Pierwszaki z kosmosu – Rafał Witek, Dominika Kluźniak

Date
lis, 09, 2020

Pierwszaki z kosmosu – Rafał Witek, Dominika Kluźniak

Toto i Titi chodzą do pierwszej klasy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo sporo dzieci chodzi do pierwszej klasy, ale onisą wyjątkowi. I znów odezwą się głosy, że każde dziecko jest wyjątkowe, ale oni bardziej. Bo Toto i Titi są kosmitami, a do szkoły chodzą normalnej, ludzkiej. I czasem wynikają z tego różne kłopoty, śmieszne sytuacje i takie trudne do wyjaśnienia. Na szczęście mają świetną panią, która twierdzi, że w jej klasie jest miejsce dla każdego. Kocham ją za to od samego początku.

Warto się na chwilę zatrzymać nad układem książki. Po pierwsze rozdziały są bardzo krótkie, nie nużą dzieci, co jest bardzo ważne przy tej kategorii, do której są skierowane. Dodatkowo cała historia zaczyna się jesienią i bajeczka może towarzyszyć dzieciom przez cały rok szkolny. Tym bardziej że każdy rozdział nawiązuje do tego, czego pierwszaki faktycznie uczą się w szkole. Może to być dla nich przewodnik, przyjaciel w tych pierwszych miesiącach szkolnej przygody i dodatkowym materiałem do nauki. Nauki śmiesznej, fascynującej i takiej mimochodem, bo przez zabawę. Myślę, że mogą to również wykorzystać nauczyciele do urozmaicenia lekcji. Rozdziały są naprawę krótkie, więc nie zajmą dużo czasu, a dzieci odpoczną i przy okazji się czegoś dowiedzą. I nie chodzi tu tylko o naukę o ekologii czy jak zachować się na wycieczce. Pierwszaki z kosmosu mogą być wspaniałym początkiem dyskusji o tolerancji, empatii, inności i wielu innych rzeczach, które są równie ważne, jak wiedza podręcznikowa.

A starsze dzieci, które już pierwszy rok mają za sobą, przypomną sobie, jak to było i pewnie z mniejszym oburzeniem spojrzą na „dzieciaki”, które nie wiedzą, co to jest szkoła. Niestety, krótka forma opowieści ma swoją wadę. Obawiam się, a nawet wiem, że dzieciaki nie powstrzymają się przed przesłuchaniem wszystkiego na raz. Przygody kosmicznych pierwszaków i ich ludzkich przyjaciół są bowiem bardzo zajmujące i fascynujące. Plusem jest to, że są tak fajne, że na pewno na jednym przesłuchaniu się nie skończy.

Ogromnym atutem tego audiobooka jest lektor. Dominika Kluźniak czyta to tak dobrze, że dzieciaki zaśmiewają się w głos. I choć cudza interpretacja zawsze coś zmienia, to jednak dzieciaki najbardziej lubią bajki słuchać. A te przeczytane są fenomenalnie.

Katarzyna Boroń


Tytuł: Pierwszaki z kosmosu

Długość: 56 minut

Autor: Rafał Witek

Czyta: Dominika Kluźniak

Kategoria: Wiek 7-10

Wydawnictwo: BIS

Data wydania: 2020-04-30

Wydanie I

ISBN: 978-83-755-1667-8

Typ: Audiobook


 

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zapowiedź: Nie tylko place zabaw.

Zapowiedź: Nie tylko place zabaw.

Kasiamar 8, 2023

Hej, Dzieci! To książka o tym, że plac zabaw to poważna sprawa. Zaskoczy was, ile on może mieć różnych form,…

dummy-img

Dzień Kota z Kicią Kocią

Vickylut 2, 2020

Hej Dzieciaki! Światowy Dzień Kota już tuż tuż. Cafe NOWA Księgarnia serdecznie zaprasza na dzień pełen kocich atrakcji z Kicią…

Akademia Kici Koci – Anita Głowińska

Akademia Kici Koci – Anita Głowińska

Szkrabajeklis 10, 2020

Akademia Kici Koci – Anita Głowińska   Uczę się angielskiego z Kicią Kocią i Nunusiem. Czy może być lepszy sposób,…

Matyldo, niedługo święta! – Alexander Steffensmeiler

Matyldo, niedługo święta! – Alexander Steffensmeiler

Kasialis 29, 2020

Matyldo, niedługo święta! – Alexander Steffensmeiler Krowa Matylda to zabawna bohaterka serii książeczek dla starszych i młodszych czytelników. W tej…

Mała Księżniczka – Frances Hodgson Burnett

Mała Księżniczka – Frances Hodgson Burnett

Szkrabajekpaź 4, 2021

Wiele można powiedzieć o nieprawdopodobieństwie fabuły, o sentymentalizmie i karykaturze wiktoriańskiego systemu szkół z internatem, ale czyż czasem życie nie…