Cytryna. Akademia mądrego dziecka-Cecile Jugla, Jack Guichard

Date
lut, 25, 2021

Cytryna. Akademia mądrego dziecka-Cecile Jugla, Jack Guichard

Niemalże każdy przedmiot w naszym otoczeniu może stać się powodem do zadawania pytań przez naszą pociechę. Tak wiele tajemnic i zjawisk możemy odkryć podczas zwykłych codziennych obowiązków, które mogą zaciekawić i rozpocząć przygodę z nauką. Papier już za nami. Seria książeczek z Akademii mądrego dziecka na szczęście ma więcej do zaoferowania i gdy tylko dzieci raz poczują zew naukowej przygody, to czas spędzany wspólnie będzie niezwykle kreatywny i pouczający.

Kolejne niesamowite i zaskakująco proste doświadczenia odkryliśmy dzięki kolejnej kolorowej i niezwykle ciekawie wydanej książeczce z serii przygody z nauką. Tym razem postanowiliśmy sprawdzić, co skrywa przed nami cytryna. Autorzy ponownie zaskoczyli nas ilością informacji na temat tego niepozornego owocu, który przecież znany jest niemal każdemu. Czy faktycznie wiemy o niej wszystko?

Zarys fabuły

Jak zbudowana jest cytryna? Czemu włożona do wody nie utonie? Jak napisać tajną wiadomość za pomocą soku z rzeczonego owocu? Na te i kilka równie ważnych pytań znajdziemy odpowiedź w tej niepozornej książeczce. Już okładka zachęca do zajrzenia i poznania magicznych właściwości tego żółtego cudu. Dość szybko nasze pociechy przekonują się, że cytryna jest kwaśna. Każdy pewnie wie, że jest żółta, ale czy posiada jeszcze jakieś właściwości? Nasza podróż zaczyna się banalnie, od określenia koloru i kształtu, a także pochodzenia naszej bohaterki. Jednak każda kolejna strona dostarcza nam nowej wiedzy, a cytryna zaczyna fascynować.

W prosty sposób łączy się tu wiedza naukowa z ilustracjami, które zaciekawią nawet dorosłych czytelników. Autorzy postarali się o lekkość przekazu, nie gubiąc przy tym ogromnego pokładu wiedzy. Pod płaszczykiem prostych doświadczeń, które bez problemu można wykonać od ręki w domu, wyjaśniają właściwości cytryny i jej udział w procesach chemicznych. Nagle utlenienie i odtlenienie nie będą miały dla nas tajemnic. Będziemy mogli stworzyć wybuchający wulkan, zabezpieczyć przekrojone jabłko przed zaczernieniem i zrobić własny twarożek.

Słodka i kwaśna

Cytryna to pełny sprzeczności i wielu możliwości owoc, który zaskoczył nas szerokim wachlarzem zastosowań. Zarówno cukier, który w sobie skrywa, jak i kwas mogą być przydatne w życiu codziennym i we wprowadzaniu w tę codzienność odrobiny magii nauki. Prosta i przejrzysta książeczka dla ciut starszych odkrywców stanowi świetny wstęp do poszukiwań takich zwykłych-niezwykłych rzeczy w naszym otoczeniu. Zaczarowanie codzienności szczyptą magii i ziarenkiem nauki kupiło nas całkowicie.

Cała seria zasługuje na poznanie i stanowi świetny wstęp do większych zainteresowań. Nauka nigdy nie była tak ciekawa i nie miała równie prostej i zachęcającej formy. Jeśli wasze pociechy mają nieodpartą chęć poznawania świata, to ta przygoda będzie dla was odpowiednia. My już zacieramy ręce na kolejne tytuły z serii.

 

Autor: Cecile Jugla, Jack Guichard

Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb

Ilustrator: Laurent Simon 

Tytuł: Przygody z nauką. Cytryna 

Tytuł oryginalny: La science est dans… Le Citron

Seria i nr tomu: Akademia mądrego dziecka 

Wydawnictwo: HarperCollins 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2021-02-24

Kategoria: opowieści dla młodszych dzieci 

ISBN:9788327658630

Liczba stron:32

Ocena: 9/10


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Basia w zoo – nowa planszowa gra dla najmłodszych!

Basia w zoo – nowa planszowa gra dla najmłodszych!

Kasiamar 12, 2021

Basia w zoo – nowa planszowa gra dla najmłodszych! Basia ma pięć lat, uwielbia pasiaste ubrania i codziennie przeżywa mnóstwo…

Emma Stone jako Cruella. Pierwszy zwiastun najnowszej produkcji Disneya.

Emma Stone jako Cruella. Pierwszy zwiastun najnowszej produkcji Disneya.

Kasialut 17, 2021

Emma Stone jako Cruella. Pierwszy zwiastun najnowszej produkcji Disneya. Emma Stone wcieli się w kultową już postać Cruelli. Jak sprawdzi…

Ania z Avonlea – Lucy Maud Montogmery

Ania z Avonlea – Lucy Maud Montogmery

Vickypaź 16, 2020

„Ania z Avonlea” to drugi tom serii o Ani z Zielonego Wzgórza. Książka po raz pierwszy drukiem ukazała się w…

Ekologia bez tajemnic – Magda Maciak

Ekologia bez tajemnic – Magda Maciak

Szkrabajeklis 19, 2020

Ekologia bez tajemnic – Magda Maciak Miłość do przyrody warto zaszczepiać w dzieciach od najmłodszych lat, bo przecież czym skorupka…

Pet Agents 1. Na ratunek zwierzętom – Riina Kaarla, Sami Kaarla

Pet Agents 1. Na ratunek zwierzętom – Riina Kaarla, Sami Kaarla

Szkrabajeklip 23, 2021

Pet Agents 1. Na ratunek zwierzętom – Riina Kaarla, Sami Kaarla „Na ratunek zwierzakom” to pierwsza część nowej serii książek…