Cytryna. Akademia mądrego dziecka-Cecile Jugla, Jack Guichard

Date
lut, 25, 2021

Cytryna. Akademia mądrego dziecka-Cecile Jugla, Jack Guichard

Niemalże każdy przedmiot w naszym otoczeniu może stać się powodem do zadawania pytań przez naszą pociechę. Tak wiele tajemnic i zjawisk możemy odkryć podczas zwykłych codziennych obowiązków, które mogą zaciekawić i rozpocząć przygodę z nauką. Papier już za nami. Seria książeczek z Akademii mądrego dziecka na szczęście ma więcej do zaoferowania i gdy tylko dzieci raz poczują zew naukowej przygody, to czas spędzany wspólnie będzie niezwykle kreatywny i pouczający.

Kolejne niesamowite i zaskakująco proste doświadczenia odkryliśmy dzięki kolejnej kolorowej i niezwykle ciekawie wydanej książeczce z serii przygody z nauką. Tym razem postanowiliśmy sprawdzić, co skrywa przed nami cytryna. Autorzy ponownie zaskoczyli nas ilością informacji na temat tego niepozornego owocu, który przecież znany jest niemal każdemu. Czy faktycznie wiemy o niej wszystko?

Zarys fabuły

Jak zbudowana jest cytryna? Czemu włożona do wody nie utonie? Jak napisać tajną wiadomość za pomocą soku z rzeczonego owocu? Na te i kilka równie ważnych pytań znajdziemy odpowiedź w tej niepozornej książeczce. Już okładka zachęca do zajrzenia i poznania magicznych właściwości tego żółtego cudu. Dość szybko nasze pociechy przekonują się, że cytryna jest kwaśna. Każdy pewnie wie, że jest żółta, ale czy posiada jeszcze jakieś właściwości? Nasza podróż zaczyna się banalnie, od określenia koloru i kształtu, a także pochodzenia naszej bohaterki. Jednak każda kolejna strona dostarcza nam nowej wiedzy, a cytryna zaczyna fascynować.

W prosty sposób łączy się tu wiedza naukowa z ilustracjami, które zaciekawią nawet dorosłych czytelników. Autorzy postarali się o lekkość przekazu, nie gubiąc przy tym ogromnego pokładu wiedzy. Pod płaszczykiem prostych doświadczeń, które bez problemu można wykonać od ręki w domu, wyjaśniają właściwości cytryny i jej udział w procesach chemicznych. Nagle utlenienie i odtlenienie nie będą miały dla nas tajemnic. Będziemy mogli stworzyć wybuchający wulkan, zabezpieczyć przekrojone jabłko przed zaczernieniem i zrobić własny twarożek.

Słodka i kwaśna

Cytryna to pełny sprzeczności i wielu możliwości owoc, który zaskoczył nas szerokim wachlarzem zastosowań. Zarówno cukier, który w sobie skrywa, jak i kwas mogą być przydatne w życiu codziennym i we wprowadzaniu w tę codzienność odrobiny magii nauki. Prosta i przejrzysta książeczka dla ciut starszych odkrywców stanowi świetny wstęp do poszukiwań takich zwykłych-niezwykłych rzeczy w naszym otoczeniu. Zaczarowanie codzienności szczyptą magii i ziarenkiem nauki kupiło nas całkowicie.

Cała seria zasługuje na poznanie i stanowi świetny wstęp do większych zainteresowań. Nauka nigdy nie była tak ciekawa i nie miała równie prostej i zachęcającej formy. Jeśli wasze pociechy mają nieodpartą chęć poznawania świata, to ta przygoda będzie dla was odpowiednia. My już zacieramy ręce na kolejne tytuły z serii.

 

Autor: Cecile Jugla, Jack Guichard

Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb

Ilustrator: Laurent Simon 

Tytuł: Przygody z nauką. Cytryna 

Tytuł oryginalny: La science est dans… Le Citron

Seria i nr tomu: Akademia mądrego dziecka 

Wydawnictwo: HarperCollins 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2021-02-24

Kategoria: opowieści dla młodszych dzieci 

ISBN:9788327658630

Liczba stron:32

Ocena: 9/10


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Poradniki dla rodziców – co warto przeczytać

Kasialut 22, 2020

Uważam, że są poradniki, które każdy rodzic powinien przeczytać. Żyjemy w czasach konsumpcjonizmu, wiecznego pośpiechu, ale także wzrostu poziomu wiedzy,…

Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotników i lotniczek – Anna Litwinek

Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotników i lotniczek – Anna Litwinek

Szkrabajekcze 2, 2021

India Zulu Alfa Bravo Echo Lima Alfa – tak wyraża się moje imię w alfabecie lotniczym. A jak będzie brzmiało…

Szkrabajkowe polecajki na Halloween!

Szkrabajkowe polecajki na Halloween!

Kasiapaź 31, 2021

Nie wiecie jak spędzić dzisiejszy dzień oraz wieczór? Przychodzimy z pomocą, a dokładniej to nasi recenzenci, którzy podzielili się z…

W cieniu drzew. Jesień pana Zrzędka-Dav

W cieniu drzew. Jesień pana Zrzędka-Dav

Martamar 11, 2022

Jesień to przepiękna pora roku. Wszystko zmienia barwy i świat staje się bardziej kolorowy. Dla ludzi to czas, gdy muszą…

Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta-Sibéal Pounder

Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta-Sibéal Pounder

Martagru 16, 2022

Gdy myślimy o świętach, nasze myśli jako pierwsze wypełnia zapach korzennych ciasteczek, ubieranie choinki i Mikołaj, na którego czekają wszyscy. Potem masa…