Zaczarowane przygody Tosi i Franka – Błażej Przygodzki

Date
lis, 03, 2021

Zaczarowane przygody Tosi i Franka – Błażej Przygodzki

Odkąd zostałam mamą, to ogromną przyjemność sprawia mi czytanie książek dla dzieci. Nie muszę robić tego z synkiem, czasami robię to sama. Szczególnie gdy książka jest długa, a potrzebuję ją przeczytać całą, by móc ją zrecenzować. Jedną z dziecięcych propozycji wydawniczych, która skradła moje serce są “Zaczarowane przygody Tosi i Franka” autorstwa Błażeja Przygodzki. To książka, którą musicie mieć w swojej biblioteczce koniecznie i Wasze dzieciaki ją pokochają. Jestem o tym przekonana.

“Zaczarowane przygody Tosi i Franka” to historie magiczne. W dosłownym znaczeniu tego słowa. Sama chętnie bym udała się w podróż w głąb ziemi, czy poleciała w kosmos. Chętnie spełniłabym swoje trzy życzenia lub przeniosła się na chwilę do krainy dinozaurów. Kto z Was by chciał mieć magiczną monetę, która w cudowny sposób się rozmnaża i można ją wydać na to, czego dusza zapragnie, ręka do góry! Ooo, widzę już ten las rąk. Nie wstydźcie się, moja ręka także jest w górę uniesiona. I teraz wyobraźcie sobie, że nasi bohaterowie tego wszystkiego doświadczyli. Cudowne, prawda?

Tosia i Franek to rodzeństwo. Tosia jest starszą siostrą i zazwyczaj musi się opiekować bratem. Ale czasami jest i tak, że dzieciaki opiekują się sobą nawzajem. Szczególnie, gdy wpadają im do głowy różne dziwne pomysły. Kto to widział, by dzieci same leciały w kosmos? By przyjaźniły się z dinozaurem, robiły interesy z wiedźmą czy w środku nocy jechały na królewski bal? U naszego cudownego rodzeństwa wszystko jest możliwe. I musicie wiedzieć jedno – z nimi nigdy nie ma nudy, nawet jeśli wychodzą tylko po pączki do sklepu.

Autor ma genialne poczucie humoru i potrafi wyczuć się zarówno w rodziców szalonej nieletniej dwójki, jak i Tosi oraz Franka. Każdy z bohaterów tej książki jest charakterystyczny, wyrazisty i nie brakuje mu przebojowości. A przy tym towarzystwo ma takie dialogi, że boki zrywać. Nie raz, nie dwa zaśmiewałam się w głos czytając, a to tylko książka dla dzieci. Co by było, gdyby autor napisał coś dla dorosłych i nie musiał się w niej hamować? Myślę, że byłoby przebojowo, ciekawie i z pewnością chciałabym taką książkę przeczytać.

Na uwagę zasługują przepiękne ilustracje Piotra Rychel. Są lekko karykaturalne i idealnie pasują do treści książki. Nawet przechodzień ubrany w czarny kapelusz i mający wielką krostę na nosie jest genialnie ukazany. Talentu naszemu ilustratorowi można tylko pozazdrościć. Autor i ilustrator dobrali się genialnie i wyszła z tego świetna propozycja zarówno dla dzieciaków, jak i ich rodziców.

W książce znajduje się 11 historii. Śmiesznych, szalonych, niekiedy trochę smutnych, ale fantazji autorowi odmówić nie można. I jego wersja “Dziewczynki z zapałkami” również chwyta za serce, a końcówka rozwala system. Aż się uśmiechnęłam jak to przeczytałam. Musicie wiedzieć, że ta historia całe życie mnie przygnębiała, a tu autor sprawił, że można ją satysfakcjonująco zakończyć. Tosia i Franek są przebojowi i czarujący i nie sposób ich nie lubić, nawet jeśli psocą i absolutnie nie słuchają się rodziców. Ale to przecież dzieciństwo, a ono nie może być opatrzone tylko zakazami. A ich dzieciństwo wykracza poza schematy, ale myślę, że nie jedno dziecko im tego pozazdrości.

Aleksandra Nowacka Sas


Autor: Błażej Przygodzki
Ilustracje: Piotr Rychel
Tłumaczenie: orginalne
Tytuł: “Zaczarowane przygody Tosi i Franka”
Seria i nr tomu: nie znalazłam informacji
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: 1
Data wydania: 29.09.2021
Kategoria: bajka dla dzieci
ISBN: 978-83-280-8747-7
Liczba stron: 88


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

1 Comment

  1. Renata

    11 listopada 2021

    Książka przeurocza a recenzja trafna i również urocza.Autor napisał kiedyś dwa kryminały.Polecam

Comments are closed.

Related Posts


Przeczytaj również

Tatusiu, czy dziesięć to dużo?

Tatusiu, czy dziesięć to dużo?

Kasiacze 29, 2022

Mam wielką,żeby nie powiedzieć ogromną słabość do książek, w których mogę znaleźć ilustracje autorstwa Emilii Dziubdziak. Są piękne,tajemnicze,cudowne i można…

Akcja charytatywna i książka-cegiełka “O, choroba” – Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera

Akcja charytatywna i książka-cegiełka “O, choroba” – Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera

Kasiawrz 16, 2021

Rusza wspólna akcja Wydawnictwa Agora i Fundacji Iskierka w ramach której już wkrótce ukaże się niezwykła książka dla dzieci. Stworzona…

Nasz nowy świąteczny patronat! Święty Mikołaj. Historia Prawdziwa

Nasz nowy świąteczny patronat! Święty Mikołaj. Historia Prawdziwa

Kasiagru 6, 2021

Pewnego grudniowego dnia w mroźnej Laponii do okna warsztatu Mikołaja puka mały sąsiad, Adaś, i prosi o lalkę – prezent…

Dziecko poszło do szkoły, co robić z tym czasem? Czyli krótki poradnik dla uwolnionych rodziców.

Dziecko poszło do szkoły, co robić z tym czasem? Czyli krótki poradnik dla uwolnionych rodziców.

Szkrabajekwrz 2, 2020

Po pierwsze – nie sprzątaj. Kurz spokojnie poleży do powrotu dziecięcia, albo i nawet dłużej. Zabawki też. A skoro nie…

dummy-img

“Pucio mówi dzień dobry” “Pucio mówi dobranoc” Marta Galewska-Kustra

Kasiacze 25, 2020

Czy są tutaj fani Pucia? Głupie pytanie. Ten mały, sympatyczny chłopiec wraz ze swoją rodziną podbił serca dzieci i rodziców…