Wierszyki o emocjach – Edyta Pawlak-Sikora

Date
mar, 12, 2021

Wierszyki o emocjach – Edyta Pawlak-Sikora

Emocje to… trudna rzecz. Zwłaszcza dla naszych dzieci. My, dorośli, mamy z nimi problemy, a co dopiero maluchy, które dopiero poznają świat oraz wszystko to, co się w nim dzieje. Na nas leży obowiązek wyjaśnienia wszystkiego maluchom, a nie jest to prosta sprawa. Niezwykle przydatne są lektury, które ciekawie i prosto tłumaczą dzieciom ich uczucia. „Wierszyki o emocjach” to książka, którą czytamy wciąż na nowo i na nowo, nie mogąc przestać zachwycać się jej pięknem i funkcjonalnością.

Razem z Edytą Pawlak-Sikorą wybierzemy się na wycieczkę po świecie emocji. O jakich uczuciach opowiada autorka? O strachu, który wywołuje ciemność, a odgania zapalona lampka. Dowiemy się, co to znaczy kogoś kochać, a także, co jest prawdziwym skarbem – nie złoto, diamenty, ale miłość, serdeczność czy prawdziwa przyjaźń. Wstyd to znane wszystkim uczucie, szczególnie u dzieci, które krępuje obecność innym. Gdy jesteśmy smutni, szukamy sposobu, który nas rozweseli. Co kryje się za słowem radość? Co się dzieje, gdy się złościmy? Co przeżywamy, gdy coś nas zadziwi albo gdy jesteśmy zmęczeni?

Siła tych wierszyków tkwi w tym, że opowiadają je dzieci. Podziwiam autorkę, że potrafiła spojrzeć na świat, na uczucia oczami milusińskich i opisać je w tak fenomenalny sposób. Każdy wierszyk przedstawia daną emocję w sposób prosty; autorka zdecydowała się na użycie wielu prostych porównań, które dzieci bez problemu rozumieją. Pani Edyta Pawlak-Sikora prosto, melodyjnie i przyjemnie opowiada o zdziwieniu, miłości, smutku czy złości. Podczas czytania maluchy słuchają jak zahipnotyzowani, bo w zachowaniu i emocjach podmiotu lirycznego, odnajdują samego siebie. Żeby wszystkie lektury o uczuciach były tak pisane, jak te wierszyki, to świat dla naszych maluchów byłoby wiele prostszy.

Gdy bohater się boi ciemności, wszystko wtedy wydaje się straszne. Można wyrażać miłość na wiele sposobów – tulenie, wspólne kolacje czy śniadania. Gdy dzieci się smucą, łzy lecą im z oczu, bo to jest ich sposób na wyrażenie swojego złego nastroju. Jestem zakochana w tych wierszach – ich melodyjności, klimatowi, jaki tworzą i autentyczności. Gdy czytamy o radości, ogarnia nas euforyczne uczucie, a gdy o zdziwieniu, rozumiemy, dlaczego bohatera mogą wprawić w zdumienie duże stopy wysokiego pana! Wielkie brawa dla pani Edyty-Pawlak Sikory, która stworzyła książkę idealną dla każdego dziecka.

Nie mogę nie wspomnieć o ilustracjach autorstwa Kasi Nowowiejskiej. Tło jest pełne szczegółów, ale – nawet przypadku wiersza o strachu czy smutku – kontury są łagodne, a kolory perfekcyjnie dobrane. Dzięki małym bohaterom, którzy zostali umieszczeni na każdej stronie, dzieciom łatwiej zrozumieć sens tekstu… Na same ilustracje można patrzeć i zachwycać się nimi godzinami!

Polecam i będę polecać. „Wierszyki o emocjach” od wydawnictwa Olesiejuk to cudowne, warte każdej poświęconej im chwili utwory, które pomogą dzieciom poznać i nazwać emocje.


Autor: Edyta Pawlak-Sikora
Ilustrator: Kasia Nowowiejska
Tytuł: Wierszyki o emocjach
Wydawnictwo: Olesiejuk
Wydanie: I
Data wydania: 2020-11-10
Kategoria: literatura dla dzieci
ISBN: 9788327495570
Liczba stron: 36
Ocena: 9/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Poznaj “Owady od A do Zet”

Poznaj “Owady od A do Zet”

Kasiawrz 15, 2021

OWADY OD A DO Z Premiera 15 września 2021 Tytuł oryginalny: Encyclopedia of Insects Tłumacz: Grażyna Winiarska Opracowanie graficzne: Miranda…

Zapowiedź: Historia kosmosu. Moja pierwsza książka o wszechświecie

Zapowiedź: Historia kosmosu. Moja pierwsza książka o wszechświecie

Szkrabajekmar 4, 2024

Seria dla dzieci, które wolą fakty od fikcji. Fantastyczna podróż przez historię i naukę! Dawno dawno temu, przed Wielkim Wybuchem…

Legenda zabójcy smoków

Legenda zabójcy smoków

Szkrabajeklip 5, 2023

Smoki, jednorożce, elfy, wróżki to zawsze dobry temat na porywającą historię. A kiedy zabiera się za nią Brandon Mull, wiadomo,…

Pucio. Puzzle. Co słychać?

Pucio. Puzzle. Co słychać?

Kasiasty 12, 2021

Pucio jest już klasykiem. Znają go dzieci i dorośli. Pomógł nie tylko mi oraz mojemu synkowi, ale i innym milusińskim,…

Pomidory. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Pomidory. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Szkrabajeklut 8, 2022

Pomidory. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka Pomidory należą do moich ulubionych roślin. Lubię nie tylko smak czerwonych kul, ale…