Basałyk i Psotka idą do pracy. Część 2 – Małgorzata Żółtaszek

Date
cze, 04, 2021

Basałyk i Psotka idą do pracy. Część 2 – Małgorzata Żółtaszek

Basałyk i Psotka, niesforne i obdarzone bujną wyobraźnią rodzeństwo, powracają w drugiej części książki, dzięki której dzieci w wieku przedszkolnym mogą zgłębić tajniki różnych zawodów.

Tym razem główni bohaterowie wybierają się wraz z babcią i dziadkiem na wczasy. Rodzice zostają w domu, by dalej pracować, a w tym czasie ich rezolutne potomstwo będzie nawiązywało nowe przyjaźnie i snuło rozważania na tematy wcale niedziecięce – np. zajmowanie się domem jest prawdziwą pracą i czy w związku z tym powinno być również wynagradzane pensją? Czy niektóre zawody mogą być wykonywane tylko przez mężczyzn bądź tylko przez kobiety? I oczywiście, śladem poprzedniej części, dzieci dalej będą zanurzać się w tajniki konkretnych profesji, naśladując dorosłych tak, jak tylko jest to możliwe.

Druga część została podzielona na cztery rozdziały. Pierwszy jest poświęcony wspomnianym wyżej obowiązkom domowym. Basałyk i Psotka poznają nowych znajomych i bardzo dziwi ich zdecydowany podział ról, jaki obowiązuje w domu nowo poznanych chłopców, którzy są przekonani, że sprzątanie i gotowanie to zajęcie tylko dla dziewczyn i kobiet, w dodatku niebędące prawdziwą pracą, bo nieprzynoszące dochodów. Bardzo mnie cieszy akurat ta kwestia poruszona w książce dla najmłodszych czytelników, ponieważ już od wczesnego dzieciństwa warto rozmawiać na temat tego, że każda praca jest ważna oraz że każdy domownik powinien mieć udział w domowych obowiązkach. Każdy, a nie tylko ten, który nosi sukienkę.

W kolejnych rozdziałach dzieci poznają bliżej pracę w galerii sztuki, w wydziale śledczym oraz w telewizji. Będą mogły przekonać się, na czym polega praca techników kryminalnych, detektywów oraz poszczególnych członków ekipy telewizyjnej, łącznie z zapleczem technicznym. Podobnie też, jak w poprzedniej części, mali czytelnicy – wzorem książkowych bohaterów – będą mogli stworzyć własne rekwizyty do zabawy. Przy wykorzystaniu przedmiotów, które znajdują się niemal w każdym domu, stworzą niesamowite rzeźby i instalacje artystyczne (do galerii sztuki), samochód policyjny i proszek daktyloskopijny (to do pracy policjanta oczywiście), a także kamerę i mikrofon dźwiękowca, jeśli zamarzy im się praca w studiu telewizyjnym.

Mówiąc krótko, Basałyk i Psotka idą do pracy. Część II to równie dobra lektura co poprzednia część. Łączy w sobie przyjemne z pożytecznym, pozwala w nienachalny sposób przekazać dzieciom nową wiedzę, a jednocześnie stanowi świetną inspirację do rozmowy i zabawy.

Katarzyna Abramova


Autor: Małgorzata Żółtaszek
Ilustrator: Paweł Pawlak
Seria: Latawiec
Tytuł: Basałyk i Psotka idą do pracy. Część 2
Wydawnictwo: Poradnia K
Wydanie: I
Data wydania: 2016-02-29
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788363960391
Liczba stron: 64


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Atlas zjaw i potworów z całego świata – Federica Magrin

Atlas zjaw i potworów z całego świata – Federica Magrin

Bujaczeklis 1, 2021

Atlas zjaw i potworów z całego świata – Federica Magrin Zjawy, mary i duchy. W zależności od kultur i historii…

Bracia i siostry. Akcpetuję co czuję – Isabelle Filliozat

Bracia i siostry. Akcpetuję co czuję – Isabelle Filliozat

Szkrabajeklis 2, 2020

Bracia i siostry. Akcpetuję co czuję – Isabelle Filliozat Jak pokonać kłótnie, zazdrość, rywalizację i bardziej się kochać. Takie słowa…

Zasoby naszej planety – Edwige Pezzulli, Jacopo Olivieri, Francesca De Filippi

Zasoby naszej planety – Edwige Pezzulli, Jacopo Olivieri, Francesca De Filippi

Martagru 6, 2023

Dbanie o naszą planetę jest niezwykle ważne i powinno być zaszczepiane w nas od najmłodszych lat. Temat jest niezwykle obszerny…

Bałasyk i Psotka idą do pracy. Część 1 – Małgorzata Żółtaszek

Bałasyk i Psotka idą do pracy. Część 1 – Małgorzata Żółtaszek

Szkrabajekmaj 29, 2021

Bałasyk i Psotka idą do pracy. Część 1 – Małgorzata Żółtaszek Co jest jedną z ulubionych zabaw dzieci w wieku…

Nieja i ja – Antonina Kasprzak, Dominika Kluźniak

Nieja i ja – Antonina Kasprzak, Dominika Kluźniak

Szkrabajeklis 12, 2020

Nieja i ja – Antonina Kasprzak, Dominika Kluźniak Irenka po rozwodzie rodziców zamieszkała z daleka od szkoły i znajomych, a…