyć na jednym rozdziale. Kiedy zasiada się do twórczości Brandona Mulla, trzeba przygotować się na całkowite odcięcie od realnego świata. Jak już wspominałam, myślałam że będzie naiwnie i dziecinnie, tymczasem okazało się, że nawet młodzi i niedoświadczeni bohaterowie mogą sprostać poważnym problemom.

Podsumowanie

Jakiś czas temu Brandon Mull odwiedził Polskę (dokładnie w 2019 roku), wtedy nie wiedziałam skąd ta ekscytacja. Teraz jeśli miałabym okazję, to na pewno pojechałabym na takie spotkanie. Ten autor potrafi pisać w tak lekki i porywający sposób, że nie sposób zniechęcić się do jego twórczości. Chociaż jest to historia dla młodzieży, dorosły czytelnik też odnajdzie prawdziwą frajdę w lekturze. Dlatego bardzo polecam nie tylko Smoczą Straż, ale również całą nową serię.


Autor: Brandon Mull

Tłumaczenie: Lisowski Rafał

Illustrator: Brandon Dorman

Tytuł: Smocza Straż

Seria i nr tomu: Baśniobór. 1

Wydawnictwo: WAB

Wydanie: I

Data wydania:21.11.2017

Kategoria:  fantastyka młodzieżowa

ISBN: 9788328048690

Liczba stron:385


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Gigantyczna porcja dobrej zabawy!

Gigantyczna porcja dobrej zabawy!

Kasiasty 25, 2021

Twoje dziecko jest fanem Kaczora Donalda i z niecierpliwością wyczekuje kolejnego tomu „Gigant Poleca”, a Ty nie zawsze pamiętasz o…

Kamila i konie – Lili Mésange

Kamila i konie – Lili Mésange

Martawrz 19, 2020

Droga ku dorosłości jest równie zabawna, co skomplikowana. Dzieci muszą odnaleźć siebie, swoje pasje i każdego dnia odkrywać świat. W…

Cuda w lesie – Gabby Dawnay

Cuda w lesie – Gabby Dawnay

Martakwi 4, 2023

Sen to niesamowicie ważna sprawa. Wiadomo, że by się do niego przygotować, należy wykonać szereg zadań, które wyciszą nas po…

Jak to ogarnąć? Praktyczny poradnik zarządzania szczęściem – Agnieszka Stefaniuk

Jak to ogarnąć? Praktyczny poradnik zarządzania szczęściem – Agnieszka Stefaniuk

Kasiapaź 8, 2020

Rodzie są bombardowani coraz to nowymi poradnikami. Jak wychować syna, a jak córkę. Czy wychowywać w domu, czy w placówkach?…

dummy-img

CZAPU CZIPU – Bogna Sroka Mucha

Kasiacze 3, 2020

Jako osoba, która na co dzień spotyka się z problemem ćwiczenia języka oraz buzi cieszę się, że takie książki, o…