Zaginiona wyspa. Frigiel i Fluffy – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Zaginiona wyspa. Frigiel i Fluffy – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Zaginiona wyspa. Frigiel i Fluffy – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Kolejny tom przygód czwórki przyjaciół w uniwersum Minecrafta. Tym razem bohaterowie wyruszają w podróż w poszukiwaniu Farlandii. I choć nie była to do końca ich decyzja, nie tracą dobrego humoru.

W tej opowieści zdecydowanie prym wiedzie Abel. To on decyduje się na wyprawę, nie pytając pozostałych o zdanie, to on jest mistrzem budowania, a tego tu nie brakuje. Bardzo mi się podobało, że ten tom został jakby oddany we władanie właśnie temu bohaterowi, że autorzy nie skupiają się tylko na Frigielu. Dzięki temu ta część jest szalenie zabawna, szczególnie w chwilach, gdy Abel prowadzi dziennik ich podróży i przygód, ogłaszając, że go wyda. Bieżący tom podkreśla też wartość każdego z bohaterów, akcentuje ich przyjaźń, współpracę i oddanie. Nie jest jednak tak, jak poprzednio, że wszyscy mogą liczyć na wszystkich o każdej porze. Tu są rozdzieleni, co jeszcze dobitniej pokazuje umiejętności każdego z nich i to, jak bardzo są od siebie zależni. Widać jak na dłoni, że tylko dzięki współpracy udało im się zostać bohaterami w poprzednich tomach.

Dorosłego czytelnika może razić fakt, że dzieciaki radzą sobie w dorosłym, niebezpiecznym świecie, a nawet zdobywają laury za coś, co nie udało się do tej pory dorosłym. W tym tomie bohaterowie wykiwali nawet piratów. Jednak dla dzieci nie ma w tym nic złego, chętnie utożsamiają się z bohaterskimi postaciami i nie widzą pewnych nierówności, dla nich posiadanie konkretnych umiejętności pozwala na dokonywanie tego wszystkiego bez względu na wiek. Wszak w grze wszystko jest możliwe, więc tu, w opowieści bazującej na tej właśnie grze, też takie może być.

Należy podkreślić, że ten tom nie ma końca, nie stanowi odrębnej opowieści, a jest wstępem do podróży. Kolejne części ściśle wiążą się z tym i o ile do czytania „Zaginionej wioski” nie jest absolutnie konieczna znajomość poprzednich tomów, to od tej pory należy czytać je po kolei. Jeśli ktoś ceni w komiksach pojedyncze historie, tu może się poczuć zawiedziony, jednak moim dzieciom ta zmiana bardzo przypadła do gustu. Wolą dłuższe historie, ciągłość wydarzeń i tę nutkę niepewności, co będzie w kolejnej części. Ten tom dał im obietnicę dłuższej przygody z ulubionymi bohaterami i już nie mogły doczekać się ciągu dalszego. Chętnie sięgnęły po kolejny tom, co powinno zachęcić rodziców tych dzieci, które czytają od wielkiego dzwonu. Może to ich zainteresuje?

Autor: Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński

Ilustrator: Minte

Tytuł: Zaginiona wyspa

Tytuł oryginalny: Frigiel et Fluffy T05: L’ile perdue

Seria i nr tomu: Frigiel i Fluffy tom V

Wydawnictwo: Jaguar

Wydanie: I

Data wydania: 2021-04-07

Kategoria: komiks, dla dzieci, na podstawie gry

ISBN: 9788376869605

Liczba stron: 48


Dodaj komentarz

Close Menu