Narwani Normanowie

Narwani Normanowie-Terry Deary

Date
maj, 17, 2021

Narwani Normanowie-Terry Deary

Ręka w górę, jeśli choć raz w życiu chciałeś lub chciałaś zostać rycerzem. Ci z bajek byli niezwykle waleczni i stosowali kodeks pełen zasad, które czyniły z nich symbol dobra i oddania. Historia bywa jednak straszniejsza niż nie jedna bajka, więc warto dowiedzieć się czegoś więcej z jej kart. Strrraszna historia po raz kolejny zachwyca środkiem i wydaniem, tylko czy jest w stanie nas czymś zaskoczyć?

Narwani Normanowie stanowią nie lada gratkę dla miłośników rycerskich rozrób i wymyślnych tortur. Historia wypraw krzyżowych, bitew na terenie niemalże całej Europy i wyczynów Wilhelma Zdobywcy i jego ludzi czeka, by ją poznać inaczej niż na lekcjach. Okres ten do nudnych nie należał, a więc i książka zawierająca taką masę ciekawostek z tamtych lat może okazać się wciągającą lekturą. Ciekawi cię, po co krzyżowcom mocz w beczkach, który zawsze przewozili na swoich okrętach? A może bardziej zdziwi cię fakt, że żołnierze spali z lalkami? Na te i masę innych pytań znajdziesz odpowiedzi na kartach kolejnej książki z serii Strrraszna historia.

Narwani Normanowie

Myślicie, że największymi chojrakami w historii byli Wikingowie? Nic bardziej mylnego, oni słynęli z okrutności, a zestawienie ich z Normanami nie jest przypadkowe. Łączy ich kawał dobrej historii, są uzupełnieniem dla siebie nawzajem. Czeka nas zatem przygoda wprost do X wieku naszej ery, gdy Karol III Prosty przekazuje Wikingom część swoich ziem w zamian za obietnice pokoju, a tym samym wstrzymanie się od ataków na jego państwo. Trzy wieki później inny król, Filip II zagarnia Normandię, dając mieszkańcom wybór. Co jest bardziej kuszące, zostanie Anglikiem czy walka o ziemie we Francji? Historia uwielbia ociekać krwią i męstwem, pachnieć spiskiem i wyborami.

Ponownie leży przed nami nowa forma przedstawiająca to, co już pewnie znamy z podręcznika od Historii. Narwani Normanowie są jednak kwintesencją faktów i mieszanką humoru oraz ciekawostek, o których często szkolne mury milczą. To od nas zależy, czy pozwolimy, by straszna była sama nauka, czy informacje z przeszłości podane zabawnie i z pomysłem, choć nie tracące na straszności przedstawianych wydarzeń.

Historii czar…

Nie samymi datami człowiek żyje, dlatego też autor zadbał, by ta podróż nie nudziła, a fakty same wchodziły do głów czytelników. Lekkość, z jaką udało mu się przeprowadzić nas przez ten jakże krwawy i burzliwy okres, jest zachwycająca. Garść ciekawostek skrywających się w tekście, tylko ułatwiał tę przeprawę i łączył przyjemne z pożytecznym. To kolejna pozycja z serii, która udowadnia, że nie należy bać się historii, a szukać jej ciekawych źródeł. Nie można zapomnieć o uroczych, choć niewielkich ilustracjach, które budują klimat i stają się powodem uśmiechów podczas lektury.

Narwani Normanowie stanowią kolejny element puzzli, które składają się na historię świata. W książce znajdują się fakty, humorystyczne obrazki, ciekawostki i przydatne umiejętności, można również trafić na przepis z tamtego czasu, czy opis gier, w jakie grywano. Na samym końcu znajdziecie również quiz, który sprawdzi waszą wiedzę i to jak uważnie czytaliście ten fragment historycznych przygód.

 

 


Autor: Terry Deary

Tłumaczenie: Małgorzata Fabianowska

Ilustrator: Martin Brown

Tytuł: Narwani Normanowie 

Tytuł oryginalny: Stormin’ Normans

Seria i nr tomu: Strrraszna historia

Wydawnictwo: HarperKids 

Wydanie: drugie 

Data wydania: 2021-03-17

Kategoria: literatura dziecięca 

ISBN:978-83-276-5984-2

Liczba stron:128


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Moje kocie życie – Carlie Sorosiak

Moje kocie życie – Carlie Sorosiak

Bujaczekpaź 10, 2022

Moje kocie życie – Carlie Sorosiak Czasami trzeba się zgubić, żeby się odnaleźć.* Nie zawsze dostajemy to, czego chcemy, ale…

Hania Humorek ratuje świat – Megan McDonald

Hania Humorek ratuje świat – Megan McDonald

Szkrabajeklis 17, 2020

Hania Humorek ratuje świat – Megan McDonald To już trzeci tom przygód przemądrzałej i ciut złośliwej Hani. Nie martwcie się,…

Moja bajkowa dobranocka. Lato Olafa. Disney

Moja bajkowa dobranocka. Lato Olafa. Disney

Bujaczeklis 7, 2021

Moja bajkowa dobranocka. Lato Olafa. Disney Nie ma chyba osoby, która chociażby nie słyszała o Krainie lodu. Bajka zachwyciła mnóstwo…

Niesforne Ziarenko. Smaczna Banda i emocje

Niesforne Ziarenko. Smaczna Banda i emocje

Martalut 25, 2023

Ludzie składają się w 70 procentach z wody i w 100 procentach z emocji, które często mają ogromną wagę i…

dummy-img

Wiersze i bajki logopedyczne dla dzieci

Szkrabajekmar 9, 2020

Wczesny kontakt z literaturą ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Słuchając bajki czytanej przez rodzica, mały czytelnik zwraca uwagę na…