Minecraft. Wyprawa – Jason Fry

Date
maj, 16, 2021

Minecraft. Wyprawa – Jason Fry

„Wyprawa” Jasona Fry to piąta w kolejności powieść z młodzieżowej serii Minecraft, wydawanej w języku polskim przez wydawnictwo MUZA. Powieści te mają różnych autorów, różnych bohaterów, łączy je tylko świat, w którym umieszczono ich akcję – świat inspirowany grą Minecraft.

Głównym bohaterem „Wyprawy” jest Stax Kamieniarz, młody mężczyzna pochodzący z rodziny czynnych zawodowo kamieniarzy, ludzi pracowitych, odważnych, nieuciekających przed przygodą. W momencie, gdy go poznajemy, jego cała rodzina już nie żyje, on natomiast mieszka w wygodnej rezydencji odziedziczonej po babce i ojcu i zarządza na odległość również odziedziczoną po nich firmą. Zdaje się, że niewiele stworzył sam. Jest odludkiem, za towarzystwo wystarczają mu jego trzy koty, ludzi przyjmuje rzadko i niechętnie. Żywot prowadzi leniwy, bezwolny, a ponieważ firma znakomicie prowadzona jest przez pracowników w różnych filiach, ma sporo wolnego czasu, który wykorzystuje, głównie próżnując lub wykonując drobne, konieczne prace. Nie marzy o przygodach, boi się wytknąć nos poza swoją zatokę. Tymczasem w jego życiu wydarza się coś, co wytrąca go z wygodnego życia, naraża na niebezpieczeństwa i zmusza do działania, podejmowania trudnych decyzji i walki. Stax Kamieniarz musi przeżyć przygodę.

Fabuła książki jest raczej wartka, acz narracja nie jest irytująco minimalistyczna, jak to bywa we współczesnych powieściach młodzieżowych, zawiera więcej treści niż dialogów i lakoniczne opisy akcji. Czyta się ją szybko i dość przyjemnie. Autor pcha swojego bohatera w różne miejsca, w których uczy się on nie tylko radzić sobie z rozmaitej maści potworami krainy Minecraft, ale też stawia go w sytuacjach życiowych zmian. Każdy kolejny krok Staxa to nowy etap w życiu, gdzie czegoś się uczy, poznaje różnych ludzi z ich problemami i słabościami. To też kolejny krok do celu – wymierzenia sprawiedliwości temu, kto zniszczył jego wygodne życie i być może zagraża kolejnym nieszczęśliwcom. Zatem bohater nie jest mścicielem a obrońcą – to bardzo mi się podoba. Tutaj dodam, że wszystkie te dobre rzeczy zawarte w powieści – które spodobają się takim jak ja mamuśkom – nie zaburza przygodowego charakteru fabuły, nie odrywa od akcji, a płynie razem z nią.

„Wyprawa” napisana jest całkiem przyjemnie. Nie ma tej głębi klasycznych powieści dla młodzieży, trochę brakuje mi jeszcze większego rozbudowania narracji, jednak zdaję sobie sprawę, że dziś to za czym tęsknię, nie ma racji bytu w tego typu literaturze. A autor i tak spisał się nieźle, odwołując się jednak do pewnych wartości bez nadmiernego brutalizmu. Napisał ciekawą powieść przygodową, która ma do przekazania nieco więcej niż tylko wciągającą fabułę. Pokazuje, że w życiu zawsze może zdarzyć się coś nieprzewidywalnego, nieprzyjemnego, z czym trzeba będzie się zmierzyć. Mówi jednak również, że nawet takie negatywne wydarzenia mogą przysłużyć się naszemu dobru, czegoś nas nauczyć, zmusić do działania. Zestawia próżniactwo z życiem czynnym, pokazuje bezinteresowną pomoc, wartość pracy i przyjaźni. Jak na współczesną książkę dla młodzieży, to naprawdę dużo.

Iwona Ladzińska


Autor: Jason Fry
Tytuł: “Minecraft. Wyprawa”
Seria i nr tomu: “Minecraft”, tom V.
Język oryginału: angielski
Język wydania: polski
Tłumacz: Ewa Ziembińska
Wydawnictwo: MUZA
Wydanie: I
Data wydania: 14.10.2020
Kategoria: młodzieżowa, przygodowa
ISBN: 978-83-287-1448-9
Liczba stron: 400


 

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Kuku Król – Adam Stower

Kuku Król – Adam Stower

Szkrabajekkwi 28, 2021

Kuku Król – Adam Stower Jak wygląda typowa powieść dla dzieci? Jest bajkowa, naiwna i pozytywna. A jak powinna wyglądać?…

Alfred Wiewiór i tajemnicza walizka – Agnieszka Stelmaszyk

Alfred Wiewiór i tajemnicza walizka – Agnieszka Stelmaszyk

Bujaczekgru 3, 2022

Alfred Wiewiór i tajemnicza walizka – Agnieszka Stelmaszyk Zew przygody, otwarty umysł, szybkie przyswajanie wiedzy i umiejętność rozgryzania wszelkich detektywistycznych…

Magazyn. Bing

Magazyn. Bing

Kasiawrz 8, 2021

Magazyn. Bing Nie znam przedszkolaka, który nie lubiłby uroczego, ale psotnego króliczka Binga, który wraz ze swoim przyjacielem Floppem codziennie…

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska

Szkrabajeklip 28, 2021

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska „Warszawa da się lubić / Tu szczęście można znaleźć / Tutaj serce można zgubić…

Miś zwany Paddington – Michael Bond

Miś zwany Paddington – Michael Bond

Szkrabajekwrz 28, 2021

Miś zwany Paddington – Michael Bond Misia Paddingtona z całą pewnością kojarzy wiele osób. A jeśli nie wiecie, kim on…