Pustynie. Oceany – Tomasz Kowalczyk, Justyna Styszyńska

Date
lip, 06, 2021

Pustynie. Oceany – Tomasz Kowalczyk, Justyna Styszyńska

Lato to doskonały czas, by zagłębić się w dobrą lekturę. Na młodych miłośników przyrody czeka nie lada gratka – podwójna książka poświęcona dwóm zupełnie różnym środowiskom – rozległym pustyniom i głębinom oceanów.

Pierwsza część opowiada o pustyniach. Najpierw przedstawione są ogólne informacje na temat powstawania obszarów pustynnych oraz różnych ich rodzajach. Zapewne niespodzianką dla dzieci będzie fakt, że pustynia nie zawsze musi być pokryta piaskiem – na Antarktydzie występują bowiem rozległe pustynie lodowe. Można także dowiedzieć się, czym są wydmy, burze piaskowe, śpiewające piaski oraz zjawisko fatamorgany.

Na kolejnych kilkunastu stronach opisano poszczególne pustynie z różnych stron świata, takie jak Sahara, Atakama, Gobi, Wielka Pustynia Piaszczysta czy Sonora. Oprócz ogólnych informacji na ich temat, pokazano tu również różnorodne gatunki zwierząt, jakie zamieszkują każdą z nich. Można obejrzeć ich ilustracje oraz przeczytać ciekawostki na ich temat.

Druga część książki jest poświęcona oceanom. Podobnie jak w przypadku pierwszej połowy, tak i tutaj najpierw otrzymujemy generalne informacje na temat powstania oceanów; możemy dowiedzieć się m.in. czym są grzbiety podmorskie i śródoceaniczne, szelfy kontynentalne oraz cieśniny, kanały i zatoki. Możemy również przekonać się, dlaczego morska i oceaniczna woda jest słona.

Podczas dalszej lektury młodzi czytelnicy mogą poznać różnorodne gatunki zwierząt zamieszkujące zarówno pelagial, czyli toń wodną, rafy koralowe jak i dno morskie. Przekonają się, że mroczne głębiny oceanów wcale nie są takie puste, jak można by się spodziewać oraz poznają środowisko estuariów, lasów wodorostowych i namorzynowych.

Ogromnie spodobał mi się fakt, że książka jest podwójna i to dosłownie – ma dwie okładki, jedną poświęconą pustynii, a drugą oceanom. Lekturę można zacząć od dowolnej z nich, a gdy dochodzimy do połowy książki, gdzie następuje zderzenie morza z pustynią, możemy odwrócić książkę do góry nogami i przejść do drugiej części.

Książka jest przepięknie wydana, pełna barwnych ilustracji, które dodatkowo pobudzają wyobraźnię. Zawiera mnóstwo przydatnych informacji, które nie tylko zaspokoją ciekawość dziecka, jak i zapewne przydadzą się później na szkolnych lekcjach. To doskonała propozycja dla wszystkich młodych miłośników przyrody.

Katarzyna Abramova


Autor: Tomasz Kowalczyk, Justyna Styszyńska

Ilustrator: Justyna Styszyńska

Tytuł: Pustynie. Oceany

Wydawnictwo: Widnokrąg

Wydanie: twarda oprawa

Data wydania: 2021-05-29

Kategoria: dziecięca, przyrodnicze

ISBN: 9788396083913

Liczba stron: 100


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zapowiedź: Smok Wesołek i zimowi goście

Zapowiedź: Smok Wesołek i zimowi goście

Szkrabajekgru 27, 2023

Niespodziewani goście smoka wprowadzą do jego zamku wiele radości i ciepła. Chociaż Wesołek nie oczekiwał niczego w zamian, wdzięczność, którą…

Trolle powracają!

Trolle powracają!

Kasiawrz 8, 2020

Kto nie zna przygód muzykalnych i utalentowanych Trolli? Poprzednia część podbiła serca dzieci (ale także i dorosłych, w tym mnie),…

Na tropie złodzieja psów – Justyna Balcewicz

Na tropie złodzieja psów – Justyna Balcewicz

Szkrabajekgru 4, 2020

Na tropie złodzieja psów – Justyna Balcewicz “Należało myśleć, szukać nieszablonowych rozwiązań i łączyć ze sobą fakty. Nawet jeśli początkowo…

Pustynie. Oceany – Tomasz Kowalczyk, Justyna Styszyńska

Pustynie. Oceany – Tomasz Kowalczyk, Justyna Styszyńska

Kasialip 6, 2021

Pustynie. Oceany – Tomasz Kowalczyk, Justyna Styszyńska Lato to doskonały czas, by zagłębić się w dobrą lekturę. Na młodych miłośników…

Kolejna książeczka autorstwa Mikołaja Pasińskiego i Gosi Herby

Kolejna książeczka autorstwa Mikołaja Pasińskiego i Gosi Herby

Kasiapaź 6, 2023

Leo i Kimbo są najlepszymi przyjaciółmi, choć mieszkają po przeciwnych stronach miasta. Pewnego dnia każde z nich wyrusza z domu,…