Czarny Maciek i wenecki starodruk – Dariusz Rekosz

Date
mar, 06, 2021

Czarny Maciek i wenecki starodruk – Dariusz Rekosz

Czarny Maciek powraca w wydaniu kolekcjonerskim. Jeżeli więc gdzieś kiedyś się z nim spotkaliście, ale nie macie swojego egzemplarza, to najwyższy czas się w niego zaopatrzyć. Nie pożałujecie, bo wydawnictwo Tandem naprawdę się postarało. Twarda oprawa, nowa szata graficzna, a dodatkowo będzie też ebook i audiobook.

Oprócz pięknego wydania nie zawiedziecie się zawartością, bo Czarny Maciek jest po prostu fantastyczny. Kierowany do dzieci powyżej lat dziewięciu znajdzie również amatorów wśród starszych czytelników, bo Maciek i jego paczka chodzą do ósmej klasy. I są naprawdę odjazdowi. A już założenie tajnego klubu, żeby tropić złe rzeczy w szkole i zrobić tę szkołę fajną jest pomysłem na medal. I wcale nie jestem cyniczna. Bo choć pierwsze wydanie zawitało na rynek dziesięć lat temu, to nadal przesłanie jest aktualne. Każdy przecież chce mieć przyjaciół, być lubiany i mieć fajną szkołę. No ale, oczywiście, nie jest tak nudno, bo próbując rozwikłać proste sprawy Kaśka, czyli główna założycielka i pomysłodawczyni klubu, Maciek i Kisiel wplątują się w bardzo niebezpieczną przygodę. Naprawdę nie sądziłam, że będzie aż tak emocjonująco, aż tak ciekawie i aż tak… krótko. Owszem, dla młodego czytelnika jest to długość w sam raz, by się nie znudzić, ale mnie został niedosyt. Na szczęście są kolejne tomy.

Co mnie w Maćku urzekło? Łatwiej powiedzieć, co mnie nie urzekło, bo i treść jest świetna i rysunki dodają uroku, nie przeszkadzając w przekazie. Najbardziej jednak chyba urzekł mnie nauczyciel dzieciaków, zwany przez nich Barszczem. Tak cudownie jest poczytać, że są normalni nauczyciele, którzy są za uczniami, stoją za nimi murem i jeszcze do tego potrafią przekazać wiedzę. Może dzięki tej powieści dzieciaki uwierzą, że nauczyciel też człowiek i nie trzeba go od razu traktować, jak wroga. Druga rzecz na ogromny plus to humor. Książka bawiła mnie na każdej stronie, tekstem, sytuacją, zbiegiem okoliczności. Do tego młodszy czytelnik, z młodszych klas podstawówki pozna kilka nowych zwrotów i słów i będzie mógł błysnąć wiedzą.

Jednak najbardziej, najmocniej do Czarnego przekonało mnie to, że pokochają go zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Jest tak mało fajnych książek, które są skierowane do obu płci, a ta wpisuje się idealnie. Takiego samego zdania są moje dzieci, a im trudno dogodzić, bo co podoba się jednemu, drugie uważa za nudne. A tu czytali z wypiekami na twarzy.

Polecam nie tylko młodym czytelnikom. Czarny Maciek to świetna książka przygodowa z dreszczykiem, która spodoba się też starszym, choć oczywiście będzie z kategorii lekka i przyjemna.

Katarzyna Boroń


Autor: Dariusz Rekosz

Ilustrator: Ola Makowska

Tytuł: Czarny Maciek i wenecki starodruk

Seria i nr tomu: Czarny Maciek tom I (seria Z kotem)

Wydawnictwo: Tandem

Wydanie: I (w tej edycji)

Data wydania: 2021-01-26

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 9788382331141

Liczba stron: 250

Ocena: 10/10


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 12

Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 12

Szkrabajeklut 26, 2024

Przed nami dwunasty zbiorczy tom przygód Czarodziejek WITCH. Jak zawsze pełen przygód, magii, kolorów i… kłopotów. Tak, ten tom można…

Gdy zapadnie noc. Kto pracuje, kiedy śpimy

Gdy zapadnie noc. Kto pracuje, kiedy śpimy

Szkrabajekwrz 30, 2022

“Kto pracuje, kiedy śpimy” to książka nieoczywista. Wraz z mamą narratorki możemy podróżować po uśpionym mieście i sprawdzić, co się…

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska

Szkrabajeklip 28, 2021

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska „Warszawa da się lubić / Tu szczęście można znaleźć / Tutaj serce można zgubić…

Trolle powracają!

Trolle powracają!

Kasiawrz 8, 2020

Kto nie zna przygód muzykalnych i utalentowanych Trolli? Poprzednia część podbiła serca dzieci (ale także i dorosłych, w tym mnie),…

Zapowiedź: Tajemnica Lost Lake

Zapowiedź: Tajemnica Lost Lake

Kasiasty 2, 2023

Dwie siostry, nieistniejąca książka i miasteczko na przedmieściach, które niczym pamiętne Twin Peaks skrywa upiorną tajemnicę… Jedenastoletnia Fiona nie ma…