Leopantera – Piotr Wilkoń

Date
mar, 05, 2021

W XXI wieku, kiedy coraz głośniej mówi się o tolerancji, akceptacji i inności oraz jej zrozumieniu, rynek wydawniczy (i nie tylko) zalewają różne publikacje, które mniej lub bardziej traktują o tych „problemach”. Autorzy niejako prześcigają się w sposobie prezentacji ów „zagadnień”. I w większości są to tytuły warte zgłębienia. Choćby raz. A co z publikacjami, które poruszały takie tematy lata temu? Okazuje się, że nie tylko nie straciły na mocy, a wręcz ją zyskały.

“Leopantera” braci Wilkoń to taka publikacja, która, choć ma przeszło dwadzieścia lat, bo ukazała się po raz pierwszy w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym pierwszym, bo jest jak najbardziej aktualna!

Historii miłosnych życie napisało wiele, a kolejne tyle przed nim. Co chwilę gdzieś na świecie rodzi się miłość. I jeśli tylko jej ziarnko padnie na podatny grunt, wykiełkuje z niego roślina, której kwiaty będą zachwycały daną parę całe życie.

Jednak jak się okazuje, niektóre miłości mają gorzej, muszą więcej się natrudzić, by ich piękno mogło rozkwitnąć i cieszyć oczy dwojga ludzi. Los jednak, jak to los, bywa przewrotny i potrafi rzucać kłody pod nogi. Jednak jeśli tylko uda się ów przeszkody pokonać i wytrwale dąży się ku celowi, nagroda okazuje się czymś, co warte było wszystkich tych trudów.

Zarówno kiedyś, jak i teraz ludziom brak tolerancji i empatii. Nie wszystkim. Jednak to ci, którzy nie potrafią zrozumieć piękna, jakie tkwi w miłości jako takiej, sprawiają, że jest ona uczuciem niełatwym. Bo czy naprawdę znaczenie ma to, jaki kto ma kolor skóry? Czy ci „niekolorowi” kochają lepiej? Bardziej?

W “Leopantarze” znajdziecie przesłanie, które mówi, że każda miłość jest wyjątkowa i, że nie ma znaczenia nic, jeśli dwoje zwierząt, czy ludzi się kocha. Bo miłość jest piękna, jeśli jest szczera i prawdziwa.

Teraz przejdźmy jeszcze na chwilkę do spraw technicznych. Tekstu objętościowo nie jest za dużo. Tak w sam raz dla kilkulatków. Większość stanowią ilustracje, które nie do końca przypadły do gustu moim milusińskim. Mnie właściwie również. Jak dla mnie są zbyt mroczne i momentami przerażające. Choć i miłośnicy takich klimatów się znajdą.

Skupiłam się więc na treści, która jest napisana bardzo fajnie, a przede wszystkim w taki sposób, by umysł młodego człowieka ogarnął przesłanie i sens całej historii.

Jeśli więc szukacie tytułów, które w jakimś stopniu wspomogą Was rodziców i opiekunów we wprowadzaniu małych ludzi w życie bogate w empatię i tolerancję oraz pokazanie im, że różnorodność jest piękna – to “Leopantera” będzie dobrym wyborem.

Michalina Foremska


Autor: Piotr Wilkoń

Tłumaczenie: Anna Urban

Ilustrator: Józef Wilkoń

Tytuł: Leopantera

Tytuł oryginalny: Leopanther

Wydawnictwo: Media Rodzina

Wydanie: I

Data wydania: 2020-10-21

Kategoria: lit. Dziecięca 3-5

ISBN: 978838008771

Liczba stron: 32

Ocena: 6/10


 

ZAPRASZAMY NA STRONĘ WYDAWNICTWA, PO INNE PIĘKNE KSIĄŻKI.

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa

Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa

Bujaczekmaj 28, 2021

Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa Chyba każdy z nas w czasach szkolnych marzył, by lekcje nie były takie nudne…

Poszukiwany! Tajemniczy złodziej książek – Emily MacKenzie

Poszukiwany! Tajemniczy złodziej książek – Emily MacKenzie

Szkrabajeksty 8, 2022

Poszukiwany! Tajemniczy złodziej książek – Emily MacKenzie Książki. Każdy je lubi, a przynajmniej każdy powinien. Samo czytanie daje tylko korzyści,…

Minionki Dobble

Minionki Dobble

Kasiawrz 2, 2021

Kto nie zna Minionków? Przygody tych sympatycznych, żółtych stworzonek i ich przyjaciela Gru, podbiły serca widzów na całym świecie. Bohaterowie animacji opanowały…

Sam i Watson patrzą sercem – Ghislaine Dulier

Sam i Watson patrzą sercem – Ghislaine Dulier

Kasiawrz 17, 2021

Sam i Watson patrzą sercem – Ghislaine Dulier Kocham książeczki, które w sposób prosty i zrozumiały dla najmłodszych czytelników, objaśniają,…

Wielka podróż małego Mila – Norton Juster

Wielka podróż małego Mila – Norton Juster

Szkrabajeklis 18, 2021

Książka cudownie wypełniła wolny czas, od razu po kilku akapitach poczułam, że to coś zdecydowanie dla mnie, całkowicie w niej…