Mazurscy w podróży. Diamentowa gorączka – Agnieszka Stelmaszczyk

Mazurscy w podróży. Diamentowa gorączka – Agnieszka Stelmaszczyk

Mazurscy w podróży. Diamentowa gorączka – Agnieszka Stelmaszczyk

Francja, Niemcy, a może Polska? Niezależnie od tego, gdzie planujesz spędzić wakacje, mogą one stać się niezapomnianą przygodą. Szczególnie, jeśli w podróż wyruszasz z otwartym umysłem i głodem wiedzy oraz w doborowym towarzystwie. Wówczas nie straszne są nawet żadne kłopoty, no, chyba że ich źródłem jest jeden z członków wyprawy, przyciągający problemy niczym magnes!

Czytelnicy, którzy śledzą przygody rodziny Mazurskich doskonale wiedzą, że kłopoty to ich specjalność. A właściwie specjalność babci Henrysi, która ma skłonność do popadania w rozmaite tarapaty. Ta niezwykle przebojowa starsza pani nie tylko hoduje rośliny (tę pasję dzieli razem z Jędrkiem), ale marzy o różowym skuterze, sprawnie posługuje się kamerką i jest doprawdy odlotową babcią! Ale czy jej nieszablonowość obejmuje również złodziejską naturę? Jędrek ma prawdziwy dylemat, bowiem podejrzewa babcię o kradzież cennych klejnotów, a kolejne wydarzenia tylko potwierdzają tę teorię. Czy rzeczywiście tak jest?

Przekonamy się o tym wyruszając z Mazurskimi w kolejną już, czwartą wyprawę. Jedziemy z Jędrkiem, jego rodzicami, babcią oraz kuzynką Marcelą do Holandii, następnie zatrzymamy się w Niemczech, po to by podróż zakończyć w Polsce. Przed nami wielka przygoda, ale i wiele niebezpiecznych momentów, dlatego też książka Agnieszki Stelmaszczyk adresowana jest nie tylko do miłośników podróży, ale też do tych osób, które mają odwagę w sercu. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Wilga niezwykła historia dla młodych czytelników (również tych młodych duchem) to okazja do poznania niezwykłych miejsc, zabytków, historycznych faktów, a także do podziwiania przyrody. Wątek kryminalny to dodatkowy aspekt opowieści, który czyni ją jeszcze bardziej emocjonującą, ale i niebezpieczną.

Lektura książki „Mazurscy w podróży. Diamentowa gorączka” pozwoli nam odwiedzić Amsterdam i inne malownicze zakątki Holandii, jak Apeldoorn, Amersfoort, czy Delf, gdzie mieszkał i tworzył malarz Vermeer, autor niezwykle znanego obrazu „Dziewczyna z perłą”. Najbardziej emocjonujące chwile czekają nas jednak z samym Amsterdamie, gdzie odwiedzimy m.in. Muzeum Diamentów i szlifiernię, zaś babcia zapadnie na diamentową gorączkę. Szczególnie podobała się jej pewna brosza, niestety poza zasięgiem jej możliwości finansowych. Czy jednak ta miłość do klejnotów była na tyle silna, by babcia zorganizowała ich kradzież?

Nad tym zastanawiać się będzie Jędrek, który odkrywa, że po ich wizycie, doszło do zuchwałej kradzieży, a wśród skradzionych przedmiotów jest między innymi brosza- ta, która tak bardzo podobała się babci. Czy bunia byłaby w stanie posłużyć się grupą przestępczą z tajemniczym mężczyzną ze złotym zegarkiem na czele? Być może ostatecznie Jędrek zapomniałby o swoich podejrzeniach, gdyby nie fakt, iż w trakcie zwiedzania Drezna, a dokładnie Zamku Rezydencyjnego w którym znajduje się słynny skarbiec Zielone Sklepienie, strzegący ogromnych zbiorów królewskiej biżuterii, kamieni i innych ozdób. Babcia znów zachwyciła się klejnotami, które …. również zniknęły.

Odpoczynek w Szwajcarii Saksońskiej czy wyprawa na szczyt Śnieżki stanowią kolejne punkty na trasie podróży Mazurskich, a choć nie wiążą się z żadnymi klejnotami, Jędrek wciąż uważnie obserwuje babcie. Wraz z tą sympatyczną i nieco zwariowaną rodzinką zwiedzimy także Pszczynę, Kraków, a także Łańcut, w którym niezwykłe wydarzenia z Amsterdamu czy Drezna, będą miały ciąg dalszy. Oto bowiem zjawia się niejaki inspektor Albert Jaworek, oskarżając Mazurskich o kradzież i żądając złożenia zeznań, a także wyjawienia, gdzie znajdują się klejnoty. Jak się okazuje, to nie koniec, a zaledwie początek kłopotów rodzinki. W Sandomierzu bowiem znika bunia, a jej zaginięcie zostaje zlekceważone przez policję. Całe szczęście, że jej nieobecność się wyjaśniła, a babcia Hanrysia odnalazła. Jednak tylko po to, by w Zamościu zgubić się ponownie. Tym razem jednak sprawa jest niezwykle poważna, bowiem Mazurscy otrzymują list, że jeśli chcą kiedykolwiek bunię odnaleźć, muszą jechać do Lublina…

Kto tak naprawdę stoi za tymi spektakularnymi kradzieżami i kto śmiał porwać bunię? W jaki sposób Mazurscy ją odnajdą i czy mogą liczyć na jakąkolwiek pomoc? Warto poszukać odpowiedzi na te i inne pytania w książce „Mazurscy w podróży”, która dostarcza nam sporej dawki wiedzy oraz niezwykłych emocji. Kolejne odwiedzane miejsca opisane są na zakończenie prezentujących je rozdziałów i opatrzone fotografiami, wykonanymi osobiście przez autorkę. To połączenie powieści przygodowej z oryginalnym przewodnikiem po świecie oraz powieścią kryminalną dla młodych czytelników przyciąga i sprawia, że książkę pochłaniamy łapczywie. Po rozwiązaniu zagadki skradzionych diamentów warto też wykorzystać książkę jako inspirację do odbycia własnej podróży. Tylko bądźcie czujni, bowiem nie wiadomo, kto tym razem dokona kradzieży!

Qultura słowa


Autor: Agnieszka Stelmaszczyk

Ilustrator: Anna Oparkowska

Tytuł: Diamentowa Gorączka

Seria i nr tomu: Mazurscy w podróży (tom 4)

Wydawnictwo: Wilga

Data wydania: 2020-11-25

Kategoria: literatura dziecięca

ISBN: 9788328083035

Liczba stron: 248

★★★★★★★★★★


Dodaj komentarz

Close Menu