Chichopotam – Agnieszka Frączek

Date
sty, 28, 2022

Chichopotam – Agnieszka Frączek

Uwielbiam wierszyki dla dzieci. Mamy w domu klasyczne zbiory Chotomskiej, Tuwima, Brzechwy I Konopnickiej, ale z dużym entuzjazmem sięgam po nowe, inne, których jeszcze nie znamy.

Kilka słów o wierszykach

Dlaczego mamy chichopotama, a nie hipopotama? Dlaczego Muchomor, który powinien być dumny ze swoich kropek, chciał się ich pozbyć? Co się stało ze schodami, gdy wyszły na spacer?

Moja opinia i przemyślenia

Co lubię w wierszach? Melodyjność, to że można w ciekawy sposób czytać je na głos. Modelowanie głosu, odgrywanie ról – czuje się wtedy rewelacyjnie, a mój mały słuchać od małego uwielbia, gdy czytam mu na głos wiersze. Utworyautorstwa Agnieszki Frączek są bardzo ciekawe. Trudno jednoznacznie określić ich kategorie. Autorka pisze o zwierzętach, przedmiotach czy sytuacjach. Do wyboru, do koloru i każdy może znaleźć coś idealnego dla siebie Ja sama mam wybrane kilka ulubionych utworów, a syn również chce słuchać w kółko tych samych, co nie znaczy, że inne są gorsze. Po prostu te bardziej wpadły nam w ucho.

Niektóre utwory, które znajdziecie w zbiorze, są krótsze, inne dłuższe. Można je czytać już najmłodszym czytelnikom, wybierając mniejsze objętościowo utwory – dzieci przyzwyczajają się do melodyjności, słów, a nie nudzą się. Wszystkie wiersze, jakie znajdziemy w zbiorze, są dla dzieci interesujące bo dotykają ich codzienności. Maluchy zafascynowane są całym światem, który je otacza – zwierzętami, budynkami czy roślinami. Dodatkowo, wszystkie utwory są ciepłe, pogodne, humorystyczne (przy niektórych można wybuchnąć śmiechem). Widać, że pisanie przysporzyło autorce bardzo dużo radości i robiła to z ogormną przyjemnością. Wierszyki nie są wymuszone, oddziałują na dziecięcą wyobraźnię i co najważniejsze, są ciekawe.

Podsumowanie

Książka została ciekawie wydana. Strony nie są tekturowe, ale sztywne i ciężko je uszkodzić. Twarda oprawa również dodaje zbiorowi uroku oraz wytrzymałości. Ciekawym dodatkiem jest płyta, na której znajdują się niektóre utwory – jest ona w użyciu niemal przez cały czas! Chichopotam to ciekawy zbiór wierszy pełnych uroku i humoru. Czyta się je z przyjemnością, a dzieci przy lekturze, świetnie się bawią. To również ciekawa alternatywa dla autorów znanych poetów. Do tego grona zdecydowanie powinna dołączyć Agnieszka Frączek.


Autor: Agnieszka Frączek

Ilustrator: Iwona Cała

Tytuł: Chichopotam

Wydawnictwo: BIS

Wydanie: I

Data wydania:

2006-01-01

Kategoria: literatura dla dzieci, wiersze

ISBN:9788375517088

Liczba stron: 104


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Smocze jajo – Paweł Gołuch

Smocze jajo – Paweł Gołuch

Kasiapaź 27, 2021

Historie o smokach są wspaniałe. Jako dziecko uwielbiałam je całym serem i przyznam, że nadal czuję do nich sentyment. Ta…

Zapowiedź: Wojna cukierkowa t.1

Zapowiedź: Wojna cukierkowa t.1

Szkrabajekwrz 10, 2021

Nowe wydanie kultowej serii Brandona Mulla! Nate ma dziesięć lat. Przed początkiem nowego roku szkolnego wraz z rodzicami przeprowadza się…

Fascynująca historia o życiu Listka!

Fascynująca historia o życiu Listka!

Kasiawrz 7, 2023

Czy życie listka jest nudne? Jak zmieniają się pory roku? Co dzieje się z liśćmi, gdy spadną z drzewa? Mały…

dummy-img

Marta Galewska-Kustra – Pucio uczy się mówić. Pucio mówi pierwsze słowa

Kasialut 12, 2020

Pucio jest najlepszym przyjacielem dzieci. Kto go zna, ten wie. Czytanie po raz milionowy przygód małego chłopca jest w naszym…

Muminki. Wielki obrazkowy słownik polsko-angielski – Päivi Kaataja, Riikka Turkulainen

Muminki. Wielki obrazkowy słownik polsko-angielski – Päivi Kaataja, Riikka Turkulainen

Szkrabajeklis 16, 2020

  Muminki. Wielki obrazkowy słownik polsko-angielski – Päivi Kaataja, Riikka Turkulainen Chodzą plotki, że są ludzie, którzy nie lubią Muminków.…