Kroniki Skrzatów Marbella

Date
kwi, 03, 2023
Comments
Możliwość komentowania Kroniki Skrzatów Marbella została wyłączona

Ktoś się rodzi, by uratować świat. A zła czarownica nie jest do końca zła. Olbrzymy, smoki, wróżki i skrzaty, tak różne, w tej baśni znajdują wspólne miejsce.

Kroniki skrzatów

Ta książka jest magiczna. Na tyle magiczna, że zachwyca zarówno dorastających chłopców, jak i dziewczynki. Przez brak nachalnego wątku romantycznego, za to z mnóstwem przygód i pięknych opowieści, sprawia, że każdy ma ochotę zagłębić się w ten świat. Autorka buduje napięcie, nie odkrywa od razu wszystkich kart. Przedstawia bohaterów stopniowo, daje ich polubić, przedstawia ich dobre cechy, ale też przywary, wady i potknięcia. Dzięki temu każdy czytelnik znajdzie kogoś, kogo polubi, z kim się utożsami. I nie przeszkadza w tym pochodzenie bohatera, bo tak samo sympatyczne są olbrzymy, jak i skrzaty. Każdy ma swoją historię, a za tą kryje się wielka tajemnica ze znikaniem i mieszkańców i złą czarownicą. Fascynująca, pełna wrażliwości i czułości. I bez dramatycznych, strasznych scen, co docenią nie tylko rodzice, ale i dzieci. To wspaniała książka do czytania przed snem. Po przeniesieniu się w świat wykreowany przez autorkę czas zwalnia, problemy przestają mieć znaczenie, a świat realny znika. Sny po takiej lekturze są spokojne i kolorowe, wolne od strachów, choć potwory też w tej książce istnieją. Jednak są przyćmione innymi bohaterami i wcale nie straszą czytelnika.

Moja wrażenia

Porwała mnie ta opowieść, jej niespieszny charakter. Jednak chwilami opisy sprawiały, że czułam się znużona. Miałam ochotę je pominąć, przejść dalej, by poznać kolejnego bohatera lub wejść mocniej w przygodę. Jednocześnie moim dzieciom te opisy się bardzo podobały, pozwalały bardziej wczuć się w akcję, mocniej wyciszyć i uspokoić.

To nie jest zwykła opowieść, to baśń, a więc jako taka ma nie tylko różnych bohaterów, ale i morał. I już sam ten fakt sprawia,że warto ją przeczytać, bo rozmów o wartościach i uczuciach nigdy nie jest za wiele. Jednak nie tylko tutaj można rozpocząć rozmowę o ważnych sprawach. Wraz z rozwojem akcji powoduje też mnóstwo pytań od dzieciaków, a i dorosłych skłania do przemyśleń. Całości dopełniają rysunki, dzięki którym można skonfrontować własną wyobraźnię z wyobrażeniami autorki na temat bohaterów. Kolorowe, piękne rysunki zachwyciły dzieciaki.

Na zakończenie

Nie byłam przekonana do tej książki, spodziewałam się, że taka forma nie może już niczym zaskoczyć, ale przekonał mnie opis. I nie żałuję, bo dostałam naprawdę mądrą, ciepłą, wartościową opowieść. Polecam małym i dużym, tym wierzącym w inne gatunki, jak i tych mocno stąpających po ziemi.

Katarzyna Boroń

 


Autor: Marbella Atabe

  Ilustrator: Marbella Atabe

  Tytuł: Kroniki Skrzatów Marbella

  Seria i nr tomu: Kroniki Skrzatów 1

  Wydawnictwo: NovaeRes

  Wydanie: I

  Data wydania: 2012-08-20

  Kategoria: dla dzieci

  ISBN: 9788377224434

  Liczba stron: 496


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Skarbiec magicznych historii. Disney. Księżniczka

Skarbiec magicznych historii. Disney. Księżniczka

Kasialis 6, 2021

Skarbiec magicznych historii. Disney. Księżniczka Wychowałam się na historiach o Pocahontas, Mulan czy Małej Syrence. Znałam również animowaną wersję Kopciuszka,…

Leon i Lena poznają samochody – Antii Nikunen

Leon i Lena poznają samochody – Antii Nikunen

Kasiamar 10, 2021

Leon i Lena poznają samochody – Antii Nikunen Wasze dzieci uwielbiają samochody? Są małymi fanami motoryzacji, intrygują ich przekładki, nakładki,…

Dlaczego rośliny rosną – Marta Krzemińska

Dlaczego rośliny rosną – Marta Krzemińska

Szkrabajekcze 22, 2021

Dlaczego rośliny rosną – Marta Krzemińska Przyroda niezmiennie nas zachwyca i zadziwia. Zachowania, które wydają się niekiedy irracjonalne czy nawet…

Hit czy kit? Szkoła magicznych zwierząt – Margit Auer

Hit czy kit? Szkoła magicznych zwierząt – Margit Auer

Michellemar 22, 2021

Hit czy kit? Szkoła magicznych zwierząt – Margit Auer Z twórczością Margit Auer miałam już okazję obcować przy okazji poprzednich…

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska

Szkrabajeklip 28, 2021

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska „Warszawa da się lubić / Tu szczęście można znaleźć / Tutaj serce można zgubić…