Explorer Academy. Akademia Odkrywców. Sokole Pióro – Trudi Trueit

Date
wrz, 29, 2020

Pamiętacie Cruza Coronado i jego przyjaciół, którzy właśnie wstąpili w szeregi prestiżowej Akademii Odkrywców? Po świetnej Tajemnicy Mgławicy nadszedł czas na kolejny tom ich przygód, a jednocześnie następną porcję przygód, tajemnic i niezwykłych zagadek.

Sokole Pióro to druga część cyklu Explorer Academy. Akadema Odkrywców, który ukazuje się nakładem wydawnictwa National Geographic. Przygodowa seria jest skierowana do starszych dzieci i nieco młodszych nastolatków w wieku od dziewiątego do trzynastego roku życia. Doskonale też wpisuje się w tematykę, jakiej możemy zazwyczaj oczekiwać po tym właśnie wydawnictwie – oprócz rozrywki i ciekawej akcji, są w niej poruszone problemy ekologii, ochrony środowiska i badań naukowych. Jednym słowem, jest to mieszanka naprawdę wyśmienita.

Wydarzenia przedstawione w niniejszym tomie to bezpośrednia kontynuacja tych, które zakończyły Tajemnicę Mgławicy, dlatego warto sięgnąć po książkę bezpośrednio po lekturze poprzedniego tomu. Główny bohater, blisko trzynastoletni Cruz ukończył pierwszy etap szkolenia w Akademii i wraz z pozostałymi adeptami właśnie wyrusza w rejs do Europy. Nie jest to jednak zwykła wycieczka – podwodna łódź należąca do Akademii pełni rolę szkoły i laboratorium jednocześnie. Nie jest to jednak zwykła szkoła – uczniowie poznają w niej zagadnienia m.in. z dziedziny archeologii czy biologii morskiej.

Sam pobyt na łodzi jest fascynujący, ale na Cruza czeka jeszcze jedno zadanie, które musi utrzymać w tajemnicy – musi odnaleźć wskazówki pozostawione przez jego zmarłą mamę. Mają go doprowadzić do ściśle tajnej receptury, nad którą przed laty pracowała kobieta i przez którą… została zabita. Cruzowi także grozi niebezpieczeństwo, zwłaszcza że wróg czai się bliżej, niż chłopiec się tego spodziewał.

W porównaniu z pierwszym tomem, który służył przede wszystkim zapoznaniu czytelnika z bohaterami, tym razem akcja zawiązuje się już niemal od pierwszej strony. Wraz z Cruzem i jego przyjaciółmi możemy zanurzyć się w niezwykły podwodny świat, a jednocześnie przeżyć niesamowitą przygodę. Powieść stanowi świetne połączenie dynamicznej akcji z zaskakującymi zwrotami, tajemnic i spisków. Jednocześnie, mimo że bardzo dużo się tu dzieje, autorce udało się silnie zaakcentować to, jak istotna w naszym życiu jest wiedza, zdobywanie nowych doświadczeń i jak fascynująca potrafi być nauka.

Dodatkowym smaczkiem są, podobnie jak w poprzednim tomie, dołączone na zakończenie ciekawostki o prawdziwych naukowcach i badaczach, których prace i badania zostały wykorzystane przez Trudi Truent w powieści. Okazuje się, że to co można by uznać za futurystyczne mrzonki jest całkiem realne, a otaczający nas świat, pozornie dogłębnie już zbadany, jest znacznie bardziej intrygującym miejsce niż mogłoby się wydawać.

Mówiąc krótko, gorąco polecam wszystkim młodym miłośnikom akcji, przygody i nowinek technologicznych!

Katarzyna Abramova


Tytuł: Tajemnica Mgławicy

Autor: Trudi Trueit

Ilustracje: Scott Plumbe

Tłumaczenie: Krzysztof Kietzman

Seria: Explorer Academy. Akademia Odkrywców (część 2)

Wydawnictwo: Olesiejuk

Data wydania: 24.04.2019

★★★★★★★★✩✩


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Hulajnoga. Pola i Piotruś – Camille Reid

Hulajnoga. Pola i Piotruś – Camille Reid

Kasiamaj 18, 2022

Przyjemna w dotyku okładka, sztywna, ale też mięciutka, łagodnie ugina się pod paluszkami dzieciaczków, więc nie ma obawy przed uszkodzeniem.…

Lucky Luke na siodełku – Mawil

Lucky Luke na siodełku – Mawil

Szkrabajekpaź 22, 2022

Lucky Luke na siodełku – Mawil Kowboj nie istnieje bez dwóch rzeczy, swojego konia, wiernego wierzchowca, który przemierza z nim…

Jak dawniej zył dzieci – Ben Hubbard

Jak dawniej zył dzieci – Ben Hubbard

Szkrabajekmaj 26, 2022

Jak dawniej zył dzieci – Ben Hubbard Ciekawy pomysł na skondensowane przedstawienie dziejów człowieka i funkcjonowanie w odległych kulturach. Publikacja…

Łamacz serc. Sprawy kryminalne Filipiny Lomar. Tom 2 – Greg Blondin, Dominique Zay

Łamacz serc. Sprawy kryminalne Filipiny Lomar. Tom 2 – Greg Blondin, Dominique Zay

Martalut 1, 2023

Ludzi można by podzielić na tych, którzy unikają kłopotów, sami je tworzą i tych, którzy w nie wpadają. Każdy radzi…

Odwiedź zakazane miejsca na świecie

Odwiedź zakazane miejsca na świecie

Kasialip 19, 2021

A gdyby ktoś ci powiedział, że możesz polecieć magicznym dywanem do zakazanych miejsc na świecie? Wskakuj, ruszamy! Co upiornego jest…