Wszyscy ziewają – Anita Bijsterbosch

Date
sty, 28, 2021

„Wszyscy ziewają” to książka przeznaczona do czytania przed snem. Pomaga wyciszyć dzieci, wprawić je w ten cudowny, spokojny nastrój. Dlaczego?, zapytacie. Przyznam, że i ja podczas czytania tej książki mojemu synowi, poczułam się znużona. Co znajdziemy w środku? „Wszyscy ziewają” to ciekawa, ale krótka pół-kartonowa książeczka, którą przegląda się z wielką przyjemnością.

Zaskakuje już samo wydanie tej lektury – ma ciekawy format, który dobrze trzyma się w dłoniach, a chodzi mi tutaj szczególnie o najmłodszych. Kartki nie są kartonowe, ale sztywne, jakby foliowane i przyjemnie się ich dotyka. Na każdej stronie znajduje się inne zwierzę, które ziewa. Dzieci obserwują kotka, węża, szopa, króliczka, świnkę, krokodyla, hipopotama, liska polarnego, żółwika oraz maluszka. Na ostatniej stronie widzimy, jak wszyscy bohaterowie słodko sobie śpią. Dodatkowo wielkim atutem są okienka. Każde ze zwierzątek, a także i maluszek, otwierają szeroko buzię, bo ziewają. Wszystkie są zmęczone, bo zbliża się pora spania. Dzieci uwielbiają ruchome elementy w książce, a w tej mogą policzyć ząbki zwierząt czy dostrzec różnice pomiędzy poszczególnymi bohaterami.

Tekst jest prosty – brakuje mu melodyjności typowej dla wiersza, ale zdania są proste, króciutkie i nie sprawią trudności nawet najmniejszym czytelnikom. Czytając „Wszyscy ziewamy” dzieci nie tylko zaczynają ziewać (a także i dorośli, co wielokrotnie sprawdziłam i potwierdziłam), a spokojny tekst wprawia w leniwy i śpiący nastrój. Podczas lektury maluchy poznają nowe słowa i zwierzęta, a to, że każdy z bohaterów otwiera buzię, tylko pomaga im w zapamiętaniu tych wszystkich nowych informacji.

Uważam, że „Wszyscy ziewają” to świetna lektura dla maluszków, jak i dla starszych dzieci. Nie jest wymagająca, trudna, ale ciekawa, fajnie napisana z ciekawą kolorystyką. Kreska ilustratorki jest przyjemna dla oka, Łagoda, pozbawiona ostrości i kantów. Jeżeli szukacie książeczki, która spodoba się waszym dzieciom, to ta będzie świetnym wyborem.


Autor: Anita Bijsterbosch

Tłumaczenie: Piotr Muszyński

Ilustrator: Anita Bijsterbosch

Tytuł: Wszyscy ziewają

Tytuł oryginalny: Iedereen gaapot

Wydawnictwo: Adamada

Wydanie: I

Data wydania: 2016-08-01

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 9788374206563

Liczba stron: 30

★★★★★★★✩✩✩


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Dusia i Psinek-Świnek. Wielka Miłość – Justyna Bednarek, Marta Kurczewska

Vickylip 6, 2020

Mama Dusi dostałą nową pracę, na drugim końcu miasta, a tata wyjeżdża w delegację. W Związku z tym nie ma…

Pałac Herobrine’a – Friegiel I Jean-Christophe Derrien

Pałac Herobrine’a – Friegiel I Jean-Christophe Derrien

Szkrabajekwrz 22, 2021

Pałac Herobrine’a – Friegiel I Jean-Christophe Derrien Nasi przyjaciele, dobrze znani z poprzednich tomów, kontynuują podróż do Farlandii. Tym razem…

Mały Koneser. Festiwal i targi wydawnictw dla dzieci i młodzieży

Mały Koneser. Festiwal i targi wydawnictw dla dzieci i młodzieży

Kasiamar 9, 2023

18 i 19 marca Warszawa stanie się polską stolicą książki ilustrowanej. W Festiwalu i targach wydawnictw dla dzieci i młodzieży…

Gwiezdny zegar – Francesca Gibbons

Gwiezdny zegar – Francesca Gibbons

Szkrabajekgru 17, 2020

Imogen nie znosi nowego chłopaka mamy. I w zasadzie nie znosi też swojej młodszej siostry, Marie, a na pewno już…

“Wiłka smocza dziewczynka” w Radiu Dzieciom

“Wiłka smocza dziewczynka” w Radiu Dzieciom

Kasiasty 13, 2021

“Wiłka smocza dziewczynka” w Radiu Dzieciom Informujemy, że od 11 do 22 stycznia 2021 w Pierwszym Programie Polskiego Radia w…