Basałyk i Psotka idą do pracy. Część 2 – Małgorzata Żółtaszek

Date
cze, 04, 2021

Basałyk i Psotka idą do pracy. Część 2 – Małgorzata Żółtaszek

Basałyk i Psotka, niesforne i obdarzone bujną wyobraźnią rodzeństwo, powracają w drugiej części książki, dzięki której dzieci w wieku przedszkolnym mogą zgłębić tajniki różnych zawodów.

Tym razem główni bohaterowie wybierają się wraz z babcią i dziadkiem na wczasy. Rodzice zostają w domu, by dalej pracować, a w tym czasie ich rezolutne potomstwo będzie nawiązywało nowe przyjaźnie i snuło rozważania na tematy wcale niedziecięce – np. zajmowanie się domem jest prawdziwą pracą i czy w związku z tym powinno być również wynagradzane pensją? Czy niektóre zawody mogą być wykonywane tylko przez mężczyzn bądź tylko przez kobiety? I oczywiście, śladem poprzedniej części, dzieci dalej będą zanurzać się w tajniki konkretnych profesji, naśladując dorosłych tak, jak tylko jest to możliwe.

Druga część została podzielona na cztery rozdziały. Pierwszy jest poświęcony wspomnianym wyżej obowiązkom domowym. Basałyk i Psotka poznają nowych znajomych i bardzo dziwi ich zdecydowany podział ról, jaki obowiązuje w domu nowo poznanych chłopców, którzy są przekonani, że sprzątanie i gotowanie to zajęcie tylko dla dziewczyn i kobiet, w dodatku niebędące prawdziwą pracą, bo nieprzynoszące dochodów. Bardzo mnie cieszy akurat ta kwestia poruszona w książce dla najmłodszych czytelników, ponieważ już od wczesnego dzieciństwa warto rozmawiać na temat tego, że każda praca jest ważna oraz że każdy domownik powinien mieć udział w domowych obowiązkach. Każdy, a nie tylko ten, który nosi sukienkę.

W kolejnych rozdziałach dzieci poznają bliżej pracę w galerii sztuki, w wydziale śledczym oraz w telewizji. Będą mogły przekonać się, na czym polega praca techników kryminalnych, detektywów oraz poszczególnych członków ekipy telewizyjnej, łącznie z zapleczem technicznym. Podobnie też, jak w poprzedniej części, mali czytelnicy – wzorem książkowych bohaterów – będą mogli stworzyć własne rekwizyty do zabawy. Przy wykorzystaniu przedmiotów, które znajdują się niemal w każdym domu, stworzą niesamowite rzeźby i instalacje artystyczne (do galerii sztuki), samochód policyjny i proszek daktyloskopijny (to do pracy policjanta oczywiście), a także kamerę i mikrofon dźwiękowca, jeśli zamarzy im się praca w studiu telewizyjnym.

Mówiąc krótko, Basałyk i Psotka idą do pracy. Część II to równie dobra lektura co poprzednia część. Łączy w sobie przyjemne z pożytecznym, pozwala w nienachalny sposób przekazać dzieciom nową wiedzę, a jednocześnie stanowi świetną inspirację do rozmowy i zabawy.

Katarzyna Abramova


Autor: Małgorzata Żółtaszek
Ilustrator: Paweł Pawlak
Seria: Latawiec
Tytuł: Basałyk i Psotka idą do pracy. Część 2
Wydawnictwo: Poradnia K
Wydanie: I
Data wydania: 2016-02-29
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788363960391
Liczba stron: 64


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Marcel Dalton. Lucky Luke. Komiks

Marcel Dalton. Lucky Luke. Komiks

Szkrabajekmaj 25, 2022

Uczciwy Dalton? Lucky Luke przyjaźniący się z Daltonem? Brzmi nierealnie? A jednak witajcie w kolejnym zeszycie przygód o dzielnym kowboju…

Chłopcy – Lauren Ace

Chłopcy – Lauren Ace

Szkrabajeksie 29, 2022

Książka “Chłopcy” jest owocem wspólnej pracy Lauren Ace oraz ilustratorki Jenny Lovlie. Wydana pod szyldem Wydawnictwa Wilga prezentuje się naprawdę…

Frigiel I Fluffy. Las Varogg – Frigiel i Nicolas Digard

Frigiel I Fluffy. Las Varogg – Frigiel i Nicolas Digard

Szkrabajeklis 8, 2020

Frigiel I Fluffy. Las Varogg – Frigiel i Nicolas Digard Uwaga – to trzeci tom, więc jeśli ktoś nie czytał…

Pierwsza część nowego cyklu Agaty Romaniuk – Tolo i Bolo ratują lisią górkę

Pierwsza część nowego cyklu Agaty Romaniuk – Tolo i Bolo ratują lisią górkę

Kasiamaj 10, 2023

Pierwsza część nowego cyklu powieści przygodowych Agaty Romaniuk, autorki bestsellerowej Kociej Szajki! DZIECIAKI MAJĄ GŁOS! Tolo i Bolo mieszkają z…

Slow down dla dzieci

Slow down dla dzieci

Kasiasty 10, 2022

Zwolnij i popatrz na niezwykłe zjawiska, które cały czas dzieją się na świecie. Wielu z nich nie możemy dostrzec. O…