Baśnie wybrane braci Grimm

Date
lip, 07, 2021

Baśnie wybrane braci Grimm

Już jako dziecko kochałam czytać. Zagłębiałam się w zaplecza biblioteki i odkrywałam książki, przez które nie spałam w nocy. Gdy niektórzy twórcy zaczęli głośno mówić o tych pierwszych, bardziej brutalnych wersjach baśni, nie było to dla mnie zaskoczeniem. Już poznałam te historie, a fakt, że syrenka zmienia się w morską pianę czy też myśliwy rozpruwa brzuch wilkowi, nie były dla mnie niczym nowym.

„Baśnie wybrane braci Grimm”, które możemy poznać dzięki wydawnictwu Media Rodzina, są unikatowym wydaniem. Dlaczego? Ponieważ to pierwszy polski przekład oryginalnego wydania z 1819 roku! Tłumaczenia podjęła się Emilia Pieciul-Karmińska, a ilustracje wykonał Marcin Minor.

Każda z tych opowieści jest jednocześnie magiczna i przerażająca, a szata graficzna tylko potęguje to wrażenie. Pan Marcin Minor perfekcyjnie oddał klimat historii braci Grimm – ich przewrotność, strach, zaskakujące i przerażające momenty. Już sama okładka zachwyca (spójrzcie na te szczegóły, detale!), a gdy zerkniecie na ilustracje umieszczone we wnętrzu powieści, będziecie zachwyceni. To praca, nad którą warto się rozpływać i podziwiać. Cała pozycja została pięknie wydana – twarda oprawa, czcionka, która przypomina stare księgi przepisywane przez skrybów, i śliskie strony powodują, że „Baśnie wybranie braci Grimm” to perełka.

Cała książka to arcydzieło, które warto mieć w swojej własnej biblioteczce, jeżeli jesteście fanami baśni. Oprócz ilustracji, o których wspomniałam, ale również i dzięki bardzo dobremu przekładowi, nie sposób oderwać się od tej lektury. Jeżeli nie znaliście oryginalnej wersji znanych baśni, to każda z tych historii będzie dla was zaskoczeniem.

Podczas lektury poznacie historię dzielnego krawczyka, a także przypomnicie sobie baśń o Śnieżce. W książce znalazły się historie bardziej i mniej znane jak: „Śpiąca Królewna”, „Jaś i Małgosia”, ‘Rumpelsztyk”, a także „Mądra wieśniaczka”, „Miejscy muzykanci z Bermy”, „Pani Hole”. Każda z nich przyniosła mnie do lat młodości, kiedy z fascynacją poznawałam mniej i bardziej znane historie z wypiekami na twarzy. Cieszę się, że miałam okazję wrócić do tych opowieści, poczuć ten przedziwny i magiczny bajkowy klimat, który tak perfekcyjnie oddała tłumaczka.

„Baśnie wybrane braci Grimm” to pozycja dla wszystkich – tych małych i większych. Zachwyci, przerazi, a także rozśmieszy.


Autor: Bracia Grimm
Tłumaczenie: Emilia Pieciul-Karmińska
Ilustrator: Marcin Minor.
Tytuł:

Tytuł oryginalny: Kinder uns Haus-Marchen Band 1 i 2
Seria i nr tomu: Baśnie braci Grimm
Wydawnictwo: Media Rodzina
Wydanie: I
Data wydania: 2021-04-21
Kategoria: literatura dziecięca 6+
ISBN: 9788380089277
Liczba stron:119


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Akademia Mądrego Dziecka. Zabawy z dźwiękiem: Rakieta startuje / Leniwcu, pospiesz się!

Akademia Mądrego Dziecka. Zabawy z dźwiękiem: Rakieta startuje / Leniwcu, pospiesz się!

Martakwi 5, 2023

Jeśli myślimy o rozwoju dziecka, to zawsze w rozważaniach pojawiają się zmysły. To ważne, by każdego dnia rozwijać ten obszar…

Leśne przedszkole

Leśne przedszkole

Kasiamaj 5, 2023

Jak pokazać dzieciom, że las jest cudownym miejscem, w którym można spędzić niezapomniany czas? Zabrać je na wycieczkę! Kilka słów…

Zapowiedź: Czas, czyli wszystko płynie

Zapowiedź: Czas, czyli wszystko płynie

Szkrabajekmaj 30, 2023

Co to jest czas? Dlaczego raz płynie szybciej, a raz wolniej? Kim są złodzieje czasu? Czy dzień i rok na…

Pod tym samym niebem – Robert Vescio

Pod tym samym niebem – Robert Vescio

Vickymaj 10, 2021

Pod tym samym niebem – Robert Vescio Dwoje dzieci z odległych stron świata próbuje się zaprzyjaźnić. Czy to możliwe? Przecież…

dummy-img

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie 2020 r – najnowsze informacje!

Kasiacze 15, 2020

Niestety, Warszawskie Targi Książki w tym roku nas ominęły. Wszyscy nad tym ubolewamy, ale rozumiemy, że taka była konieczność. Jednak…