Pierwsza gra. Przyjaciele

Date
cze, 04, 2021

Pierwsza gra. Przyjaciele

Gry dla dwulatków to nowa jakość wśród gier towarzyskich. Zazwyczaj uczestnikami rozgrywek mogą być dzieci starsze. Tym razem wydawnictwo Egmont postawiło na serię gier dla najmłodszych dzieci.

„Przyjaciele” to gra o bardzo prostych zasadach i przyjaznych elementach wyposażenia. Gra składa się z instrukcji, 27 kartonowych żetonów (9 gatunków zwierząt w trzech kolorach) oraz dużej drewnianej kostki do gry ze strzałkami w kilku kolorach.

Przed rozpoczęciem gry żetony rozkładamy w okręgu obrazkami ku górze. Następnie najmłodszy zawodnik rzuca kostką wewnątrz okręgu. Strzałka pokazuje kierunek, w którym należy podążać palcem, by zabrać żeton ze zwierzątkiem (jeśli strzałka pokazuje przestrzeń pomiędzy można wybrać jedno z dwóch zwierzątek, a jeśli w padnie za okrąg, to ponowić rzut). Należy spojrzeć, który z graczy ma już dane zwierzątko. I jeśli ktoś posiada podobny żeton, to należy oddać go danemu graczowi. Jeśli jest się samemu posiadaczem zwierzątka lub nikt nie ma takiego, to żeton zastaje u grającego. Następnie kostką rzuca kolejny gracz. Koniec rozgrywki następuje, gdy któryś z grających zdobędzie odpowiednią ilość zestawów zwierzątek (4 przy 2 osobach, 3 przy trzech i 2 przy dwóch). Oprócz wariantu podstawowego są dwie wersje rozszerzone, w których rolę odgrywa kolor strzałki na kostce. Jeśli wyrzuci się strzałkę np. czerwoną, to można wybrać, czy wybiera się żeton wskazywany strzałką, czy dowolny w kolorze czerwonym.

W wersji dla dzieci starszych oddziela się niebieskie żetony od reszty i losuje „swoje zwierzątka”. Następnie w czasie rozgrywki kolekcjonuje się swoje zwierzątka i utrudnia grę innym graczom, zdejmując też ich zwierzęta.

Jak widać gra ma charakter losowy, a wygrana zależy od szczęścia uczestników, element strategiczny jest tu drugoplanowy.

Gra jest ładnie i solidnie wykonana, a obrazki estetyczne. Dwulatek może jednak mieć problemy ze zrozumieniem, dlaczego ktoś zabiera jego żetony. Z drugiej strony, dzięki takiej rywalizacji może nauczyć się, że należy się dzielić i współpracować.

Z moim dwulatkiem wykorzystaliśmy żetony do gry w memo, nazywanie zwierząt i kolorów, przeliczanie i układanie w zbiory.

Anna Kruczkowska


Tytuł: Pierwsza gra. Przyjaciele

Wydawca: Egmont

Autor: Wojciech Rzadek

Ilustracje: Marzka Dobrowolska

Kategoria: dla dzieci +2

Wydanie: 1

Instrukcja: polska


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Kinowa zapowiedź na luty. Asterx i Obeliks: Imperium smoka

Kinowa zapowiedź na luty. Asterx i Obeliks: Imperium smoka

Kasiasty 2, 2023

Jest rok 50 p.n.e. Cesarzowa Chin, w wyniku zamachu stanu przeprowadzonego przez zdradzieckiego księcia, zostaje uwięziona. Córka porwanej władczyni –…

Zapowiedź: Drugie dziecko

Zapowiedź: Drugie dziecko

Szkrabajeksty 2, 2024

Planujesz powiększenie rodziny albo kolejny maluch już pojawił się na świecie? Zastanawiasz się, jak pogodzić różne potrzeby dzieci, jak znaleźć…

Kocia Szajka i tajemnica zniknięcia śledzi – Agata Romaniuk

Kocia Szajka i tajemnica zniknięcia śledzi – Agata Romaniuk

Kasiakwi 16, 2021

Kocia Szajka i tajemnica zniknięcia śledzi – Agata Romaniuk Kocia Szajka rządzi! Dobra, skoro już podzieliłam się z wami tym…

Czytam sobie. Smog w centrum miasta. Złota Rybka. Mały skryba i wielka piramida

Czytam sobie. Smog w centrum miasta. Złota Rybka. Mały skryba i wielka piramida

Kasiapaź 10, 2020

Fanką serii Czytam sobie jestem już od dłuższego czasu. Powoli kolekcjonuje wszystkie wydane do te pory egzemplarze z wielką nadzieją,…

Niedźwiadek szuka przyjaciół – Monika Kamińska

Niedźwiadek szuka przyjaciół – Monika Kamińska

Kasiamaj 6, 2021

Niedźwiadek szuka przyjaciół – Monika Kamińska Rodzice od lat powtarzają nam, że nie możemy oceniać nikogo po wyglądzie, bo możemy…