Projekt święta

Projekt święta Magdalena Szczepańska

Date
gru, 01, 2022

Projekt święta Magdalena Szczepańska

Święta. Czas przygotowań, czas tradycji i czas prezentów. Magiczny okres, w którym dzieją się cuda. Idealny do snucia opowieści o życzliwości i dobroci. Nasuwa się pytanie, co sprawia, że okres adwentu jest tak wyjątkowy. Jedna z autorek ma na to pewien pomysł.

Magdalena Szczepańska dała się już poznać polskim czytelnikom, tworząc urocze opowieści o kotach. Dlatego wszyscy fani z wielkim entuzjazmem przyjęli wieść, że autorka postanowiła stworzyć świąteczną historię z nieszablonową fabułą.

„Projekt święta” to historia grupy dzieciaków, które łączy ze sobą to, że mieszkają w jednej kamienicy. Przed świętami Bożego Narodzenia postanowią, że w tym roku to one sprawią prezent świętemu Mikołajowi. Szybko okazuje się jednak, że nie będzie to wcale proste zadanie, w końcu chcą obdarować nie byle kogo. Co z tego wyjdzie i czy misja się powiedzie? Można przekonać się, sięgając po książkę Magdaleny Szczepańskiej pt. „Projekt święta”.

Trzeba przyznać, że jest to dość niekonwencjonalny pomysł na fabułę dla świątecznej historii. Najczęściej w książkach dla dzieci o tematyce świątecznej przedstawiane są tradycje związane z tym szczególnym czasem. W „Projekt święta” autorka również o nich nie zapomina. Jednak stara się je przedstawić w nieco bardziej uwspółcześniony sposób. Przykładem może być żywa i emocjonująca dyskusja na temat tego, gdzie mieszka święty Mikołaj i jak do niego dotrzeć. Muszę przyznać, że zaskakiwała mnie żelazna logika, z jaką wysuwane były kolejne argumenty. Nigdy nie sądziłam, że dotarcie do Laponii żaglówką może być dobrym (choć oczywiście niesprawdzonym) pomysłem.

Na uwagę zasługują również ilustracje Kasi Nowowiejskiej, które idealnie oddają klimat tej historii. Biorąc do ręki „Projekt święta”, już od pierwszych stron ma się wrażenie, że za oknem pada śnieg, a w domu czuć zapach choinki i pierników. Nie ważne, kiedy sięga się po tę książkę. Historia stworzona przez Magdalenę Szczepańską oraz ilustracje Kasi Nowowiejskiej sprawiają, że od razu przenosimy się do grudniowego czasu gorących przygotowań do świąt.

Dlatego bardzo zachęcam do sięgnięcia po tę książkę. Warto przedstawić ją dzieciom i pokazać, ze w świętach Bożego Narodzenia nie liczy się tylko otrzymywanie prezentów, ale również ich dawanie i wszystkie przygotowania z tym związane.

Karolina Kosek


Autor: Magdalena Szczepańska
Tytuł: Projekt święta
Ilustrator: Kasia Nowowiejska
Tytuł: Projekt święta
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2021-11-24
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 978-83-280-8748-4
Liczba stron: 104


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Bestsellerowa seria nareszcie w Polsce!

Bestsellerowa seria nareszcie w Polsce!

Szkrabajekmar 1, 2022

Dołączcie do Poli i Piotrusia! To przesympatyczna para przyjaciół, z którymi będziecie świetnie się bawić, zdobywać nowe umiejętności i poznawać…

Czarny Maciek i tunel grozy- Dariusz Rekosz

Czarny Maciek i tunel grozy- Dariusz Rekosz

Szkrabajekmar 13, 2021

Czarny Maciek i wenecki starodruk – Dariusz Rekosz Klasa Maćka wygrała wycieczkę do Suchej Beskidzkiej. Stary zamek, sztuczna inteligencja, zajęcia…

Kociołek Opowieści – Praca Zbiorowa

Kociołek Opowieści – Praca Zbiorowa

Szkrabajekpaź 30, 2020

Kociołek Opowieści – Praca Zbiorowa Jeśli uczyć dzieci czytać to tylko z takich książek, jeśli rozwijać w dzieciach wyobraźnię, to…

Małe Licho i Babsie Sprawki – Marta Kisiel

Małe Licho i Babsie Sprawki – Marta Kisiel

Szkrabajekpaź 18, 2021

Małe Licho i Babsie Sprawki – Marta Kisiel Bożek idzie do czwartej klasy. Czekają na niego nowe przedmioty i nowi…

Festiwal Literatuy Dla Dzieci – Poznań, Gdańsk i Kraków

Festiwal Literatuy Dla Dzieci – Poznań, Gdańsk i Kraków

Kasiawrz 22, 2020

Już niedługo, bo 30 września, w Poznaniu, odbędzie się kolejna edycja (już 7) Festiwalu Literatury Dla Dzieci. To kolejne literackie…