Frnck 2. Chrzest ognia-Brice Cossu, Olivier Bocquet

Date
maj, 12, 2022

Czasy się zmieniają, ludzie i zwierzęta poddają się ewolucji, a my współcześnie żyjący w przekonaniu, że możemy w każdej chwili wyzbyć się technologii, a nawet przekazać jej zdobycze przodkom. Tylko czy to ma prawo się udać? Franck dość szybko przekonał się, jak daleko od cywilizacji trafił. Prehistoria na każdym kroku ukazuje mu swą surowość i brak okrzesania. Młody chłopak postanawia pomóc swoim nowym znajomym i na początku udoskonala im mowę, dodając do niej samogłoski. Im dłużej przebywa wśród prehistorycznych, tym mocniej tęskni za pizzą, ciepłem i grami video. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania i pomysły na przyspieszenie ewolucji. Już koło czy mydło nie koniecznie wywołały entuzjazm. Frnck chce im dać coś o wiele lepszego, ogień. Tylko czy to nie jest zbyt niebezpieczne?

Chrzest ognia

Pierwszy tom serii był na tyle zaskakujący i fascynujący jednocześnie, że nie mogło być inaczej, bowiem druga część już za nami. Jakie wrażenia nam towarzyszyły? Chrzest ognia nabiera nieco dynamizmu. To wszystko za sprawą pomysłów Francka. Chłopiec chce dobrze i dzieli się swoją wiedzą, która jednak nie zawsze zostaje dobrze przyjęta. Jego znajomi nie polubili się z mydłem czy kołem, a ognia najzwyczajniej się boją. Podobnie jak zmian, które prędzej czy później nadejdą. Franck nie wie, czy tęskni za technologią, czy tylko za rodziną, której niedane mu było poznać. Stara się więc jak najlepiej zaaklimatyzować, choć dookoła czyha sporo niebezpieczeństwa, a surowe mięso nie jest jego ulubionym posiłkiem. Jak rozwinie się ta niecodzienna przygoda?

Wśród bohaterów

Po przeczytaniu dwóch tomów serii stwierdziliśmy, że wciąż mało wiemy o Francku i prehistorycznych ludziach. O ile z łatwością jesteśmy w stanie rozgryźć co niektórych mieszkańców jaskini, to chłopiec stanowi nie lada zagadkę. Jest niezwykle żywy, pomysłowy i równie skryty. Wygłupami przykrywa chęć przynależenia do kogoś, bycia członkiem rodziny. Autor z lekkością i nutką przygody pokazuje te pragnienia, równocześnie zabiera nas do świata, który zdaje się tak odległy i mało realny. Dzieciaki z łatwością utożsamią się z emocjami Francka, nie zapominając o fascynacji jego nowymi kompanami. Jedno jest pewne, w tej dżungli przygody dopiero nabierają rozpędu.

Wśród ilustracji

Tym razem dość mocno dominują ciemne kolory. Jest mroczniej i łatwo wyczuć można niebezpieczeństwo. Kreska wciąż wyraziście obrysowuje postaci i nadaje głębi tłu. To właśnie w ciemnościach kryje się strach, a ogień to nieokiełznana siła. Kolorystycznie całość wypada rewelacyjnie. Na każdej ilustracji czuć emocje, widać głębie i szerszą perspektywę. Chrzest Ognia można oglądać godzinami. Strona za stroną, wciąż zachwycamy się kreacją świata i ciekawym odwzorowaniem dawnych ludzi. Tekst stanowi niewielką, choć mocno humorystyczną cząstkę tej historii. Tu rządzi obraz i to jak wiele emocji zostało w nim przekazane. Chcemy więcej.

Podsumowanie

Chrzest ognia, jak i cała seria świetnie sprawdzą się dla małych buntowników, którzy kochają przygody i z chęcią zagłębią się w prehistorii. To również świetny wstęp do rozmów o genach, potrzebie posiadania rodziny i poszukiwaniu korzeni. Niepozornie humor przeplata się z pokładami wiedzy i emocjami. Podróż młodego chłopca dopiero się rozpoczyna, a masa pytań krąży po głowie. Pozostaje czekać na kolejną odsłonę historii chłopca i prehistorycznych ludzi.


 

Scenariusz: Olivier Bocquet

Rysunki: Brice Cossu

Tłumaczenie: Agata Cieślak 

Tytuł: Chrzest ognia 

Tytuł oryginału: FRNCK – Le baptême du feu

Seria i nr tomu: Frnck ( tom 2)

Wydawnictwo: Egmont 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2022-04-27

Kategoria: komiks, fantastyka 

ISBN: 9788328150881

Liczba stron:56


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Wzorowe Jajo Jorny John, Pete Oswald

Wzorowe Jajo Jorny John, Pete Oswald

Martalip 12, 2023

Każdy z nas ma w sobie pokłady empatii. To takie niesamowite uczucie, które zawładnie naszym serduchem niepostrzeżenie i sprawi, że…

Przyjaciel Północy – Ilona Wiśniewska

Przyjaciel Północy – Ilona Wiśniewska

Vickylis 13, 2023

„Przyjaciel Północy” to książka, która zabiera nas w fascynującą podróż na daleki Spitsbergen, gdzie arktyczne lato i niezwykła przyroda stają…

Woda. Źródło życia – Christina Steinlein

Woda. Źródło życia – Christina Steinlein

Bujaczekgru 19, 2020

Woda. Źródło życia – Christina Steinlein Jestem za tym, by naukę zaczynać już od dziecka, ale nie przytłaczać najmłodszych suchymi…

Magik i złodziejka – Anniina Mikama

Magik i złodziejka – Anniina Mikama

Kasialip 19, 2021

Magik i złodziejka – Anniina Mikama Cóż to była za historia! Gdyby ktoś kazał opisać mi ją jednym słowem, nie…

Komiksy dla małych ciekawskich!

Komiksy dla małych ciekawskich!

Kasialip 18, 2023

Nasz dom: Układ Słoneczny. Nauka z komiksem. Galaktyki i planety. Tom 2 Tom drugi „Galaktyk i planet” z serii „Nauka…