Podbipięta

Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach – Michał Rusinek

Date
mar, 02, 2022

Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach – Michał Rusinek

Jakie tajemnice kryją nasze nazwiska? Dlaczego niektóre brzmią tak swojsko, podczas gdy pisownia i wymowa innych sprawiają czasem sporo kłopotu? I czemu tak wiele osób nosi te same nazwiska, mimo że nie są ze sobą spokrewnieni? Sekrety kryjące się w naszych nazwiskach częściowo ujawnia i wyjaśnia Michał Rusinek w uroczo ilustrowanej książce „Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach”.

Jeśli mieliście okazję sięgnąć po poprzednią publikację autora, „Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości”, możecie domyślać się, co znajdziemy w środku. Michał Rusinek wziął na warsztat kilkadziesiąt nazwisk i przybliżył najmłodszym czytelnikom ich prawdopodobne pochodzenie (jestem przy tym przekonana, że i rodzice owych czytelników z równie dużym zainteresowaniem zagłębią się w lekturę). Są wśród nich zarówno nazwiska bardzo popularne i powszechnie spotykane, jak i nietypowe bądź brzmiące dosyć zagadkowo i enigmatycznie.

Książka została podzielona na tematyczne rozdziały, z których dowiemy się, jak narodziły się poszczególne grupy nazwisk. Są wśród nich nazwiska tworzone od imion (te oczywiste, jak np. Stanisławski i Stasiak od Stanisława, i te mniej oczywiste, jak Biernat pochodzący od Benedykta), imion rodziców, jak Adamowicz, Andrzejczyk, Tomczyk czy Pawłowicz, a także nazw zawodów – Kołodziej, Bednarz, Duda, Sołtysik czy Piwowarczyk. Znalazło się miejsce dla nazwisk obcego pochodzenia jak Holoubek, Krzywanek
czy Miller.

Podczas lektury dzieci mogą przekonać się, że część nazwisk została utworzona od przezwisk (np. Banach i Banaszek pochodzą prawdopodobnie od określenia grubego lub niegrzecznego dziecka), nazw przedmiotów (Sagan, Korczak), części ciała (Noga, Liczko) czy zwierząt (Królikowski, Woźniak czy Sroczyński). Interesującym rozdziałem był ten poświęcony nazwiskom złożonym – możecie z niego poznać pochodzenie takich nazwisk jak Mrzygłów, Palimąka, Pędzimąż czy Kręcichwost.

Podobnie jak to było w „Wytrzyszczce”, tak i w „Podbipięcie” tekst uzupełniają barwne, zabawne ilustracje Joanny Rusinek. Są proste, ale z pewnością pobudzą wyobraźnię małego czytelnika.

Mówiąc krótko, warto sięgnąć razem z dzieckiem. Może znajdziecie pochodzenie znajomych nazwisk? A może lektura zachęci Was do zagłębienia się w historię Waszej rodziny?

Katarzyna AbramovaAutor: Michał Rusinek
Ilustrator: Joanna Rusinek
Tytuł: Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach
Wydawnictwo: Znak
Wydanie: I
Data wydania: 2022-01-26
Kategoria: dziecięca
ISBN: 9788324075843
Liczba stron: 56


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska

Szkrabajeklip 28, 2021

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska „Warszawa da się lubić / Tu szczęście można znaleźć / Tutaj serce można zgubić…

Moje ciało, Mój dzień, Emocje, Zwierzęta. Dlaczego warto czytać książeczki Montessori?

Moje ciało, Mój dzień, Emocje, Zwierzęta. Dlaczego warto czytać książeczki Montessori?

Kasialut 14, 2022

Moje ciało, Mój dzień, Emocje, Zwierzęta. Dlaczego warto czytać książeczki Montessori? Metoda wychowania dzieci według Marii Montessori jest bardzo ciekawa…

W gospodarstwie. Akademia Mądrego Dziecka. Kolorowy świat – Marion Billet

W gospodarstwie. Akademia Mądrego Dziecka. Kolorowy świat – Marion Billet

Szkrabajekpaź 28, 2020

W gospodarstwie. Akademia Mądrego Dziecka. Kolorowy świat – Marion Billet Zapraszamy dzieci, do pięknego i kolorowego świata gospodarstwa. Na kartach…

dummy-img

Marta Galewska-Kustra – Pucio uczy się mówić. Pucio mówi pierwsze słowa

Kasialut 12, 2020

Pucio jest najlepszym przyjacielem dzieci. Kto go zna, ten wie. Czytanie po raz milionowy przygód małego chłopca jest w naszym…

Magik i złodziejka – Anniina Mikama

Magik i złodziejka – Anniina Mikama

Kasialip 19, 2021

Magik i złodziejka – Anniina Mikama Cóż to była za historia! Gdyby ktoś kazał opisać mi ją jednym słowem, nie…