Basik Grysik i wrony – Justyna Bednarek

Date
paź, 08, 2020

Przyznam się, już na samym początku, że jest to dla mnie książka bardzo nieoczywista. Można powiedzieć, że bardziej dotrze do osoby dorosłej, niż do dzieci, ale i one odnajdą w niej piękne przesłanie. Basik Grysik i wrony to opowieść piękna, nostalgiczna, naładowana emocjami; to historia, o której nie da się zapomnieć.

Nasza bohaterka przychodzi na świat w pewną mroźną noc, a jej narodziny obserwują wrony. Te ptaki widzą coś, czego inni ludzie nie są w stanie dostrzec. Cóż takiego? Linkę Osobistą Sprężystą. Każdy z nas ma taki sznurek, który nie pozwala oddalić się od swojego miejsca na ziemi i przeplata się i plącze z linkami innych osób, które spotykamy na swojej drodze. Basik Grysik Kapelusik przyjaźni się z wronami, od swojego pierwszego spaceru. Od tej pory, te dumne i kochające ptaki towarzyszą jej przez całe życie, a nie raz i nie dwa huśtają się na jej Lince Osobistej Sprężystej.

Autorka prowadzi czytelnika przez życie Basi, która dorasta, zmienia się, ale wrony wciąż jej towarzyszą. Książka Justyny Bednarek to opowieść o życiu, codzienności. Porusza serca dorosłych, bo opowiada o naszej codzienności, miłości i wszystkim tym, co spotykamy na naszej drodze. Basik Grysik i wrony zmusza do nostalgii, ale takiej pozytywnej, miłej i spokojnej. Ta książka wprowadza dorosłego w przedziwny nastrój – ja po jej lekturze byłam niesamowicie spokojna i szczęśliwa.

Jest oto również niezwykle wartościowa książeczka dla dzieci? Maluchy uwielbiają zadawać trudne pytania, które sprawiają kłopot nam dorosłym. Jak wytłumaczyć naszym pociechom, dlaczego życie przemija albo dlaczego los stawia nam na drodze takie, a nie inne osoby. Ta książka pomoże odpowiedzieć dzieciom na to pytanie w sposób prosty i bajkowy. Basik Grysik i wrony napisana jest tak, że przez tę historię się płynie. Strona po stronie poznajemy Basika Grysika Kapelusika i, pomimo że jest to krótka opowieść, związujemy się z bohaterką. Nie jest to opowieść dla najmłodszych; im raczej trudno będzie coś zrozumieć. Za to starsze dzieci zaintryguje ta historia i możecie być pewni, że po zakończonej lekturze będą zadawać kolejne pytania. Jednak taka jest rola tej opowieści – wiele wyjaśnia, ale także skłania małych czytelników do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Warto zwrócić uwagę na piękne i harmonijne ilustracje autorstwa pani Elżbiety Wasiuczyńskiej. Dopełniają treść, czyniąc tę książkę bardziej urokliwą.

Polecam Wam tę opowieść. Jest to jedna z tych, które Warto mieć w dziecięcej biblioteczce. Nie jest to historia do jednorazowego przeczytania i zapomnienia, o nie. Basik Grysik i wrony to lektura piękna, do której będziemy wracać wielokrotnie.


Autor: Justyna Bednarek

Ilustrator: Elżbieta Wasiuczyńska

Tytuł: Basik Grysik i wrony

Wydawnictwo: Literackie

Wydanie: I

Data wydania: 2020-09-05

Kategoria: książka dla dzieci

ISBN: 9788308070604

Liczba stron: 31

★★★★★★★★★★


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Czekamy na mamę – Wioleta Firaza

Bujaczeklut 2, 2020

Puk, puk, puk, pukamy i Trefliki zapraszamy.* Tęsknota za kimś bliskim nie jest miłym uczuciem i chyba każdy z nas…

Smocze oko. Spirit Animals. Upadek bestii – Sarwat Chadda

Smocze oko. Spirit Animals. Upadek bestii – Sarwat Chadda

Szkrabajekkwi 1, 2021

Smocze oko. Spirit Animals. Upadek bestii – Sarwat Chadda Zacznę recenzję nietypowo, bo od końca: zakończenie jest bardzo otwarte i…

Trolle 2 Nowa kolekcja bajek. Trolle 2, 600 naklejek

Trolle 2 Nowa kolekcja bajek. Trolle 2, 600 naklejek

Szkrabajeklis 5, 2020

Trolle 2 Nowa kolekcja bajek. Trolle 2 600 naklejek O Trollach słyszał chyba każdy. Pierwszy film wszedł na ekrany i…

Przyjaciel z przyszłości David Baddiel

Przyjaciel z przyszłości David Baddiel

Szkrabajekmaj 31, 2023

Mamy rok 3020, na zewnątrz jest wielka powódź i ekstremalny upał, więc całe życie odbywa się wirtualnie. Brzmi trochę znajomo,…

dummy-img

Puzzle z Kicią Kocią już w sklepach

Vickylut 2, 2020

Od teraz Kicia Kocia, ulubiona bohaterka dzieci, może towarzyszyć najmłodszym nie tylko podczas lektury, ale też w czasie zabawy –…