Podbipięta

Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach – Michał Rusinek

Date
mar, 02, 2022

Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach – Michał Rusinek

Jakie tajemnice kryją nasze nazwiska? Dlaczego niektóre brzmią tak swojsko, podczas gdy pisownia i wymowa innych sprawiają czasem sporo kłopotu? I czemu tak wiele osób nosi te same nazwiska, mimo że nie są ze sobą spokrewnieni? Sekrety kryjące się w naszych nazwiskach częściowo ujawnia i wyjaśnia Michał Rusinek w uroczo ilustrowanej książce „Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach”.

Jeśli mieliście okazję sięgnąć po poprzednią publikację autora, „Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości”, możecie domyślać się, co znajdziemy w środku. Michał Rusinek wziął na warsztat kilkadziesiąt nazwisk i przybliżył najmłodszym czytelnikom ich prawdopodobne pochodzenie (jestem przy tym przekonana, że i rodzice owych czytelników z równie dużym zainteresowaniem zagłębią się w lekturę). Są wśród nich zarówno nazwiska bardzo popularne i powszechnie spotykane, jak i nietypowe bądź brzmiące dosyć zagadkowo i enigmatycznie.

Książka została podzielona na tematyczne rozdziały, z których dowiemy się, jak narodziły się poszczególne grupy nazwisk. Są wśród nich nazwiska tworzone od imion (te oczywiste, jak np. Stanisławski i Stasiak od Stanisława, i te mniej oczywiste, jak Biernat pochodzący od Benedykta), imion rodziców, jak Adamowicz, Andrzejczyk, Tomczyk czy Pawłowicz, a także nazw zawodów – Kołodziej, Bednarz, Duda, Sołtysik czy Piwowarczyk. Znalazło się miejsce dla nazwisk obcego pochodzenia jak Holoubek, Krzywanek
czy Miller.

Podczas lektury dzieci mogą przekonać się, że część nazwisk została utworzona od przezwisk (np. Banach i Banaszek pochodzą prawdopodobnie od określenia grubego lub niegrzecznego dziecka), nazw przedmiotów (Sagan, Korczak), części ciała (Noga, Liczko) czy zwierząt (Królikowski, Woźniak czy Sroczyński). Interesującym rozdziałem był ten poświęcony nazwiskom złożonym – możecie z niego poznać pochodzenie takich nazwisk jak Mrzygłów, Palimąka, Pędzimąż czy Kręcichwost.

Podobnie jak to było w „Wytrzyszczce”, tak i w „Podbipięcie” tekst uzupełniają barwne, zabawne ilustracje Joanny Rusinek. Są proste, ale z pewnością pobudzą wyobraźnię małego czytelnika.

Mówiąc krótko, warto sięgnąć razem z dzieckiem. Może znajdziecie pochodzenie znajomych nazwisk? A może lektura zachęci Was do zagłębienia się w historię Waszej rodziny?

Katarzyna AbramovaAutor: Michał Rusinek
Ilustrator: Joanna Rusinek
Tytuł: Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach
Wydawnictwo: Znak
Wydanie: I
Data wydania: 2022-01-26
Kategoria: dziecięca
ISBN: 9788324075843
Liczba stron: 56


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Skarb Mikołajka – zapowiedź filmowa i książkowa!

Skarb Mikołajka – zapowiedź filmowa i książkowa!

Kasiasty 7, 2022

Świat Mikołajka to tata, mama, ale przede wszystkim – banda kumpli. Chłopaki wołają na siebie „Niezwyciężeni”, choć bardziej pasuje do…

Encyklopdia obrazkowa. Przyroda – Jessica Greenwell, Encyklopedia Obrazkowa. Zwierzęta – Hannah Watson

Encyklopdia obrazkowa. Przyroda – Jessica Greenwell, Encyklopedia Obrazkowa. Zwierzęta – Hannah Watson

Kasiasty 12, 2021

Czy słowo encyklopedia brzmi strasznie? Czy kojarzy wam się z wielotomowymi księgami, które stały na honorowym miejscu waszych domach? W…

dummy-img

Coco – film

Szkrabajekkwi 7, 2020

Nie jest tajemnicą, że filmy animowane kocham nad życie. Zarówno te o Króliku Bugsie, Tomie i Jerrym, jak i te…

Baśnie Hansa Christiana Andersena

Baśnie Hansa Christiana Andersena

Kasialut 24, 2021

Baśnie Hansa Christiana Andersena Uwielbiam baśnie. To na tych klasycznych historiach się wychowałam. To je czytałam w nocy, schowana pod…

Bądź jak one! – Jean Fischer

Bądź jak one! – Jean Fischer

Bujaczeksie 8, 2022

Bądź jak one! – Jean Fischer Chyba każdy z nas ma osobę, która jest dla nas wzorem do naśladowania. Imponuje…