Wynalazki roślin – Clive Gifford

Date
kwi, 02, 2023
Comments
Możliwość komentowania Wynalazki roślin – Clive Gifford została wyłączona

Ludzkość od wieków udowadnia sobie wzajemnie, że inspiracje do nowych wynalazków i rozwiązań można znaleźć wszędzie. Każdy z nas od małego podziwia siłę matki natury i uczy się z jej śladów. Jednak czy wszyscy wiedzą, jak wiele rzeczy stworzonych na przestrzeni wieków miało swój początek w świecie roślin? Drzewa, kwiaty i inne rośliny skrywają w sobie ogromną moc, która jeszcze nie raz sprawi, że życie człowieka stanie się łatwiejsze.

Wynalazki roślin

Wynalazki roślin otwiera przed dziećmi niesamowity świat pełen ciekawostek. Pozycja ta obejmuje szereg dziedzin, w których rośliny odcisnęły swoje piętno na długo. Po krótkim wstępie przechodzimy do magii skrywającej się na kartach książki stworzonej dla dzieci, lecz zaskakującej również dorosłego czytelnika. Nie brakuje tu ogromnej dawki wiedzy i ciekawostek, które wspomagane są niesamowitą szatą graficzną, jednak o tym później. Wynalazki roślin to inteligentnie rozplanowane informacje, które posegregowano ze względu na struktury, zastosowanie w robotyce, materiałach oraz w zdrowiu i energii, a także zrównoważonym rozwoju. Poznamy nie tylko ogólnodostępne rośliny jak Słonecznik, Len czy Eukaliptus, ale i Dziwidło olbrzymie, biegacz stepowy oraz Wiktoria królewska. Każda strona niesie za sobą fascynującą porcję wiedzy, która podana została w niezwykle przystępny sposób.

Wśród ilustracji

Jak to z książkami dla młodego czytelnika bywa, wraz z mądrym tekstem w parze idzie również moc ilustracji, które odpowiednio skomponowane przykuwają uwagę i pogłębiają wchłanianą wiedze. Nie inaczej jest w tym przypadku, gdyż Wynalazki roślin to bogato ilustrowana książka, w której rośliny odkrywają przed nami masę tajemnic. W końcu to Flora ma swoje celebryckie pięć minut, a gwiazdy są równie ciekawe, jak te z filmowych ekranów. Od Bambusa chwalącego się swoją wszechstronnym zastosowaniem w budownictwie czy przemyśle ubraniowym, aż po mega materiały i cały dział innowacji. Twarda oprawa skrywa w sobie niezwykłą kreskę, która przyciąga wzrok i tworzy przyjazne postaci z omawianych roślin. Zabawna forma, lekka kreska i cała paleta barw nie pozwolą szybko odłożyć się na półkę.

Wśród wiedzy

Wynalazki roślin to poza przepiękną szatą graficzną, wywołującą uśmiech na twarzy czytelnika małego i dużego, spora dawka wiedzy i ciekawostek. Całość porywa lekkością pióra i umiejętnym przekazywaniem również trudniejszych treści. Pełne ciekawostek teksty rozproszone zostały między wspomnianą już dawką ilustracji. Dzięki takiej formie dzieci same chcą poszerzać swoją wiedzę, dopytują i główkują nad tym, czy gdzieś już nie widzieli samej rośliny lub jej zastosowania. To porządna pigułka wiedzy i zabawy, a właśnie to w nauce jest kluczem. Forma książki, a właściwie jej podział na rozdziały sprawia, że możemy czerpać z niej informacje na różne sposoby. Warto więc mieć ją na dziecięcej półce, w odsieczy na pojawiające się pytania.

Podsumowanie

Wynalazki roślin zachwyciły nas formą i treścią. Dzieci godzinami przeglądały ilustracje, ja również łapałam się na tym, że wpatruje się w kreskę i tworzone przez nią obrazy nieco dłużej. Równie mocno wciąga sama warstwa tekstowa. Pełno tu ciekawostek i zaskakujących faktów, które uzupełnią naszą wiedzę o roślinach i ich mocy. Choć sporo w niej inspiracji światem roślin, to wciąż daje nadzieje, że i na nasze pociechy czeka jakaś ich cecha do odkrycia. Czyż to nie najważniejsza sprawa, by nasze dzieci zachęcać do odkrywania tego, co wciąż ukrywa się przed ludzkim okiem. Jedno jest pewne, rośliny nadal mają w sobie tajemnice, ale chętnie uchylą nam ich rąbka.


Autor: Clive Gifford
Ilustrator: Gosia Herba
Tłumaczenie: Wojciech Mikołuszko
Tytuł: Wynalazki roślin
Tytuł oryginału: Powered by plants
Wydawnictwo: HarperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2023-03-22
Kategoria: literatura dziecięca (6+)
ISBN: 9788327672568
Liczba stron: 80


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Related Posts


Przeczytaj również

Tunele

Tunele

Szkrabajekmar 27, 2023

Wznowienie serii Tunele to chyba jedno z najlepszych książkowych wydarzeń tego roku. Przeczytanie cyklu od dawna miałam w planach. Na…

dummy-img

Gry i zabawy dla dzieci – Małgorzata Cieślak

Kasialip 17, 2020

W czasie deszczu, dzieci się nudzą…. Czy aby na pewno? Dzisiaj opowiem Wam o książce, która rozgoni nudę u Waszych…

dummy-img

Puzzle z Kicią Kocią już w sklepach

Vickylut 2, 2020

Od teraz Kicia Kocia, ulubiona bohaterka dzieci, może towarzyszyć najmłodszym nie tylko podczas lektury, ale też w czasie zabawy –…

Rotmistrz Witold Pilecki – Małgorzata Strękowska-Zaremba

Rotmistrz Witold Pilecki – Małgorzata Strękowska-Zaremba

Szkrabajekpaź 12, 2020

Rotmistrz Witold Pilecki. Dla wielu z nas, dla polaków, postać niezwykła. Jeden z sześciu najważniejszych konspiratorów Europy. Człowiek odważny, dzielny,…

Frigiel i Fluffy. Początek. Festiwal smoka

Frigiel i Fluffy. Początek. Festiwal smoka

Szkrabajekgru 2, 2021

Frigiel i Fluffy. Początek. Festiwal smoka W Lanniel trwa wielkie święto, Festiwal Smoka. Frigiel z przyjaciółmi szykują się na bal…