Mucha i pajączek – Jeremi Bartosiak, Krystyna Janda

Mucha i pajączek – Jeremi Bartosiak, Krystyna Janda

Mucha i pajączek – Jeremi Bartosiak, Krystyna Janda

Wiosna ruszyła z kopyta. Dookoła jest pięknie, zielono i…bzycząco. Natura ożyła i nie próżnuje. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ chciałabym przedstawić Wam niesamowitą książkę Jeremiego Bartosiaka, która opisuje historię nieoczekiwanego spotkania.

Pewnego dnia Bruno chce zbiec do swojego pokoju, jednak zauważa coś nietypowego i zatrzymuje się w progu. Z narastającym przerażeniem obserwuje muchę, która jak gdyby nigdy nic, usiadła na jabłku, które wcześniej pozostawił. Dla Bruna sytuacja jest bardzo niekomfortowa więc postanowił przegonić intruza i rzuca w jego kierunku pierwszą rzeczą, jaka wpadła mu w ręce. Niestety zabawka zrykoszetowała i trafiła w zamek z klocków. Hałas zaalarmował mamę, która przybiegła sprawdzić co się dzieje. Nie pomogły tłumaczenia, że to mucha. Bruno musiał posprzątać powstały bałagan. Następnie autor przedstawia tę samą sytuację, ale z perspektywy muchy, która zupełnie nie rozumie zachowania małego człowieka i nie przejmuje się zamieszaniem jakie wywoła jej obecność. A kiedy myślimy, że to koniec historii, pojawia się jeszcze jedna postać – pająk, który obserwuje całą scenę z boku i postanawia wykorzystać sytuację. Na koniec morał z tej bajki jest wszystkim dobrze znany: jeśli zostawiamy w pokoju jedzenie, musimy się szykować na spotkanie z owadami.

Muszę przyznać, że bardzo spodobała mi się ta krótka bajka. Po pierwsze perspektywa trzech różnych postaci sprawia, że historia jest pełniejsza i bardziej zrozumiała. Dodatkowo właśnie pomimo różnych punktów widzenia, nie jest ona skomplikowana i dzieci z łatwością odnajdują się w fabule. Na koniec trzeba zauważyć, że książka została wydana również w formie audiobooka, który czyta Krystyna Czubówna. Takiemu autorytetowi nie można się oprzeć. Historię Muchy i pajączka słucha się po prostu z wielką przyjemnością.

Zaskoczyło mnie trochę zakończenie, byłam przygotowana na coś w stylu: wszystkie owady są potrzebne, mają swoje zadania do wykonania.. Jednak to, co wymyślił Jeremi Bartosiak podoba mi się znacznie bardziej. Jest to twardy argument do dyskusji na temat sprzątania w swoim pokoju, zwłaszcza dla dzieci, które tak jak Bruno nie przepadają za owadami.

Karolina Kosek


Autor: Jeremi Bartosiak
Ilustrator: Aleksandra Cagara
Tytuł: Mucha i pajączek
Wydawnictwo: BBK/Rozpisani.pl
Wydanie: 1
Data wydania: 14.12.2018
Kategoria: literatura dziecięca/ literatura młodzieżowa


Dodaj komentarz

Close Menu