Projekt Święta – Magdalena Szczepańska

Date
gru, 20, 2021

Projekt Święta – Magdalena Szczepańska

Kiedy pięcioletni przedszkolak Wiktorek na początku adwentu wpadł na świetny pomysł, podzielił się nim ze wszystkimi dziećmi i razem postanowili zrobić Mikołajowi niespodziankę z okazji Świąt. W ramach podziękowań, za wszystko co dla nich robi, przygotować dlaŚwiętego prezenty i mu je dostarczyć. Dla rodziców też. Tylko jak dostać się do siedziby Mikołaja? Te dzieci z pewnością nie narzekają na brak pomysłów i już produkują świąteczne pierniczki i ceramiczne ozdoby na choinkę, by zarobić na podróż. To będzie intensywny grudzień!

Książka Magdaleny Szczepańskiej została podzielona na dwadzieścia cztery rozdziały, dzięki czemu może być dobrą historią do czytania w grudniu, zresztą właśnie w tym czasie się zaczyna. W większości rozdziały nie są długie, idealne do przeczytania wieczorem do snu. Ale! Jest jeden problem: przeważnie kończą się tak, że ma się ochotę od razu czytać dalej. Dlatego proponuję, by po tę książkę jednak nie sięgać przed samym snem, lepiej dać sobie trochę czasu w zapasie, żebyście spokojnie mogli poczytać więcej. Książka została wydana w twardej oprawie z niewielkimi ilustracjami Kasi Nowowiejskiej i ozdobami, polecam czytać dzieciom starszym niż 3 lata, młodsze może znudzić taki stosunek tekstu do obrazków.

Bohaterami „Projektu Święta” jest kilkoro dzieci, przyjaciół z jednego podwórka. W ich wspólne działania czasem wkradają się żarty lub kłótnie, ale jednoczy ich wspólny cel. Adwent staje się czasem nie tylko oczekiwania, ale także radosnych przygotowań. Pieczenie pierników czy szykowanie świątecznych ozdób w tak dużym i wesołym gronie zapowiada się jak świetna przygoda. W ten sposób stare tradycje zyskują nowych odbiorców.

Ta historia może sprawić, że zainspirowane bohaterami nasze dzieci też będą chciały się włączyć w przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. I że my, dorośli, zrozumiemy jaką im to może sprawić frajdę i mimo przedświątecznego szału wygospodarujemy więcej czasu, by coś zrobić razem z dzieckiem.

Podoba mi się taka niezachwiana wiara dzieci w Świętego Mikołaja, są one w tym tak słodkie i urocze, że nie wiem, jak pogodzę się z tym, że pewnego dnia moje dzieci dowiedzą się, skąd pochodzą ich prezenty. Podobają mi się też historie, które pokazują przedsiębiorczość dzieci, dają czytelnikom dobry przykład, nie uciekając całkiem od realizmu (bo przecież dzieci nie mogą być cały czas idealne). Dlatego myślę „Projekt Święta”, że to bardzo przyjemna lektura na grudzień dla kilkuletnich dzieci.

Jagoda Miśkiewicz-Kura


Autor: Magdalena Szczepańska

Ilustrator: Kasia Nowowiejska

Tytuł: Projekt Święta

Wydawnictwo: Wilga

Wydanie: 1

Data wydania: 2021-11-24

Kategoria: dla dzieci

ISBN: 9788328087484

Liczba stron:104


 

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Ścieżki matematyki – Charles Snape, Nigel Langdon

Ścieżki matematyki – Charles Snape, Nigel Langdon

Szkrabajekmaj 4, 2022

„Matematyczne śledztwo to trening dla twojej wyobraźni i sposób na pokazanie, że dochodzenie prawdy w matematyce może być jak wycieczka…

S.O.S. Nie pękaj! bądź sobą! Powiedz STOP presji rówieśników

S.O.S. Nie pękaj! bądź sobą! Powiedz STOP presji rówieśników

Szkrabajekpaź 6, 2022

S.O.S. Nie pękaj! bądź sobą! Powiedz STOP presji rówieśników Każdy chce być lubiany, a większość dzieciaków chce należeć do grupy…

Nowe tytuły od wydawnictwa Agora!

Nowe tytuły od wydawnictwa Agora!

Kasiasie 10, 2022

Bajka o Lęku – Agnieszka Jucewicz, ilustracje: Marianna Sztyma W niedużym miasteczku mieszkała rodzina Człowieczyńskich: mama, tata oraz piątka wyjątkowych dzieci: Radość,…

Kapelusznicy – Tamzin Merchant

Kapelusznicy – Tamzin Merchant

Kasiacze 7, 2021

Kapelusznicy – Tamzin Merchant Czy poszczególne części garderoby jak buty, płaszcz czy kapelusze, mogą mieć magiczne moce? Jak się okazuje,…

Charlie zmienia się w T-rexa – Sam Copeland

Charlie zmienia się w T-rexa – Sam Copeland

Szkrabajeklis 14, 2020

Charlie zmienia się w T-rexa – Sam Copeland “Czasami trudno jest stawić czoło przykrym myślom i trzeba na to wielkiej…