Leopantera – Piotr Wilkoń

Date
mar, 05, 2021

W XXI wieku, kiedy coraz głośniej mówi się o tolerancji, akceptacji i inności oraz jej zrozumieniu, rynek wydawniczy (i nie tylko) zalewają różne publikacje, które mniej lub bardziej traktują o tych „problemach”. Autorzy niejako prześcigają się w sposobie prezentacji ów „zagadnień”. I w większości są to tytuły warte zgłębienia. Choćby raz. A co z publikacjami, które poruszały takie tematy lata temu? Okazuje się, że nie tylko nie straciły na mocy, a wręcz ją zyskały.

“Leopantera” braci Wilkoń to taka publikacja, która, choć ma przeszło dwadzieścia lat, bo ukazała się po raz pierwszy w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym pierwszym, bo jest jak najbardziej aktualna!

Historii miłosnych życie napisało wiele, a kolejne tyle przed nim. Co chwilę gdzieś na świecie rodzi się miłość. I jeśli tylko jej ziarnko padnie na podatny grunt, wykiełkuje z niego roślina, której kwiaty będą zachwycały daną parę całe życie.

Jednak jak się okazuje, niektóre miłości mają gorzej, muszą więcej się natrudzić, by ich piękno mogło rozkwitnąć i cieszyć oczy dwojga ludzi. Los jednak, jak to los, bywa przewrotny i potrafi rzucać kłody pod nogi. Jednak jeśli tylko uda się ów przeszkody pokonać i wytrwale dąży się ku celowi, nagroda okazuje się czymś, co warte było wszystkich tych trudów.

Zarówno kiedyś, jak i teraz ludziom brak tolerancji i empatii. Nie wszystkim. Jednak to ci, którzy nie potrafią zrozumieć piękna, jakie tkwi w miłości jako takiej, sprawiają, że jest ona uczuciem niełatwym. Bo czy naprawdę znaczenie ma to, jaki kto ma kolor skóry? Czy ci „niekolorowi” kochają lepiej? Bardziej?

W “Leopantarze” znajdziecie przesłanie, które mówi, że każda miłość jest wyjątkowa i, że nie ma znaczenia nic, jeśli dwoje zwierząt, czy ludzi się kocha. Bo miłość jest piękna, jeśli jest szczera i prawdziwa.

Teraz przejdźmy jeszcze na chwilkę do spraw technicznych. Tekstu objętościowo nie jest za dużo. Tak w sam raz dla kilkulatków. Większość stanowią ilustracje, które nie do końca przypadły do gustu moim milusińskim. Mnie właściwie również. Jak dla mnie są zbyt mroczne i momentami przerażające. Choć i miłośnicy takich klimatów się znajdą.

Skupiłam się więc na treści, która jest napisana bardzo fajnie, a przede wszystkim w taki sposób, by umysł młodego człowieka ogarnął przesłanie i sens całej historii.

Jeśli więc szukacie tytułów, które w jakimś stopniu wspomogą Was rodziców i opiekunów we wprowadzaniu małych ludzi w życie bogate w empatię i tolerancję oraz pokazanie im, że różnorodność jest piękna – to “Leopantera” będzie dobrym wyborem.

Michalina Foremska


Autor: Piotr Wilkoń

Tłumaczenie: Anna Urban

Ilustrator: Józef Wilkoń

Tytuł: Leopantera

Tytuł oryginalny: Leopanther

Wydawnictwo: Media Rodzina

Wydanie: I

Data wydania: 2020-10-21

Kategoria: lit. Dziecięca 3-5

ISBN: 978838008771

Liczba stron: 32

Ocena: 6/10


 

ZAPRASZAMY NA STRONĘ WYDAWNICTWA, PO INNE PIĘKNE KSIĄŻKI.

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Powracają magiczne stworzenia. Fantastyczne zwierzęta i cuda natury

Powracają magiczne stworzenia. Fantastyczne zwierzęta i cuda natury

Kasialip 19, 2021

Przedstawiamy niesamowitą książkę towarzyszącą oficjalnej wystawie „Fantastyczne zwierzęta. Cuda natury”, która łączy świat magicznych stworzeń wykreowanych przez J.K. Rowling z…

Podróże doktora Dollitle – Hugh Lofting

Podróże doktora Dollitle – Hugh Lofting

Szkrabajekwrz 4, 2020

Nie ma co się oszukiwać, wielkimi krokami zbliża się jesień, początek roku szkolnego i warunki pandemii sprzyjać będą siedzeniu w…

Tomek i przyjaciele. Bajeczki na dzień dobry. Przygody Misia Paddingtona. Bajeczki na dobranoc

Tomek i przyjaciele. Bajeczki na dzień dobry. Przygody Misia Paddingtona. Bajeczki na dobranoc

Szkrabajeklip 1, 2022

“Tomek i przyjaciele” to szalenie sympatyczny i cieszący się dużą popularnością serial animowany, oparty na serii książeczek dla dzieci, napisanych…

Tato no weź! – idealna pozycja dla wszystkich tatusiów

Tato no weź! – idealna pozycja dla wszystkich tatusiów

Kasiacze 10, 2022

Rodzice wszystkich krajów świata – trzymajcie się! Bycie ojcem przypomina przejażdżkę rollercoasterem. Z tą różnicą, że kiedy wagonik osiąga najwyższy…

Moje opowieści. Disney Pixar

Moje opowieści. Disney Pixar

Kasialut 20, 2022

Uwielbiam opowieści Disneya, a Pixara to już szczególnie. Na niektórych historiach się wychowałam i pomimo upływu czasu, one nadal się…