Kiedy przychodzi Święty Mikołaj? – Richard Scarry

Kiedy przychodzi Święty Mikołaj? – Richard Scarry

Kiedy przychodzi Święty Mikołaj? – Richard Scarry

Dzisiaj przychodzę z kolejną propozycją książki świąteczną. Tym razem – klasyczną. Pewnie niektórzy z Was słyszeli o Richardzie Scarry – amerykańskim autorze i ilustratorze książek dla dzieci. Jego dzieła pokochało kilka pokoleń czytelników. Dzięki wydawnictwu Babaryba możemy cieszyć się Kiedy przychodzi Święty Mikołaj?

Poznajcie Pana Niezdarka. Nasz bohater chce pomoc swoim sąsiadom i znajomym, ale okazuje się, że jego nazwisko nie wzięło się z przypadku. Niemal w każdej sytuacji dzieje się coś takiego i w końcu pomoc Niezdarka jest odrzucana. Bohater postanawia wybrać się w podróż, aby znaleźć kogoś, kto doceni jego prace. Podrasowuje swój samochód i po pełnej przygód i problemów drodze, dociera na biegun północny. W wyniku wielu wydarzeń okazuje się, że Święty Mikołaj pomylił datę i wyruszył z prezentami dzień wcześniej. Pan Niezdarek postanawia mu pomóc. Czy tym razem mu się uda?

Kiedy myślę o tej książce, do głowy przychodzą mi dwa słowa: zabawna i urocza. Bawiłam się przy niej świetnie i z wielkim zaciekawieniem śledziłam przygody Pana Niezdarka, który uwielbia wpadać w kłopoty i tarapaty (albo to one kochają wpadać w niego). Nasz bohater pragnie być pomocny, przydać się komuś, ale jest wyjątkowo niezdarny i zazwyczaj coś psuje, przewraca czy tłucze. Trochę rozumiem jego uczucia, bo bohater czuje się odtrącony i smutny, ale w końcu nadchodzi moment, kiedy może się wykazać. Jak można się domyślić, nie obejdzie się bez problemów, bo jak uzgodniliśmy wcześniej, kłopoty go kochają (albo on kocha kłopoty). W tej bajce dużo się dzieje. Można ją czytać dzieciom na raty, bo lektura podzielona jest na rozdziały, albo i na raz, bo ta historia tak wciąga, że  chcemy dowiedzieć się, jak się kończy. Jestem zachwycona nazwami, które znajdują się w książeczce. Święty Misiokołaj, Ogórkowóz, pani Bubiakowa – tutaj brawa należą się nie tylko autorowi, ale także i tłumaczce, która oddała klimat tej historii.

Czy ta książeczka ma jakiś morał? Pan Niezdarek pokazuje, że najważniejsze to się nie poddawać. Warto dążyć przed siebie, nawet jeżeli los rzuca nam kłody pod nogi (albo te już wspomniane kłopoty rzucają kłody). Przygody bohatera mnie rozbawiły, bo jest  on niezwykle uroczy i zabawny w swojej niezdarności. Spójrzcie również na ilustrację – są piękne, charakterystyczne dla autora. Jeżeli dana scena tego wymaga, są szczegółowe. Na każdej stronie jest ich dużo, przez co lektura Kiedy przychodzi Święty Mikołaj jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla młodszych czytelników.

Kiedy przychodzi Święty Mikołaj? to książka, która podbije wasze serca.


Autor: Richard Scarry

Tłumaczenie: Marta Tychmanowicz

Ilustrator: Richard Scarry

Tytuł: Kiedy przychodzi Święty Mikołaj?

Tytuł oryginalny: The Night Before Christmas!

Wydawnictwo: Babaryba

Wydanie: I

Data wydania: 2020-01-01

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 978-83-62965-79-3

Liczba stron: 95

Ocena: 8/10

★★★★★★★★


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Dodaj komentarz

Close Menu