Znikające królestwo – Millie Marotta

Date
lut, 05, 2020

To, że nasza Ziemia jest zaniedbana i to niestety przez nas samych, nie jest już żadną tajemnicą. Teraz pozostało nam tylko zakasać rękawy i naprawiać krok po kroku, co się tylko da. I to jak najszybciej, bo cierpią na tym wszyscy, a najgorsze jest to, że niektóre gatunki zwierząt są już na wyginięciu.

Tematu znikającego królestwa zwierząt podjęła się w swojej publikacji dla dzieci znana walijska ilustratorka. Millie Marotta stworzyła swój przewodnik po zagrożonych zwierzętach żyjących w poszczególnych ekosystemach. Opowiadając o nich, wspomina również, co można zrobić, by im pomóc.

Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt najpierw zachwycił mnie okładką, a dopiero potem zapoznałam się z blurbem. I naprawdę cieszy mnie to, że coraz częściej mówi się o zagrożeniach, jakie niosą za sobą nasze działania dla całej planety. I uświadamia od najmłodszych lat.

Jak już wspominałam, to oprawa graficzna jako pierwsza przykuła moją uwagę, a to tylko okładka. Po zajrzeniu do środka jest jeszcze lepiej. Ilustracje stworzone przez Millie Marotta zachwycają. Dosłownie. Jest w nich mieszanka – łączy się na nich realizm z bajkowością. Każda strona oczarowuje i nie sposób się napatrzeć na te rysunki. Dzięki temu i młodszy i starszy czytelnik znajdzie tutaj coś dla siebie.

Na samym początku autorka opowiada trochę o sobie. Piszę też o tym, dlaczego chciała, by Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt powstał. Millie Marotta tym tytułem apeluje o to, by ratować Ziemię i pomóc zwierzętom na niej żyjącym. Kieruje publikację do dzieci, by już od najmłodszych lat uczyć wrażliwości i świadomości, na temat tego, jak możemy pomóc. Plusem jest to, że wiele propozycji może być wykonywane przez dzieci. Następnie są jakby rozdziały opisujące gatunki żyjące w określonych siedliskach. W oceanach, lasach, na mokradłach, w tundrach, górach, na stepach i sawannie, słodkiej wodzie, a także pustyni żyje wiele fascynujących zwierząt. Znajduje się też tutaj mapa pokazująca dokładnie, gdzie żyją gatunki opisane w Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt oraz oznaczenie poziomu ich zagrożenia.

Wymienione są tutaj mniej lub bardziej znane gatunki, wszystkie są wyjątkowe i ważne dla przyrody. Zwraca się tutaj naszą uwagę na fakt, iż wyginięcie określonych gatunków sprawia, że wiele tracimy i zmienia się coś w przyrodzie. Millie Marotta zachwyca – szatą graficzną oraz zawartą na stronach wiedzą. Pokrótce opisuje ekosystemy oraz każde ze zwierząt, a robi to tak ciekawie, że czytanie jest czystą przyjemnością. Dla Dzieci niewątpliwą atrakcją jest wygląd głównych bohaterów Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt oraz ciekawostki o nich.

Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt to pięknie wydana i bardzo wartościowa publikacja, która przypadnie do gustu i dzieciom (według wydawcy 6-14, ja jednak skłaniam się ku przedziałowi 8-14) i dorosłym. Duże wydanie z twardą oprawą, pięknymi ilustracjami i wiedzą w pigułce, to coś wartego posiadania na półce dziecka.

Autor: Millie Marotta
Tytuł: Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wydanie: I
Data wydania: 2019-11-13
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788310135506
Liczba stron: 112
Ocena: 7/10

Bujaczek

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zimowa magia – Opracowanie zbiorowe

Zimowa magia – Opracowanie zbiorowe

Bujaczeksty 20, 2021

Zimowa magia Można się spóźniać przy różnych okazjach, ale nigdy nie wolno pozwolić czekać przygodzie.* Magia jest wśród nas. Czasami…

Moje zęby – Iwona Ortseifen, Thomas Rohner

Moje zęby – Iwona Ortseifen, Thomas Rohner

Kasiapaź 6, 2020

Wszyscy wiedzą, jak ważna jest dbanie o zęby. W czasach, kiedy nasza świadomość jest tak duża, rodzice uczą dzieci od…

Kicia Kocia i Nunuś. Idziemy na zakupy! – Anita Głowińska

Kicia Kocia i Nunuś. Idziemy na zakupy! – Anita Głowińska

Szkrabajekcze 29, 2021

Kicia Kocia i Nunuś. Idziemy na zakupy! – Anita Głowińska Uczymy się przez obserwację, w ten sposób dziecko nabywa nowych…

Myszonek – bestselletowa fińska seria już w Polsce!

Myszonek – bestselletowa fińska seria już w Polsce!

Kasiapaź 13, 2022

Bestsellerowa seria fińskich książek przetłumaczona na 21 języków! MYSZONEK I GWIAZDKA Myszonek czeka na Boże Narodzenie już od listopada. Tylko…

Super zwierzaki

Super zwierzaki

Kasiakwi 4, 2022

Czy wiecie, że zwierzaki mogą mieć super moce? I to nie wcale takie zwyczajne, ale ciekawe, fascynujące i godne pozazdroszczenia.…