Pustynie. Oceany – Tomasz Kowalczyk, Justyna Styszyńska

Date
lip, 06, 2021

Pustynie. Oceany – Tomasz Kowalczyk, Justyna Styszyńska

Lato to doskonały czas, by zagłębić się w dobrą lekturę. Na młodych miłośników przyrody czeka nie lada gratka – podwójna książka poświęcona dwóm zupełnie różnym środowiskom – rozległym pustyniom i głębinom oceanów.

Pierwsza część opowiada o pustyniach. Najpierw przedstawione są ogólne informacje na temat powstawania obszarów pustynnych oraz różnych ich rodzajach. Zapewne niespodzianką dla dzieci będzie fakt, że pustynia nie zawsze musi być pokryta piaskiem – na Antarktydzie występują bowiem rozległe pustynie lodowe. Można także dowiedzieć się, czym są wydmy, burze piaskowe, śpiewające piaski oraz zjawisko fatamorgany.

Na kolejnych kilkunastu stronach opisano poszczególne pustynie z różnych stron świata, takie jak Sahara, Atakama, Gobi, Wielka Pustynia Piaszczysta czy Sonora. Oprócz ogólnych informacji na ich temat, pokazano tu również różnorodne gatunki zwierząt, jakie zamieszkują każdą z nich. Można obejrzeć ich ilustracje oraz przeczytać ciekawostki na ich temat.

Druga część książki jest poświęcona oceanom. Podobnie jak w przypadku pierwszej połowy, tak i tutaj najpierw otrzymujemy generalne informacje na temat powstania oceanów; możemy dowiedzieć się m.in. czym są grzbiety podmorskie i śródoceaniczne, szelfy kontynentalne oraz cieśniny, kanały i zatoki. Możemy również przekonać się, dlaczego morska i oceaniczna woda jest słona.

Podczas dalszej lektury młodzi czytelnicy mogą poznać różnorodne gatunki zwierząt zamieszkujące zarówno pelagial, czyli toń wodną, rafy koralowe jak i dno morskie. Przekonają się, że mroczne głębiny oceanów wcale nie są takie puste, jak można by się spodziewać oraz poznają środowisko estuariów, lasów wodorostowych i namorzynowych.

Ogromnie spodobał mi się fakt, że książka jest podwójna i to dosłownie – ma dwie okładki, jedną poświęconą pustynii, a drugą oceanom. Lekturę można zacząć od dowolnej z nich, a gdy dochodzimy do połowy książki, gdzie następuje zderzenie morza z pustynią, możemy odwrócić książkę do góry nogami i przejść do drugiej części.

Książka jest przepięknie wydana, pełna barwnych ilustracji, które dodatkowo pobudzają wyobraźnię. Zawiera mnóstwo przydatnych informacji, które nie tylko zaspokoją ciekawość dziecka, jak i zapewne przydadzą się później na szkolnych lekcjach. To doskonała propozycja dla wszystkich młodych miłośników przyrody.

Katarzyna Abramova


Autor: Tomasz Kowalczyk, Justyna Styszyńska

Ilustrator: Justyna Styszyńska

Tytuł: Pustynie. Oceany

Wydawnictwo: Widnokrąg

Wydanie: twarda oprawa

Data wydania: 2021-05-29

Kategoria: dziecięca, przyrodnicze

ISBN: 9788396083913

Liczba stron: 100


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zapowiedź: Rada smoków

Zapowiedź: Rada smoków

Szkrabajekkwi 24, 2024

Dajcie się porwać smoczej opowieści. Pamiętacie? W ostatnie wakacje Matylda trafiła na przedziwną i fascynującą wyspę. Poznała tam swojego tajemniczego…

Mama Smerfetka – Alain Jost, Thierry Culliford

Mama Smerfetka – Alain Jost, Thierry Culliford

Szkrabajeksie 10, 2021

Mama Smerfetka – Alain Jost, Thierry Culliford Smerfy od lat cieszą się niesłabnącą popularnością i bawią kolejne pokolenia dzieciaków. Z…

Rozważna i romantyczna. Jane Austen dla młodych dam.

Rozważna i romantyczna. Jane Austen dla młodych dam.

Szkrabajekkwi 13, 2021

Rozważna i romantyczna. Jane Austen dla młodych dam. Uwielbiam powieści Jane Austen. Moja miłość do jej twórczości narodziła się, gdzieś…

Atomy – John Devolle

Atomy – John Devolle

Szkrabajekgru 11, 2023

Wielkie idee dla małych umysłów Czym są atomy? Skąd się wzięły? Czy dinozaury też były zbudowane z atomów? Książka “Atomy”…

Dlaczego rośliny rosną – Marta Krzemińska

Dlaczego rośliny rosną – Marta Krzemińska

Szkrabajekcze 22, 2021

Dlaczego rośliny rosną – Marta Krzemińska Przyroda niezmiennie nas zachwyca i zadziwia. Zachowania, które wydają się niekiedy irracjonalne czy nawet…