Narwani Normanowie

Narwani Normanowie-Terry Deary

Date
maj, 17, 2021

Narwani Normanowie-Terry Deary

Ręka w górę, jeśli choć raz w życiu chciałeś lub chciałaś zostać rycerzem. Ci z bajek byli niezwykle waleczni i stosowali kodeks pełen zasad, które czyniły z nich symbol dobra i oddania. Historia bywa jednak straszniejsza niż nie jedna bajka, więc warto dowiedzieć się czegoś więcej z jej kart. Strrraszna historia po raz kolejny zachwyca środkiem i wydaniem, tylko czy jest w stanie nas czymś zaskoczyć?

Narwani Normanowie stanowią nie lada gratkę dla miłośników rycerskich rozrób i wymyślnych tortur. Historia wypraw krzyżowych, bitew na terenie niemalże całej Europy i wyczynów Wilhelma Zdobywcy i jego ludzi czeka, by ją poznać inaczej niż na lekcjach. Okres ten do nudnych nie należał, a więc i książka zawierająca taką masę ciekawostek z tamtych lat może okazać się wciągającą lekturą. Ciekawi cię, po co krzyżowcom mocz w beczkach, który zawsze przewozili na swoich okrętach? A może bardziej zdziwi cię fakt, że żołnierze spali z lalkami? Na te i masę innych pytań znajdziesz odpowiedzi na kartach kolejnej książki z serii Strrraszna historia.

Narwani Normanowie

Myślicie, że największymi chojrakami w historii byli Wikingowie? Nic bardziej mylnego, oni słynęli z okrutności, a zestawienie ich z Normanami nie jest przypadkowe. Łączy ich kawał dobrej historii, są uzupełnieniem dla siebie nawzajem. Czeka nas zatem przygoda wprost do X wieku naszej ery, gdy Karol III Prosty przekazuje Wikingom część swoich ziem w zamian za obietnice pokoju, a tym samym wstrzymanie się od ataków na jego państwo. Trzy wieki później inny król, Filip II zagarnia Normandię, dając mieszkańcom wybór. Co jest bardziej kuszące, zostanie Anglikiem czy walka o ziemie we Francji? Historia uwielbia ociekać krwią i męstwem, pachnieć spiskiem i wyborami.

Ponownie leży przed nami nowa forma przedstawiająca to, co już pewnie znamy z podręcznika od Historii. Narwani Normanowie są jednak kwintesencją faktów i mieszanką humoru oraz ciekawostek, o których często szkolne mury milczą. To od nas zależy, czy pozwolimy, by straszna była sama nauka, czy informacje z przeszłości podane zabawnie i z pomysłem, choć nie tracące na straszności przedstawianych wydarzeń.

Historii czar…

Nie samymi datami człowiek żyje, dlatego też autor zadbał, by ta podróż nie nudziła, a fakty same wchodziły do głów czytelników. Lekkość, z jaką udało mu się przeprowadzić nas przez ten jakże krwawy i burzliwy okres, jest zachwycająca. Garść ciekawostek skrywających się w tekście, tylko ułatwiał tę przeprawę i łączył przyjemne z pożytecznym. To kolejna pozycja z serii, która udowadnia, że nie należy bać się historii, a szukać jej ciekawych źródeł. Nie można zapomnieć o uroczych, choć niewielkich ilustracjach, które budują klimat i stają się powodem uśmiechów podczas lektury.

Narwani Normanowie stanowią kolejny element puzzli, które składają się na historię świata. W książce znajdują się fakty, humorystyczne obrazki, ciekawostki i przydatne umiejętności, można również trafić na przepis z tamtego czasu, czy opis gier, w jakie grywano. Na samym końcu znajdziecie również quiz, który sprawdzi waszą wiedzę i to jak uważnie czytaliście ten fragment historycznych przygód.

 

 


Autor: Terry Deary

Tłumaczenie: Małgorzata Fabianowska

Ilustrator: Martin Brown

Tytuł: Narwani Normanowie 

Tytuł oryginalny: Stormin’ Normans

Seria i nr tomu: Strrraszna historia

Wydawnictwo: HarperKids 

Wydanie: drugie 

Data wydania: 2021-03-17

Kategoria: literatura dziecięca 

ISBN:978-83-276-5984-2

Liczba stron:128


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Na tropie złodzieja psów – Justyna Balcewicz

Na tropie złodzieja psów – Justyna Balcewicz

Szkrabajekgru 4, 2020

Na tropie złodzieja psów – Justyna Balcewicz “Należało myśleć, szukać nieszablonowych rozwiązań i łączyć ze sobą fakty. Nawet jeśli początkowo…

Komiksy dla małych ciekawskich!

Komiksy dla małych ciekawskich!

Kasialip 18, 2023

Nasz dom: Układ Słoneczny. Nauka z komiksem. Galaktyki i planety. Tom 2 Tom drugi „Galaktyk i planet” z serii „Nauka…

Wielka podróż małego Mila – Norton Juster

Wielka podróż małego Mila – Norton Juster

Szkrabajeklis 18, 2021

Książka cudownie wypełniła wolny czas, od razu po kilku akapitach poczułam, że to coś zdecydowanie dla mnie, całkowicie w niej…

dummy-img

Coco – film

Szkrabajekkwi 7, 2020

Nie jest tajemnicą, że filmy animowane kocham nad życie. Zarówno te o Króliku Bugsie, Tomie i Jerrym, jak i te…

Ania z Zielonego Wzgórza – L.M Montogmery

Ania z Zielonego Wzgórza – L.M Montogmery

Kasiagru 3, 2021

Ania z Zielonego Wzgórza – L.M Montogmery „Ania z Zielonego Wzgórza” to książka, która nieodzownie kojarzy mi się z czasami…