Baśnie wybrane braci Grimm

Date
lip, 07, 2021

Baśnie wybrane braci Grimm

Już jako dziecko kochałam czytać. Zagłębiałam się w zaplecza biblioteki i odkrywałam książki, przez które nie spałam w nocy. Gdy niektórzy twórcy zaczęli głośno mówić o tych pierwszych, bardziej brutalnych wersjach baśni, nie było to dla mnie zaskoczeniem. Już poznałam te historie, a fakt, że syrenka zmienia się w morską pianę czy też myśliwy rozpruwa brzuch wilkowi, nie były dla mnie niczym nowym.

„Baśnie wybrane braci Grimm”, które możemy poznać dzięki wydawnictwu Media Rodzina, są unikatowym wydaniem. Dlaczego? Ponieważ to pierwszy polski przekład oryginalnego wydania z 1819 roku! Tłumaczenia podjęła się Emilia Pieciul-Karmińska, a ilustracje wykonał Marcin Minor.

Każda z tych opowieści jest jednocześnie magiczna i przerażająca, a szata graficzna tylko potęguje to wrażenie. Pan Marcin Minor perfekcyjnie oddał klimat historii braci Grimm – ich przewrotność, strach, zaskakujące i przerażające momenty. Już sama okładka zachwyca (spójrzcie na te szczegóły, detale!), a gdy zerkniecie na ilustracje umieszczone we wnętrzu powieści, będziecie zachwyceni. To praca, nad którą warto się rozpływać i podziwiać. Cała pozycja została pięknie wydana – twarda oprawa, czcionka, która przypomina stare księgi przepisywane przez skrybów, i śliskie strony powodują, że „Baśnie wybranie braci Grimm” to perełka.

Cała książka to arcydzieło, które warto mieć w swojej własnej biblioteczce, jeżeli jesteście fanami baśni. Oprócz ilustracji, o których wspomniałam, ale również i dzięki bardzo dobremu przekładowi, nie sposób oderwać się od tej lektury. Jeżeli nie znaliście oryginalnej wersji znanych baśni, to każda z tych historii będzie dla was zaskoczeniem.

Podczas lektury poznacie historię dzielnego krawczyka, a także przypomnicie sobie baśń o Śnieżce. W książce znalazły się historie bardziej i mniej znane jak: „Śpiąca Królewna”, „Jaś i Małgosia”, ‘Rumpelsztyk”, a także „Mądra wieśniaczka”, „Miejscy muzykanci z Bermy”, „Pani Hole”. Każda z nich przyniosła mnie do lat młodości, kiedy z fascynacją poznawałam mniej i bardziej znane historie z wypiekami na twarzy. Cieszę się, że miałam okazję wrócić do tych opowieści, poczuć ten przedziwny i magiczny bajkowy klimat, który tak perfekcyjnie oddała tłumaczka.

„Baśnie wybrane braci Grimm” to pozycja dla wszystkich – tych małych i większych. Zachwyci, przerazi, a także rozśmieszy.


Autor: Bracia Grimm
Tłumaczenie: Emilia Pieciul-Karmińska
Ilustrator: Marcin Minor.
Tytuł:

Tytuł oryginalny: Kinder uns Haus-Marchen Band 1 i 2
Seria i nr tomu: Baśnie braci Grimm
Wydawnictwo: Media Rodzina
Wydanie: I
Data wydania: 2021-04-21
Kategoria: literatura dziecięca 6+
ISBN: 9788380089277
Liczba stron:119


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

No to w drogę! Pojazdy i nie tylko – Anna Bańkowska Lach

No to w drogę! Pojazdy i nie tylko – Anna Bańkowska Lach

Kasiakwi 19, 2022

Dzieci uwielbiają wyszukiwanki, a jeżeli są w niej wszelakiego rodzaju pojazdy, to nic im więcej do szczęścia nie trzeba. Kilka słów…

dummy-img

Damy, dziewuchy, dziewczyna – Anna Dziewit-Meller

Szkrabajekmaj 8, 2020

  Tytuł: Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy Autor: Anna Dziewit-Meller Seria: Damy, dziewuchy, dziewczyny (część I) Wydawnictwo: Znak Emotikon…

Nowe książeczki dla fanów Pucia.

Nowe książeczki dla fanów Pucia.

Kasialip 12, 2021

Pucio dostał od babci najpiękniejszy nocnik na świecie – z samolotem! Teraz tylko musi pamiętać o tym, żeby na nim…

Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza – Nancy Springer

Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza – Nancy Springer

Szkrabajekkwi 6, 2021

Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza – Nancy Springer Długo przyszło czekać czytelnikom na ciąg dalszy przygód rezolutnej siostry Sherlocka Holmesa,…

Alfred Wiewiór i tajemnicza walizka – Agnieszka Stelmaszyk

Alfred Wiewiór i tajemnicza walizka – Agnieszka Stelmaszyk

Bujaczekgru 3, 2022

Alfred Wiewiór i tajemnicza walizka – Agnieszka Stelmaszyk Zew przygody, otwarty umysł, szybkie przyswajanie wiedzy i umiejętność rozgryzania wszelkich detektywistycznych…