Świat pełen nadziei

Świat pełen nadziei – Onjali Q. Rauf

Date
paź, 30, 2023
Comments
Możliwość komentowania Świat pełen nadziei – Onjali Q. Rauf została wyłączona

Wykorzystując swoje ulubione książki i opowiadania jako podstawę do zgłębiania tematów empatii, życzliwości i aktywizmu, Onjali Q. Rauf zaznacz kluczowe elementy i umiejętności, którymi charakteryzują się ich bohaterowie, a następnie zastanawia się, w jaki sposób wszyscy możemy rozwinąć podobne umiejętności. Onjali nie tuszuje prawdziwych problemów, takich jak bieda, dyskryminacja i niesprawiedliwość, bo przecież wezwaniem do działania jest zrozumienie i zrobienie czegoś, by im przeciwdziałać.

Książka składa się z dziesięciu rozdziałów, z których każdy opisuje „sekret” wprowadzania zmian i uczynienia świata lepszym miejscem do życia. Tematy obejmują nadzieję, przyjaźń i życzliwość, a także zachęcają do rozwijania mięśnia empatii. Autorka uspokaja czytelnika, że jeśli martwi się tym, co dzieje się na świecie, oznacza to, że mu zależy. Sugeruje się, aby odwrócić negatywne uczucia i wykorzystać zmartwienia do wywołania pozytywnych działań.

Autorka często przywołuje fikcyjnych bohaterów, by ukazać ich kluczową rolę na jej życie. Są one używane jako przykłady kluczowych cech. Występują różne postacie, od przyjaciela Froda, Sama, z „Władcy Pierścieni” po superbohaterkę She-Ra z serialu telewizyjnego z lat osiemdziesiątych. Specyficzne cechy bohaterów są podkreślane jako coś, do czego można dążyć np. do zadawania pytań niczym TinTin.

W książce znajdziemy też wiele znanych osobistości świata nauki jak wielozadaniowego Alberta Einsteina, wytrwałą Gretę Thunberg. Czasem Rauf wspomina znanych sobie ludzi z jej otoczenia, którzy tez mogą stanowić za przykład podczas jej licznych akcji dobroczynnych jak np. pomaganie uchodźcom w Calais czy aranżacja starych autobusów na noclegownie dla bezdomnych w Waszyngtonie.

Kluczowe terminy i pojęcia, takie jak „aktywista” i „feministka”, zostały zdefiniowane w tekście. Dla przypomnienia na końcu książki znajduje się pełniejszy słownik, a także linki do zasobów i organizacji wymienionych w każdym rozdziale.

W całej książce znajdują się przerwy, w których czytelnik może zastanowić się nad własnymi obawami i aspiracjami, wraz z wezwaniem do działania – prostych rzeczy, które może zrobić, aby coś zmienić, począwszy od pisania listów do osób sprawujących władzę, po prostu bycie świadomym, kiedy przyjaciel potrzebuje pomoc.

Ciepła i zachęcająca książka o nadziei i wprowadzaniu zmian. Idealna do dzielenia się i zachęcająca do rozmów, niezależnie od tego, czy zagłębisz się w jeden rozdział, czy przeczytasz od deski do deski. Ta książka dodaje sił młodemu czytelnikowi, bo nikt nie jest za mały, żeby dokonać zmian.

Monika Kilijańska


Autor: Onjali Q. Rauf
Tłumaczenie: Berenika Wilczyńska
Tytuł: Świat pełen nadziei. Poradnik dla dzieci o empatii, dobroci i zmienianiu świata na lepsze
Tytuł oryginalny: Hope on the Horizon: A Children’s Handbook on Empathy, Kindness, & Making a Better World
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2023-04-13
Kategoria: poradnik dla dzieci, książka o emocjach
ISBN: 9788383181035
Liczba stron: 288

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Na kłopoty Inspektor Mysz. Uwaga na zarazki!

Na kłopoty Inspektor Mysz. Uwaga na zarazki!

Kasiamar 8, 2021

Na kłopoty Inspektor Mysz. Uwaga na zarazki! Inspektor Mysz to taki bohater, który nie boi się ruszyć na ratunek żadnemu…

Wywiad z Mikołajem Marcelą – autorem książki Wszystko, czego Ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem

Wywiad z Mikołajem Marcelą – autorem książki Wszystko, czego Ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem

Szkrabajekmar 27, 2023

Czytając „Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem” nie mogłam pozbyć się wrażenia, że jest Pan pomostem między nastolatkami,…

Nowe wydanie Opowieści Wigilijnej!

Nowe wydanie Opowieści Wigilijnej!

Kasiapaź 4, 2023

Ponadczasowe bożonarodzeniowe opowiadanie Charlesa Dickensa w nowym przekładzie Jacka Dehnela, z nieziemskimi ilustracjami Lisy Aisato! Piękniejszego wydania nie znajdziecie! Ebenezer…

Jedyny i Niepowtarzalny Bob – Katherine Alice Applegate

Jedyny i Niepowtarzalny Bob – Katherine Alice Applegate

Bujaczekmaj 25, 2021

Jedyny i Niepowtarzalny Bob – Katherine Alice Applegate Psy nie są idealne. Ale jedno można o nich powiedzieć: są niesamowicie…

Babcocha – Justyna Bednarek

Babcocha – Justyna Bednarek

Szkrabajeklis 3, 2020

Babcocha – Justyna Bednarek Gdy Justyna Bednarek wydała swoją pierwszą książeczkę o przygodach skarpetek, sądziłam, że to jest właśnie  najlepsze…