Pustynie. Oceany – Tomasz Kowalczyk, Justyna Styszyńska

Date
lip, 06, 2021

Pustynie. Oceany – Tomasz Kowalczyk, Justyna Styszyńska

Lato to doskonały czas, by zagłębić się w dobrą lekturę. Na młodych miłośników przyrody czeka nie lada gratka – podwójna książka poświęcona dwóm zupełnie różnym środowiskom – rozległym pustyniom i głębinom oceanów.

Pierwsza część opowiada o pustyniach. Najpierw przedstawione są ogólne informacje na temat powstawania obszarów pustynnych oraz różnych ich rodzajach. Zapewne niespodzianką dla dzieci będzie fakt, że pustynia nie zawsze musi być pokryta piaskiem – na Antarktydzie występują bowiem rozległe pustynie lodowe. Można także dowiedzieć się, czym są wydmy, burze piaskowe, śpiewające piaski oraz zjawisko fatamorgany.

Na kolejnych kilkunastu stronach opisano poszczególne pustynie z różnych stron świata, takie jak Sahara, Atakama, Gobi, Wielka Pustynia Piaszczysta czy Sonora. Oprócz ogólnych informacji na ich temat, pokazano tu również różnorodne gatunki zwierząt, jakie zamieszkują każdą z nich. Można obejrzeć ich ilustracje oraz przeczytać ciekawostki na ich temat.

Druga część książki jest poświęcona oceanom. Podobnie jak w przypadku pierwszej połowy, tak i tutaj najpierw otrzymujemy generalne informacje na temat powstania oceanów; możemy dowiedzieć się m.in. czym są grzbiety podmorskie i śródoceaniczne, szelfy kontynentalne oraz cieśniny, kanały i zatoki. Możemy również przekonać się, dlaczego morska i oceaniczna woda jest słona.

Podczas dalszej lektury młodzi czytelnicy mogą poznać różnorodne gatunki zwierząt zamieszkujące zarówno pelagial, czyli toń wodną, rafy koralowe jak i dno morskie. Przekonają się, że mroczne głębiny oceanów wcale nie są takie puste, jak można by się spodziewać oraz poznają środowisko estuariów, lasów wodorostowych i namorzynowych.

Ogromnie spodobał mi się fakt, że książka jest podwójna i to dosłownie – ma dwie okładki, jedną poświęconą pustynii, a drugą oceanom. Lekturę można zacząć od dowolnej z nich, a gdy dochodzimy do połowy książki, gdzie następuje zderzenie morza z pustynią, możemy odwrócić książkę do góry nogami i przejść do drugiej części.

Książka jest przepięknie wydana, pełna barwnych ilustracji, które dodatkowo pobudzają wyobraźnię. Zawiera mnóstwo przydatnych informacji, które nie tylko zaspokoją ciekawość dziecka, jak i zapewne przydadzą się później na szkolnych lekcjach. To doskonała propozycja dla wszystkich młodych miłośników przyrody.

Katarzyna Abramova


Autor: Tomasz Kowalczyk, Justyna Styszyńska

Ilustrator: Justyna Styszyńska

Tytuł: Pustynie. Oceany

Wydawnictwo: Widnokrąg

Wydanie: twarda oprawa

Data wydania: 2021-05-29

Kategoria: dziecięca, przyrodnicze

ISBN: 9788396083913

Liczba stron: 100


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Gry Harvy’ego Tullet’a – niebawm ponownie w sprzedaży

Gry Harvy’ego Tullet’a – niebawm ponownie w sprzedaży

Kasialut 21, 2022

MEMO LABIRYNTY Hervé Tulleta – autora światowego bestsellera „Naciśnij mnie” (ponad 2 mln egz. sprzedanych na całym świecie!) – to…

Król, który bał się ciemności – Emily Haworth-Booth

Król, który bał się ciemności – Emily Haworth-Booth

Kasialut 19, 2021

Król, który bał się ciemności – Emily Haworth-Booth Jedną z rzeczy, które lubię, czytając jako dorosła osoba książki dla dzieci,…

Opowieści z dreszczykiem. Disney – Opracowanie zbiorowe

Opowieści z dreszczykiem. Disney – Opracowanie zbiorowe

Szkrabajekgru 9, 2020

Opowieści z dreszczykiem. Disney – Opracowanie zbiorowe Disneya zna i kocha każde dziecko. Czy to Miki, czy Śpiąca Królewna, czy…

Wybór wierszy – Julian Tuwim

Wybór wierszy – Julian Tuwim

Szkrabajeklut 23, 2021

Wybór wierszy – Julian Tuwim Wierszy dla dzieci napisanych przez Juliana Tuwima nie trzeba nikomu przedstawiać, wychowały się na nich…

Tuwim dla najmłodszych

Tuwim dla najmłodszych

Kasiasty 19, 2022

Chybna nikomu nie trzeba przedstawiać ciekawego świata bohatera wiersza Juliana Tuwima. Pan Maluśkiewicz i wiele innych niezapomnianych postaci powróci w…