Miasto duchów. Lucky Luke

Date
maj, 24, 2023
Comments
Możliwość komentowania Miasto duchów. Lucky Luke została wyłączona

Podczas podróży Lucky Luke spotyka na swej drodze dwóch mężczyzn uwalanych w smole i pierzu. Brzmi, jak kara dla oszustów, prawda? A jednak oni zarzekają się, że to przypadek. Jadą razem do Gold Hill, opuszczonego miasta, które wyrosło w czasach gorączki złota, a teraz jest zamieszkane tylko przez starego Powella. Wietrzycie kłopoty? Luke też je zwietrzył.

Kilka słów o fabule

Przestępcy zdają się przyciągać Lucky Luke’a, jak magnes. I cierpi na tym zazwyczaj Jolly Jumper, który w tym zeszycie jest naprawdę w szczytowej formie. Złośliwy humor tego konia jest jedną z rzeczy, które kocham w tych komiksach, a tu go nie brakuje. Również zachowanie i komentarze oszustów przysporzy wielu powodów do śmiechu. Niestety już ich plany zabawne nie są, chcą bowiem oszukać kogoś, kto już dawno został oszukany. Stary Powell bowiem nadal wierzy, że w kopalni w Gold Hill znajdzie złoto, a miasto znów będzie tętniło życiem. To postać naprawdę tragiczna, tym bardziej, że przypadki „solenia” rzek czy skał były dość powszechne. A i historia Gold Hill jest prawdziwa. Dla poszukiwaczy różnych ciekawostek z przeszłości, szczególnie z historii poszukiwania złota jest to nie lada gratka.

Moja opinia i przemyślenia

Akcja toczy się wartko, Luke często dobywa swojego kolta, ale równie często musi wykazać się sprytem i przebiegłością większą, niż oszuści. Naprawdę przyjemnie czytało się te przepychanki i wymyślanie kolejnych sztuczek. Dodatkowym atutem są rysunki, pełne wyrazu, emocji i wzbogacające akcję. Tu Luke ma w zębach papierosa, jest to ten samotny kowboj, którego znamy z dawnych komiksów i kreskówki w TV. Mam nadzieję, że wszechobecna ostatnio moda poprawiania dawnych dzieł nie dosięgnie tego atrybutu kowboja, bo nadaje mu to naturalności i rzeczywistego wymiaru.

Za co kocham komiksy o kowboju? Za to, że ledwo przyjdzie paczka i dzieci dostaną ją w swoje ręce, to znikają. Nie wiem, czy jest inna lektura, która tak natychmiast ich do siebie przyciąga. Jest to dla nich fenomenalna rozrywka, a te zeszyty, gdzie są dodatkowe informacje zaczerpnięte z historii stanowią jeszcze świetną bazę wiedzy. Nic nie może się bowiem równać z nauką przez zabawę, z informacjami przekazywanymi przy okazji innych, czasem ciekawszych czynności.

Na zakończenie

Niezmiennie polecam. Jako powrót do przeszłości i jako coś, co pozwoli zbudować kolejny most porozumienia między nami, a młodszym pokoleniem. Świetna zabawa gwarantowana.

Katarzyna Boroń


Scenariusz: Rene Goscinny
Rysunki: Morris
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Tytuł: Miasto Duchów
Tytuł oryginału: La Ville fantome
Seria i nr tomu: Lucky Luke 25
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie: I
Data wydania: 2023-03-08
Kategoria: komiks
ISBN: 9788328157040
Liczba stron: 48


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Related Posts


Przeczytaj również

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) – Justyna Bednarek

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) – Justyna Bednarek

Szkrabajekwrz 8, 2020

Ludzie od momentu, kiedy wymyślono skarpetki, zastanawiają się, gdzie one notorycznie, do cholery, znikają. Gubią się, chociaż damy sobie rękę…

dummy-img

Dan Brown dzieciom

Bujaczeklut 21, 2020

Dan Brown, autor międzynarodowych bestsellerów, debiutuje jako pisarz dla dzieci! Już we wrześniu w Stanach Zjednoczonych i w kilkudziesięciu innych…

Moje zęby – Iwona Ortseifen, Thomas Rohner

Moje zęby – Iwona Ortseifen, Thomas Rohner

Kasiapaź 6, 2020

Wszyscy wiedzą, jak ważna jest dbanie o zęby. W czasach, kiedy nasza świadomość jest tak duża, rodzice uczą dzieci od…

Jedyny i Niepowtarzalny Bob – Katherine Alice Applegate

Jedyny i Niepowtarzalny Bob – Katherine Alice Applegate

Bujaczekmaj 25, 2021

Jedyny i Niepowtarzalny Bob – Katherine Alice Applegate Psy nie są idealne. Ale jedno można o nich powiedzieć: są niesamowicie…

Nowa seria powieści graficznych z Uniwersum DC!

Nowa seria powieści graficznych z Uniwersum DC!

Kasialut 9, 2021

Nowa seria powieści graficznych z Uniwersum DC! DC POWIEŚĆ GRAFICZNA 12+ to cykl dedykowany młodym czytelnikom, poruszający ważne tematy społeczne.…