Milion dobrych uczynków – Arnfinn Kolerud

Date
paź, 25, 2023
Comments
Możliwość komentowania Milion dobrych uczynków – Arnfinn Kolerud została wyłączona

W świecie literatury młodzieżowej, znalezienie dzieła, które nie tylko wciąga w fascynującą fabułę, ale także skłania do głębszych rozważań nad wartościami i znaczeniem pieniędzy w życiu, jest nie lada wyzwaniem. Jednak właśnie takie połączenie oferuje książka „Milion dobrych uczynków” autorstwa Arnfinna Koleruda. Ta niezwykła powieść wydana przez wydawnictwo Agora przenosi nas do norweskiej wioski, gdzie wygrana w totolotka zmienia życie głównych bohaterów, Franka i jego Mamy, w nieprzewidywalny sposób.

Arnfinn Kolerud „Milion dobrych uczynków”

Historia rozpoczyna się od wygranej aż 24 miliony koron, która powinna spełnić największe marzenie prawie każdego człowieka. Jednak szybko okazuje się, że bogactwo to nie tylko przywilej, ale także wyzwanie. Gdy wszyscy dookoła zaczynają prosić o pomoc finansową, mama Franka ogłasza, że obdaruje milionem koron osobę, która dokona najwięcej dobrych uczynków. To intrygujące wyzwanie wywołuje walkę o „miłylion” wśród mieszkańców wioski.
Arnfinn Kolerud, z humorem i nieoczekiwanymi zwrotami akcji, rysuje portrety różnych postaci walczących o nagrodę, co prowadzi do zabawnych i komicznych sytuacji. Tymczasem Frank i Mama, próbując uciec od presji i pytań o znaczenie pieniędzy, wyruszają na zagraniczne wakacje, gdzie również zostają skonfrontowani z własnymi przemyśleniami na ten temat.

Powieść „Milion dobrych uczynków” to nie tylko opowieść o pieniądzach, ale także refleksja nad wartościami, które naprawdę kształtują nasze życie. Kolerud tworzy świat, który jednocześnie bawi, zaskakuje i zmusza do zastanowienia się nad znaczeniem bogactwa. To lekcja życia przekazywana przez barwne postaci i pełna humoru, co czyni ją fascynującą lekturą zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników.

Wiadomo, że wiele osób marzy o tym, żeby niespodziewanie wygrać wielką fortunę, myśląc, że wszystkie problemy znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Spodziewają się, że wygrana w loterii oznacza tylko wakacje na tropikalnej wyspie, smakowite posiłki i beztroski relaks. Jednak, jak pokazuje Frank i jego Mama, posiadanie ogromnego majątku może stać się katalizatorem zupełnie nowych kłopotów.

Zabawna oraz ucząca historia

Arnfinn Kolerud w zabawny sposób ukazuje, jak pieniądze mogą wpłynąć na życie ludzi i jak pokusy bogactwa oddziałują na postawy i zachowania. Powieść wciąga nas w historię Franka i jego mamy, jednocześnie stawiając pytania o wartość i sens posiadania wielkiego majątku. Czy naprawdę jest on kluczem do szczęścia? Autor podsuwa wiele odpowiedzi, pozostawiając także pole do własnych rozważań.

Kolerud operuje również miejscem akcji, czyli skandynawską wioską, co nadaje książce charakterystycznego klimatu i humoru. Jednak opowieść nie pozostaje jedynie przy lekkim tonie. Pojawiają się momenty niepokojące, które zmuszają do zastanowienia się nad konsekwencjami posiadania dużych pieniędzy.

Recenzja książki Arnfinna Koleruda „Milion dobrych uczynków”

„Milion dobrych uczynków” Arnfinna Koleruda to powieść, która zdecydowanie zasługuje na uwagę zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. Książka przedstawia niezwykłą historię o pieniądzach, ale przede wszystkim o ludziach, relacjach międzyludzkich i odkrywaniu, co tak naprawdę w życiu jest najważniejsze. To cenna lekcja, z którą każdy powinien się zapoznać. Pozycja Arnfinna Kolenroda to doskonały przykład literatury młodzieżowej, która potrafi łączyć humor i powagę, jednocześnie niosąc za sobą cenne wartości. Zmusza do refleksji i przemyśleń, a także rozważań filozoficznych. Piękna, zabawna i pouczająca. Gorąco polecam!

Adrianna Andrzejewska


Autor: Arnfinn Kolerud
Tłumaczenie: Katarzyna Tunkiel
Tytuł: Milion dobrych uczynków
Tytuł oryginalny: Snillionen
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Wydanie: I
Data wydania: 2023-10-25
Gatunek: literatura młodzieżowa
ISBN: 97883268400657
Liczba stron: 272


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Kiedy mija zachwyt. Emma i Wioletta, tom 3-Jérôme Hamon

Kiedy mija zachwyt. Emma i Wioletta, tom 3-Jérôme Hamon

Martawrz 5, 2022

Spełnianie marzeń jest niezwykłym przeżyciem w życiu każdego z nas. Ogromne pokłady radości i kolejny krok zrobiony w dobrym kierunku.…

Zapowiedź: Co wolisz? Starożytni Egipcjanie

Zapowiedź: Co wolisz? Starożytni Egipcjanie

Szkrabajeksty 19, 2024

Co wolisz? Być faraonem, największą szychą staroegipskiego światka – rządzić krajem, pławić się w luksusie i rozkazywać swoim uniżonym sługom,…

Tajemnica domu w Bielinach – Katarzyna Berenika Miszczuk

Tajemnica domu w Bielinach – Katarzyna Berenika Miszczuk

Szkrabajeklis 23, 2021

Tajemnica domu w Bielinach – Katarzyna Berenika Miszczuk Jeśli pokochaliście fantastyczną serię “Kwiat Paproci” Katarzyny Bereniki Miszczuk, koniecznie podsuńcie swoim…

Tajemniczy ogród – Francis Hodgson Burnett

Tajemniczy ogród – Francis Hodgson Burnett

Szkrabajekmar 4, 2021

Tajemniczy ogród – Francis Hodgson Burnett Książki poznane w dzieciństwie kształtowały moją pasję czytelniczą, mocne filary stanowiły powieści czytanie mi…

Ciała są super

Ciała są super

Kasiakwi 4, 2023

Pierwsza ciałopozytywna książka dla najmłodszych! Moje ciało, twoje ciało, każdego rodzaju ciało… Wszystkie ciała są dobre! Ciała są super! Ten…