Basałyk i Psotka idą do pracy. Część 2 – Małgorzata Żółtaszek

Date
cze, 04, 2021

Basałyk i Psotka idą do pracy. Część 2 – Małgorzata Żółtaszek

Basałyk i Psotka, niesforne i obdarzone bujną wyobraźnią rodzeństwo, powracają w drugiej części książki, dzięki której dzieci w wieku przedszkolnym mogą zgłębić tajniki różnych zawodów.

Tym razem główni bohaterowie wybierają się wraz z babcią i dziadkiem na wczasy. Rodzice zostają w domu, by dalej pracować, a w tym czasie ich rezolutne potomstwo będzie nawiązywało nowe przyjaźnie i snuło rozważania na tematy wcale niedziecięce – np. zajmowanie się domem jest prawdziwą pracą i czy w związku z tym powinno być również wynagradzane pensją? Czy niektóre zawody mogą być wykonywane tylko przez mężczyzn bądź tylko przez kobiety? I oczywiście, śladem poprzedniej części, dzieci dalej będą zanurzać się w tajniki konkretnych profesji, naśladując dorosłych tak, jak tylko jest to możliwe.

Druga część została podzielona na cztery rozdziały. Pierwszy jest poświęcony wspomnianym wyżej obowiązkom domowym. Basałyk i Psotka poznają nowych znajomych i bardzo dziwi ich zdecydowany podział ról, jaki obowiązuje w domu nowo poznanych chłopców, którzy są przekonani, że sprzątanie i gotowanie to zajęcie tylko dla dziewczyn i kobiet, w dodatku niebędące prawdziwą pracą, bo nieprzynoszące dochodów. Bardzo mnie cieszy akurat ta kwestia poruszona w książce dla najmłodszych czytelników, ponieważ już od wczesnego dzieciństwa warto rozmawiać na temat tego, że każda praca jest ważna oraz że każdy domownik powinien mieć udział w domowych obowiązkach. Każdy, a nie tylko ten, który nosi sukienkę.

W kolejnych rozdziałach dzieci poznają bliżej pracę w galerii sztuki, w wydziale śledczym oraz w telewizji. Będą mogły przekonać się, na czym polega praca techników kryminalnych, detektywów oraz poszczególnych członków ekipy telewizyjnej, łącznie z zapleczem technicznym. Podobnie też, jak w poprzedniej części, mali czytelnicy – wzorem książkowych bohaterów – będą mogli stworzyć własne rekwizyty do zabawy. Przy wykorzystaniu przedmiotów, które znajdują się niemal w każdym domu, stworzą niesamowite rzeźby i instalacje artystyczne (do galerii sztuki), samochód policyjny i proszek daktyloskopijny (to do pracy policjanta oczywiście), a także kamerę i mikrofon dźwiękowca, jeśli zamarzy im się praca w studiu telewizyjnym.

Mówiąc krótko, Basałyk i Psotka idą do pracy. Część II to równie dobra lektura co poprzednia część. Łączy w sobie przyjemne z pożytecznym, pozwala w nienachalny sposób przekazać dzieciom nową wiedzę, a jednocześnie stanowi świetną inspirację do rozmowy i zabawy.

Katarzyna Abramova


Autor: Małgorzata Żółtaszek
Ilustrator: Paweł Pawlak
Seria: Latawiec
Tytuł: Basałyk i Psotka idą do pracy. Część 2
Wydawnictwo: Poradnia K
Wydanie: I
Data wydania: 2016-02-29
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788363960391
Liczba stron: 64


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Frnck. To dopiero początek – Oliwier Bocoquet

Frnck. To dopiero początek – Oliwier Bocoquet

Martalut 27, 2022

Frnck. To dopiero początek-Oliwier Bocoquet Od narodzin chłoniemy z otoczenia to, co najlepsze. Zapełniamy czystą kartę, ucząc się wszystkiego od…

STOP dziecięcej nudzie: Zgadnij kto to?

STOP dziecięcej nudzie: Zgadnij kto to?

Kasialip 26, 2021

STOP dziecięcej nudzie: Zgadnij kto to? Pomysł na świetną zabawę! Zostań detektywem, czytaj i graj!   Opowieść, która od pierwszej…

dummy-img

Przekroje. Owoce i warzywa – Agnieszka Sowińska

Kasialip 2, 2020

Warzywa i owoce są pyszne i warto włączyć je do codziennego jadłospisu. O ile dorośli świetnie zdają sobie z tego…

Kocie opowiastki – Magdalena Szczepańska

Kocie opowiastki – Magdalena Szczepańska

Szkrabajekgru 7, 2021

Kocie opowiastki – Magdalena Szczepańska Kocie opowiastki to przesympatyczna seria opowiadań o przygodach kotów mieszkających w domu pani Magdy i…

dummy-img

Duch z fabryki krówek – David O’Connell

Martalut 2, 2020

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie chciałaby odmienić swojego życia. Jakiś zagubiony krewny, który nagle odmienia nasz los,…