Historia naturalna stworzeń magicznych

Historia naturalna stworzeń magicznych – Emily Hawkins

Date
paź, 27, 2023
Comments
Możliwość komentowania Historia naturalna stworzeń magicznych – Emily Hawkins została wyłączona

Biblioteka Główna w Atenach skrywała oryginał tej książki przed oczami czytelników, ale na szczęście już jest, została odnaleziona i możemy cieszyć oczy i chłonąć wiedzę z tego woluminu.

Czy wiecie, że centaur pochodzi z Europy, feniks z Bliskiego Wschodu, a Ameryka północna może pochwalić się rogatym wężem wodnym? A umiecie wymienić magiczne stworzenia Australii i Oceanii? Nie martwcie się, ja też nie. Na szczęście jest ta książka i dzięki niej możemy te dziury w wiedzy załatać. Książka podzielona została na rozdziały poświęcone różnym zakątkom świata. Dzięki temu możemy uszeregować występujące tam stworzenia, porównać ich zewnętrzne cechy, zobaczyć punkty wspólne i rozbieżne. To naprawdę magiczny zbiór. Nie tylko ze względu na istotę opisywanych tu stworzeń, ale ze względu na dbałość o szczegóły i ogrom przekazanej wiedzy. Poznamy siedlisko istoty, jej wygląd, ale też zachowanie. Czyli wszystko, co powinniśmy wiedzieć, zapuszczając się w rejony ich występowania, żeby nie zostać pożartym lub w ogóle mieć szansę dostrzec te, co bardziej płochliwe.

A teraz trochę poważniej. Oczywiście, jako dorosły czytelnik wiem, że te wszystkie stworzenia nie istnieją. Wiem to na poziomie rozumu, ale miłość do fantasy i baśni sprawia, że chciałabym wierzyć, że one gdzieś są, tylko chowają się przed ludzkim wzrokiem. Tak samo chcę wierzyć, że taka książka naprawdę istniała, że Dimitros Pogonis istniał naprawdę, a Artemis Matsouki spisała wszelkie obserwacje i teraz możemy do nich zajrzeć. I choć trochę drżę na myśl o spotkaniu tych krwiożerczych, to jednak sama przyjemność czytania o magicznych stworzeniach jest fascynująca. Ta podróż jest jeszcze ciekawsza dla dzieciaków, których otwarte umysłu nie dopuszczają do siebie wątpliwości, chłoną magię i baśniowość, rozwijając przy tym swoją wyobraźnię. Sama na początku miałam wątpliwości co do zasadności posiadania takiej książki. Jednak już pierwsza część mnie zauroczyła i teraz, na równi z dzieciakami, czekam na kolejne i na to, jaki świat przede mną otworzy.

Warto wspomnieć, choć w kilku słowach o wydaniu. Wydawca już przyzwyczaił nas do przepięknych okładek. Są piękne same w sobie. Tym razem znów mamy imitację materiału i złocone żłobienia. Również w złocie są brzegi kartek. Środek też przykuwa wzrok i co chwilę można się zachwycić szczegółami lub zdobieniami. Bardzo pomocne jest również umieszczenie nazwy regionu z boku kartki. Przeglądając nie po kolei, gdy zainteresuje nas jakiś rysunek, od razu możemy się zorientować, gdzie istota występuje w środowisku naturalnym.

Jeśli ktoś kocha baśnie i magiczne światy, jest to pozycja obowiązkowa. Czasem bardziej naukowe spojrzenie na to, co mityczne, otwiera kompletnie nowe możliwości.

Katarzyna Boroń


Autor: Emily Hawkins
Tłumaczenie: Ernest Kacperski
Ilustrator: Jessica Roux
Tytuł: Historia naturalna stworzeń magicznych
Tytuł oryginalny: A Natural History of Magical Beasts
Seria i nr tomu: Historia naturalna, tom 4
Wydawnictwo: HaperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2023-10-25
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788327686329
Liczba stron: 64


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Rozpoznaj stworka. Polskie wydanie gry Monsters’ Party.

Rozpoznaj stworka. Polskie wydanie gry Monsters’ Party.

Kasiawrz 9, 2021

Rozpoznaj stworka. Polskie wydanie gry Monsters’ Party. Polska nazwa: Rozpoznaj stworka. Gra sensoryczna Autor (mechanika + ilustracje): wydawnictwo Kang Hsuan…

Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia Philip Reeve

Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia Philip Reeve

Szkrabajeklis 25, 2022

Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia Philip Reeve Wydawnictwo Literackie obfituje ostatnio w pozycje stworzone dla dzieci/młodej młodzieży. Pięknie wydane, niekiedy…

Ośmiornica Zośka

Ośmiornica Zośka

Szkrabajekmar 13, 2023

Zacznijmy od tego, że Wydawnictwo Agora wie, jak wydawać książki dla dzieci. I nie chodzi mi tylko o dobór treści,…

Boot. Wielka przygoda małego robota – Shane Hegarty

Boot. Wielka przygoda małego robota – Shane Hegarty

Kasiasty 18, 2022

Boot. Wielka przygoda małego robota – Shane Hegarty „Wielka przygoda małego robota” to książka, która przypadnie do gustu wszystkim młodym…

Atomy – John Devolle

Atomy – John Devolle

Szkrabajekgru 11, 2023

Wielkie idee dla małych umysłów Czym są atomy? Skąd się wzięły? Czy dinozaury też były zbudowane z atomów? Książka “Atomy”…